فواید مدیتیشن؛ ۱۱ فایده برای بدن و ذهن


مدیتیشن فرآیندی است که به ذهن می آموزد تمرکز کند و افکار را تغییر دهد. مدیتیشن روز به روز در بین مردم محبوبیت بیشتری پیدا می کند زیرا آگاهی از فواید آن در حال افزایش است. در این مقاله به فواید مدیتیشن می پردازیم. با ما بمان.

۱. کاهش استرس


کاهش استرس یکی از دلایل اصلی تفکر مردم در مورد آن است. استرس باعث افزایش سطح هورمون کورتیزول می شود. ترشح این هورمون اثراتی مانند آزاد شدن مواد التهابی معروف به سیتوکین ها را به همراه دارد. این اثرات می تواند خواب را مختل کند، افسردگی و اضطراب را افزایش دهد، فشار خون را افزایش دهد و منجر به خستگی و مه مغزی شود.

با انجام یک مطالعه ۸ هفته ای، مشخص شد که انجام نوعی مدیتیشن به نام «مراقبه ذهن آگاهی»، شدت واکنش التهابی ناشی از استرس را کاهش می دهد. علاوه بر این، طبق تحقیقات، مدیتیشن می تواند علائم شرایط مرتبط با استرس مانند سندرم روده تحریک پذیر، اختلال استرس پس از سانحه و فیبرومیالژیا را بهبود بخشد.

۲. مدیریت اضطراب

با بررسی ۱۳۰۰ بزرگسال مشخص شد که مدیتیشن باعث کاهش اضطراب می شود. جالب اینجاست که این روش بیشترین تاثیر را بر روی افرادی که سطح اضطراب بالایی دارند دارد.

در مطالعه دیگری، ۸ هفته مدیتیشن ذهن آگاهی علائم اضطراب را در افراد مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر کاهش داد و ابراز مثبت خود را افزایش داد، واکنش پذیری و تمرکز را بهبود بخشید. همچنین، ۴۷ نفر مبتلا به درد مزمن که یک برنامه مدیتیشن ۸ هفته ای را دنبال کردند، کاهش قابل توجهی در افسردگی، اضطراب و درد نشان دادند.

مدیتیشن همچنین می تواند از اضطراب کاری جلوگیری کند. بر اساس مطالعه ای که در این زمینه انجام شد، کارمندانی که یک نوع برنامه مدیتیشن را به مدت ۸ هفته انجام دادند، نسبت به افرادی که گروهی نداشتند، کیفیت زندگی بالاتر و فشار کاری کمتری داشتند.

۳. بهبود سلامت عاطفی

انواع خاصی از مدیتیشن می تواند خلق و خو و دیدگاه فرد را نسبت به زندگی بهبود بخشد. به عنوان مثال، بر اساس بررسی درمان های ارائه شده به بیش از ۳۵۰۰ بزرگسال، مدیتیشن ذهن آگاهی می تواند علائم افسردگی را کاهش دهد.

۱۸ مطالعه دیگر نشان داد که وقتی افراد درمان های مرتبط با مدیتیشن را دریافت می کردند، علائم افسردگی کمتری نسبت به دیگران داشتند. همچنین افرادی که مدیتیشن می کنند با دیدن تصاویر منفی کمتر افکار منفی دارند.

سیتوکین های آزاد شده توسط استرس می توانند بر خلق و خو و افسردگی تأثیر بگذارند. طبق بسیاری از مطالعات، مدیتیشن با کاهش این مواد شیمیایی التهابی، افسردگی را کاهش می دهد.

۴. ایجاد عزت نفس

انواع خاصی از مدیتیشن می تواند به شما در درک بهتر خود کمک کند. مدیتیشن می تواند به شما در شناسایی افکار منفی یا منفی کمک کند. هنگامی که الگوهای تفکر خود را درک کردید، می توانید الگوهای موثرتری برای آنها انتخاب کنید.

طبق تحقیقات، تمرین تای چی می تواند استقامت شما را بهبود بخشد. خودکارآمدی اعتقاد فرد به توانایی یا توانایی خود برای غلبه بر چالش هاست.

در مطالعه دیگری، ۱۵۳ بزرگسال که برنامه مدیتیشن ذهن آگاهی را به مدت ۲ هفته دنبال کردند، در مقایسه با گروه کنترل کمتر تنها بودند و ارتباطات اجتماعی بیشتری داشتند.

۵. تمرکز و توجه را افزایش دهید

آزمایشی برای بررسی تأثیر مدیتیشن بر تمرکز انجام شد و کسانی که به نوار مراقبه گوش می‌دادند در مقایسه با افرادی که به یک نوار مدیتیشن گوش می‌دادند، در انجام کارها دقت بیشتری داشتند. آزمایش مشابهی نشان داد که وقتی افراد به طور منظم مدیتیشن می کنند، بینایی آنها بهبود می یابد و تمرکز آنها افزایش می یابد.

مدیتیشن می تواند الگوهای مغزی را که باعث استرس، اضطراب و افسردگی می شود، تغییر دهد. حتی یک دوره کوتاه مدیتیشن در طول روز می تواند مفید باشد. فقط ۱۳ دقیقه مدیتیشن در روز می تواند تمرکز و حافظه را پس از ۸ هفته افزایش دهد.

۶. جلوگیری از از دست دادن حافظه

بهبود تمرکز و تمرکز نیز ذهن را تجدید می کند. Kirtan Kriya نوعی مراقبه است که مانترا یا آواز خواندن را با حرکات انگشت ترکیب می کند تا بر افکار تمرکز کند. محققان تعدادی از افراد مبتلا به از دست دادن حافظه به دلیل افزایش سن را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که مدیتیشن می تواند عملکرد حافظه را در تست های عصب روانشناختی بهبود بخشد.

مدیتیشن علاوه بر رفع از دست دادن حافظه به دلیل افزایش سن، می تواند حافظه بیماران مبتلا به زوال عقل را از طرق مختلف بهبود بخشد. علاوه بر این، مدیتیشن برای مراقبین عزیزان مبتلا به بیماری قلبی نیز مفید است که می تواند سطح استرس آنها را کاهش دهد.

۷. مهربانی ایجاد کنید

انواع خاصی از مدیتیشن می تواند احساسات مثبت فرد را نسبت به خود و اطرافیانش افزایش دهد. به عنوان مثال، مدیتیشن نوعی مراقبه است که مراقبه محبت آمیز نامیده می شود. این شکل از مراقبه با ایجاد افکار و احساسات نسبت به خود شروع می شود و سپس یاد می گیرد که این مهربانی و بخشش را در برخورد با دیگران و سایر اعمال گسترش دهد.

طبق تحقیقات، افرادی که مدیتیشن را تمرین می کنند، فعال تر هستند، احساسات مثبت بیشتری را تجربه می کنند. با بررسی ۵۰ دانش آموز، مشخص شد که تمرین متا مدیتیشن ۳ بار در هفته باعث بهبود بهزیستی عاطفی، روابط بین فردی و درک دیگران پس از ۴ هفته می شود.

۸. پیشگیری از اعتیاد

ذهن آگاهی توسعه یافته از طریق مدیتیشن به افراد کمک می کند تا با افزایش کنترل و آگاهی از محرک های رفتارهای اعتیاد آور از افتادن در دام چنین اعتیادهایی جلوگیری کنند. مدیتیشن به افراد کمک می کند تا یاد بگیرند تمرکز خود را تغییر دهند، احساسات و خواسته های خود را کنترل کنند و درک خود را از علل زمینه ای افزایش دهند.

۶۰ نفر تحت درمان به دلیل اعتیاد به الکل در یک آزمایش شرکت کردند. نتیجه این بود که مدیتیشن متعالی (TM) استرس، اضطراب ذهنی و میل به الکل را کاهش داد.

مدیتیشن همچنین می تواند هوس غذایی را کاهش دهد. ۱۴ مطالعه نشان داد که مدیتیشن ذهن آگاهی اختلالات خوردن و پرخوری شرکت کنندگان را کاهش می دهد.

۹. بهبود خواب

بسیاری از افراد گاهی از بی خوابی رنج می برند. محققان دریافته‌اند که برنامه‌های مدیتیشن ذهن‌آگاهی زمان خواب را افزایش داده و بی‌خوابی را به‌طور چشمگیری کاهش می‌دهد.

مدیتیشن می تواند به شما در مدیریت یا غلبه بر افکاری که منجر به بی خوابی می شوند کمک کند. علاوه بر این، باعث آرامش می شود، استرس را کاهش می دهد و شما را در حالتی آرام قرار می دهد که به شما کمک می کند بهتر بخوابید.

۱۰. مدیریت درد

درک هر فردی از درد با وضعیت روانی آن فرد مرتبط است و درد در موقعیت های استرس زا افزایش می یابد. بر اساس برخی مطالعات، گنجاندن مدیتیشن در برنامه روزانه می تواند به جلوگیری از درد کمک کند. از طریق بررسی ۳۸ مطالعه، محققان به این نتیجه رسیدند که مدیتیشن ذهن آگاهی می تواند درد را کاهش دهد، کیفیت زندگی را بهبود بخشد و علائم افسردگی را در افرادی که از درد رنج می برند کاهش دهد.

۱۱. خونریزی

مدیتیشن با کاهش استرس سلامت جسمی را بهبود می بخشد. کاهش فشار خون یکی از فواید مدیتیشن برای سلامتی است. با گذشت زمان، قلب برای پمپاژ خون باید سخت‌تر کار کند که می‌تواند منجر به نارسایی قلبی شود. علاوه بر این، فشار خون بالا منجر به تصلب شرایین یا باریک شدن شریان ها می شود که خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته را افزایش می دهد.

بر اساس تحقیقات انجام شده مدیتیشن برای کاهش فشار خون به خصوص برای افراد مسن و افراد مبتلا به فشار خون موثر است. مدیتیشن با آرام کردن سیگنال‌های عصبی که فعالیت قلب، فشار خون و پاسخ جنگ یا گریز را هماهنگ می‌کنند، فشار خون را تنظیم می‌کند.

۱۲. در هر مکان و هر زمان

توانایی انجام آن در هر مکانی یکی از مزایای مدیتیشن است

مردم انواع مدیتیشن را انجام می دهند که بیشتر آنها نیاز به تجهیزات یا فضای خاصی ندارند. اگر می خواهید مدیتیشن را شروع کنید، سعی کنید نوع مناسب را با توجه به نیاز خود انتخاب کنید.

دو جنبه اصلی مدیتیشن وجود دارد:

 • مراقبه متمرکز: این حالت توجه شما را بر روی یک شی، فکر، صدا، دید متمرکز می کند. این شکل از مدیتیشن بر پاکسازی ذهن از مشکلات تاکید دارد.
 • مدیتیشن مشاهده باز (OM): این شکل از مدیتیشن شما را تشویق می کند تا از تمام جنبه های محیط، افکار و احساسات خود آگاه تر شوید.

اگر جایی برای تنها نشستن و مدیتیشن در محل کار یا خانه ندارید، می توانید به کلاس بروید.

سوالات زیادی در مورد مدیتیشن وجود دارد

انواع مختلف مدیتیشن چیست؟

 • مدیتیشن اسکن بدن: این تمرین شامل بررسی بدن و بررسی احساسات فیزیکی است.
 • مدیتیشن تنفسی: این نوع مدیتیشن بر تکنیک های مختلف تنفس تمرکز دارد.
 • مدیتیشن عاشقانه: این تکنیک به معنای تمرکز بر خود و عزیزانتان با افکار مهربانانه و محبت آمیز است.
 • مانترا مدیتیشن: در این نوع مدیتیشن شما کلمه یا عبارتی را که در حین مدیتیشن به شما می رسد را تکرار می کنید.
 • مدیتیشن حرکتی: این نوع مدیتیشن شامل تمرکز بر حرکت فیزیکی با حرکت دادن قسمت‌های خاصی از بدن یا مشاهده دنیای اطراف شما در حین راه رفتن است.
 • تفکر شی گرا: این نوع مدیتیشن شامل تمرکز بر روی یک شی یا حالت ذهنی خاص است.

– چگونه مراقبه کنیم؟

 • مکانی آرام و بدون حواس پرتی انتخاب کنید. تلفن، تلویزیون و سایر مواردی که حواس‌تان پرت می‌شود را خاموش کنید.
 • یک چارچوب زمانی تعیین کنید. اگر تازه شروع کرده اید، ممکن است بخواهید با فواصل کوتاه ۵-۱۰ دقیقه ای شروع کنید.
 • مراقب بدن و راحتی خود باشید.
 • روی نفس خود تمرکز کنید. سعی کنید نفس های عمیق بکشید و روی احساس هر نفس تمرکز کنید.
 • مراقب افکارت باش مدیتیشن برای آرام کردن ذهن شما نیست. هر وقت متوجه شدید که افکارتان سرگردان هستند و ذهنتان را پرت می کنند، به آرامی توجه خود را به نفس خود برگردانید. افکار خود را تجزیه و تحلیل نکنید.

چه زمانی می توانیم عمیق فکر کنیم؟

اگرچه ساعات قبل از طلوع آفتاب بهترین زمان برای مدیتیشن است، اما اکثر کارشناسان می گویند هر زمانی که بتوانید مدیتیشن کنید زمان خوبی است.

آیا می توانیم بعد از خوردن غذا مراقبه کنیم؟

همچنین می توان بعد از غذا مراقبه کرد، البته بهتر است ۹۰ دقیقه بین غذا خوردن و مراقبه فاصله بگذارید.

شما بگو

در این مقاله مزایای مدیتیشن را بر اساس تحقیقات علمی قرار دادیم. آیا مدیتیشن کرده اید؟ به نظر شما مدیتیشن چه فواید دیگری دارد؟ لطفا داستان ها و تجربیات خود را با ما و کاربران عزیز به اشتراک بگذارید.


نحوه خرید - مجموعه صوتی مراقبت شخصی
سلامتی بزرگترین گنج انسان است
چگونه برنده شویم - مجموعه صوتی روابط عاطفی و ازدواج

دلیل بسیاری از روابط یا طلاق ها این است که نمی دانیم چگونه با دوستان یا همسرمان صحبت کنیم.

این مجموعه صوتی را بشنوید و تاثیر آن را در زندگی مشترک خود بشنوید.
هشدار! این سند فقط برای اهداف آموزشی است و باید توسط پزشک یا متخصص مشورت شود. اطلاعات دیگر