فائو از رشد ۱۶ درصدی غلات در ایران خبر داد


    سازمان جهانی غذا (فائو)

تهران (پانا) – فائو در گزارشی از تولیدات کشاورزی ایران در سال زراعی ۲۰۲۲ از افزایش ۲۵ درصدی تولید گندم ایران در سال جاری خبر داد و کل غلات ایران در سال جاری را ۱۹.۵ میلیون تن اعلام کرد.

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در آخرین گزارش خود با عنوان چشم انداز جهانی غذا، تولید گندم ایران را در سال زراعی ۲۰۲۲ ۱۹.۵ میلیون تن برآورد کرد. امسال تولید گندم ایران نسبت به سال قبل ۱۶ درصد افزایش داشته است. فائو میزان تولید گندم ایران در سال زراعی ۲۰۲۱ را ۱۶.۸ میلیون تن برآورد کرده است.

پس از افزایش تولید داخلی در ایران، واردات این محصول کاهش یافته و کل واردات غلات ایران در سال ۲۰۲۲، ۱۸.۳ میلیون تن برآورد شده است که ۱۵ درصد کاهش نسبت به سال قبل را نشان می دهد.

فائو مجموع ذخایر غلات ایران را تا پایان سال ۲۰۲۲ ۱۲.۷ میلیون تن برآورد کرده است. بر اساس پیش بینی های فائو، ذخایر غلات ایران در سال جاری با رشد ۲۳ درصدی به ۱۰.۳ میلیون تن در سال گذشته خواهد رسید. تخمین زده می شود که ۸.۵ میلیون تن از کل ذخایر غلات ایران در سال ۲۰۲۲ به ۱۲.۷ میلیون تن برسد. ذخایر غلات ایران نسبت به سال قبل ۶.۴ درصد گزارش شده است.

رشد ۲۵ درصدی تولید گندم ایران در سال زراعی ۲۰۲۲

این گزارش پیش بینی می کند که تولید گندم ایران در سال زراعی ۲۰۲۲ به ۱۳ میلیون تن برسد که رشد قابل توجه ۲۵ درصدی نسبت به سال قبل را نشان می دهد. ایران در سال گذشته به دلیل خشکسالی ۱۰.۴ میلیون تن غلات تولید کرد.

بر این اساس، صادرات غلات ایران نیز در سال جاری ۳۷ درصد کاهش داشته است و در حالی که ایران در سال گذشته ۷.۹ میلیون تن غلات وارد کرده بود، امسال این رقم به ۵ میلیون تن کاهش یافته است.

این سازمان بین المللی همچنین اعلام کرد که تولید گندم ایران در سال زراعی ۲۰۲۲ بدون تغییر نسبت به سال قبل ۱.۳ میلیون تن و تولید جو ایران ۳ میلیون تن خواهد بود. تولید دانه های روغنی نسبت به سال گذشته بدون تغییر در سطح ۰.۹ میلیون تن بود.

تولید برنج ایران ۳۰۰ هزار تن افزایش یافت

بر اساس گزارش این سازمان بین المللی، تولید برنج ایران در سال زراعی ۲۰۲۲ با افزایش ۳۰۰ هزار تنی معادل ۱۵ درصد از ۲ میلیون تن در سال قبل به ۲.۳ میلیون تن در سال زراعی ۲۰۲۲ رسیده است.

علیرغم افزایش کار ساخت و ساز برای تامین تقاضا، صادرات برنج در سال جاری ۱۲ درصد افزایش یافته و به ۱.۸ میلیون تن رسیده است. سال گذشته ۱.۶ میلیون تن برنج وارد کشور شد.

بیش از ۳ میلیون تن غذا در ایران در یک سال

برآوردهای فائو برای تولید و تجارت شیر ​​و غذای ایران در سال زراعی ۲۰۲۲ نشان می‌دهد که هدف درآمدی ۴۲۰۰ تومانی در سال جاری، تا رشد گوشت قرمز و شیر ایرانی، تأثیر منفی بر این بخش از اقتصاد ایران نخواهد داشت.

اگرچه در سال گذشته تولید شیر ایران ۸ میلیون و ۵۳۱ هزار تن اعلام شده بود، اما با وجود خروج ارز ۴۲۰۰ تومانی، این رقم ۰.۵ درصد افزایش یافته و در سال زراعی ۲۰۲۲ به ۸ میلیون و ۵۷۷ هزار تن خواهد رسید. فرآورده های لبنی ایران امسال نسبت به سال قبل ۳ درصد کاهش داشته و به ۱۰۰ هزار تن رسیده است.

صادرات لبنیات ایران در سال زراعی ۲۰۲۲ رشد چشمگیر ۱۴ درصدی را تجربه کرده و از ۱.۲۲ میلیون تن در سال قبل به ۱.۳۹۴ میلیون تن در سال جاری رسیده است.

تولید گوشت قرمز با برداشت ۴۲۰۰ سکه تاثیر بدی نداشت و در سال ۲۰۲۲ افزایش یافت و تولید گوشت خوک با رشد ۳ درصدی به ۵۶۸ هزار تن رسید. تولید گوشت گوسفند نیز با رشد یک درصدی به ۳۴۴ هزار تن رسیده است.

اما تولید گوشت مرغ تا سال ۲۰۲۱ با کاهش ۳ درصدی مواجه شد و به ۲.۱۰۷ میلیون تن کاهش خواهد یافت. سال گذشته ۲ میلیون و ۱۸۳ هزار تن گوشت مرغ در کشور تولید شد.