علایی: روسیه در تلاش است پای ایران را به درگیری اوکراین بکشاند تا سیاست خارجی ما را در پیش بگیرد


شفقنا نوشت: حسین علایی با اشاره به اینکه روسیه تلاش می کند ایران را به درگیری اوکراین بکشاند تا «تسخیر» سیاست خارجی ما را بگیرد، گفت: بهترین سیاست برای ایران حفظ بی طرفی و تلاش برای حل اختلافات با آمریکا و اروپا است.

شرح این بحث به شرح زیر است:

با توجه به ادامه جنگ در اوکراین، تهدیدات اتمی پوتین و ادامه حملات به این کشور، فکر می کنید چه اتفاقی می افتد؟ این جنگ تا کی ادامه خواهد داشت؟

به نظر می رسد که جنگ روسیه با اوکراین هرگز پایان نخواهد یافت، زیرا هر دو طرف تا پایان جنگ فاصله زیادی دارند. روسیه خواهان پایان یافتن جنگ زمانی است که شرایط زیر برای پوتین برآورده شود: ۱- اعلام رسمی اوکراین مبنی بر پذیرش الحاق استان های اشغالی اوهانسک و دونباس و جزیره کریمه به روسیه و اوکراین هیچ ادعایی زمینی برای آنها ندارد و باید برای سرزمین های اشغالی شرق اوکراین. ۲- اطمینان دولت اوکراین به روسیه مبنی بر اینکه این کشور برای همیشه به پیمان ناتو نخواهد پیوست. ۳- بی طرفی اوکراین مربوط به درگیری های آمریکا، اروپا، غرب و روسیه است. ۴- دولت اوکراین باید از نقض حقوق روس ها دست بردارد. ۵- حفظ حضور ناوگان روسیه در سواستوپل و دریای سیاه. ۶- ایجاد یک دولت طرفدار روسیه در اوکراین برای تحقق خواسته های فوق.

تفاوت بین منافع طرف های درگیر، دستیابی به صلح را بسیار دشوار می کند

بر اساس این بیانیه، روسیه اعلام کرد در صورت لزوم از سلاح هسته ای برای حفاظت از مرزهای اوکراین استفاده خواهد کرد. اما قبل از اوکراین نیز به دنبال پایان دادن به جنگ است که: ۱- ارتش روسیه حمله به کشور اوکراین را متوقف کند و از تمام سرزمین های اشغالی اوکراین عقب نشینی کند. ۲- روسیه باید تمامیت ارضی اوکراین را به رسمیت بشناسد. ۳- روسیه نباید در امور داخلی اوکراین دخالت کند و به استقلال آن کشور احترام بگذارد. بنابراین فاصله بین خواسته‌های طرف‌های متخاصم روشن می‌کند که دستیابی به صلح کار دشواری است. از سوی دیگر، باید توجه داشت که آمریکا و ناتو روسیه را در باتلاق مناقشه اوکراین گرفتار کرده اند و از این فرصت برای تضعیف روسیه استفاده می کنند تا نگران تهدیدات روسیه در اروپای شرقی نباشند. آینده. این وضعیت منجر به سیل کمک های نظامی و اقتصادی به اوکراین برای جلوگیری از اعلام پیروزی روسیه شد.

– احتمال تهدیدات هسته ای پوتین چقدر است؟

تجربه نشان داده است که سلاح های هسته ای در برخی شرایط از چنین سلاح هایی استفاده کرده اند. جهان هرگز بمباران اتمی شهرهای ژاپن توسط آمریکا را فراموش نخواهد کرد. بنابراین، روسیه که در سال های اخیر قدرت هسته ای خود را افزایش داده و زرادخانه هسته ای خود را مدرن کرده است، ممکن است از سلاح های هسته ای تاکتیکی برای دستیابی به برخی از اهداف خاص خود در جنگ استفاده کند. اما بیشتر این موضوع به ارزیابی روسیه از واکنش احتمالی آمریکا و ناتو به استفاده از سلاح های هسته ای در نزدیکی اروپا بستگی دارد. اگر جنگ فرسایشی ادامه یابد، روسیه نمی تواند به پیروزی قاطع امیدوار باشد و بار تحریم ها و محدودیت های اقتصادی وضعیت قدرت پوتین را بدتر می کند که ممکن است تصمیم رئیس جمهور روسیه تصمیم بدی بگیرد.

-عواقب افزودن بخش هایی از اوکراین به خاک روسیه در آینده چیست؟ و آیا اوکراین این مکان ها را باز می گرداند؟

دولت های غربی خواهان ادامه جنگ تجاوزکارانه برای مهار روسیه در جریان درگیری اوکراین هستند

به نظر می رسد هدف و اولویت اصلی روسیه حفظ موجودیت شرق اوکراین و الحاق کشورها و دولت های شرق اوکراین به خاک روسیه برای از بین بردن تهدید ناتو از خاک روسیه است. در این زمان، روسیه از تمام نیروهای زمینی خود برای حفظ موجودیت این مناطق استفاده کرده و قصد دارد شرایطی داشته باشد که اوکراین نتواند آن را بازگرداند. البته هدف اصلی اوکراین بیرون راندن ارتش روسیه از خاک خود و بازپس گیری سرزمین های اشغالی آن کشور است. اما باید توجه داشت که ارتش اوکراین در مقایسه با استعداد ارتش روسیه نیروی کوچکی است و شاید نتوان عملیاتی را طراحی و انجام داد که منجر به آزادسازی مناطق از دست رفته شود. تمام امید اوکراین کمک های خارجی، به ویژه حمایت نظامی آمریکا و اروپا است. کشورهای غربی برای ادامه جنگ به نیروهای اوکراینی کمک می کنند و اوکراین هر روز بیشتر به کمک های غرب وابسته می شود. بنابراین نوع تسلیحات و تجهیزاتی که اروپایی ها و آمریکا در اختیار اوکراین قرار می دهند بسیار مهم است. در همین راستا به نظر می رسد دولت های غربی به دنبال پایان دادن به علت جنگ نیستند، بلکه می خواهند جنگ تجاوزکارانه را ادامه دهند تا بتوانند حساب روسیه در زمان جنگ اوکراین را حل کنند. بنابراین انتظار تغییر چشمگیر در میدان نبرد را نداشته باشید و اوکراین بتواند سرزمین های خود را از دست ارتش استکبار روسیه آزاد کند.

با ادامه جنگ در اوکراین، مواضع اروپا و آمریکا را چگونه می بینید؟ آیا جنگ می تواند در مقیاس وسیع گسترش یابد؟

اوکراین از نظر ژئوپلیتیکی برای اروپا و آمریکا اهمیت زیادی دارد. آنها از یک سو اوکراین را مانع اصلی نفوذ روسیه در غرب می دانند و از سوی دیگر اوکراین را پل اصلی کنترل و مهار روسیه و جلوگیری از جاه طلبی های پوتین می دانند. بنابراین، اروپا و ایالات متحده در همبستگی از دولت اوکراین در برابر روسیه حمایت می کنند و یکدیگر را تقویت تمام نیروهای اوکراین می دانند. طرح آمریکا و اروپا این است که اوکراین برای مدت طولانی به عضویت ناتو درآید و فعالیت های ناتو را در خاک روسیه گسترش دهد. لازم به ذکر است که هدف اصلی ناتو از زمان ایجاد تا کنون مدیریت تهدیدات اتحاد جماهیر شوروی سابق و روسیه امروز است، بنابراین نادیده گرفتن علت تهدید روسیه و ناتو در آینده فرو خواهد پاشید. .
از سوی دیگر آمریکا به دنبال کنترل و کنترل اروپا است و بهترین راه برای رهبری آمریکا کنترل بازار انرژی اروپا است که به آمریکا و حمله روسیه به اوکراین واگذار شده است. . بنابراین با ادامه جنگ در اوکراین، آمریکا همچنان به تضعیف روسیه و تأثیرگذاری بر سیاست اقتصادی و امنیتی اروپا ادامه می دهد و از کشور سبز بر اساس اهداف خود استفاده می کند. در این زمینه ادامه جنگ و فروپاشی آن به نفع آمریکا و البته به ضرر اروپا و اوکراین خواهد بود.

غربی ها می گویند ایران تسلیحات نظامی به روسیه فروخته است که در درگیری های اوکراین از آنها استفاده می شود. هدف از این ادعاها چیست و آیا تبعات ملی در آینده خواهد داشت؟

این تصوری است که روسیه از ابتدای حمله به اوکراین تلاش کرده ایران را به آن مناقشه بکشاند تا منزوی نشود و بار تحریم‌ها بر ایران افزایش یابد و از برنامه هسته‌ای ایران رهایی یابد. . موضوع و سیاست خارجی ایران احتمالاً به همین دلیل است که روسیه در خرید پهپاد از ایران وساطت می کند و مدام به آنها شلیک می کند و در این باره اعلام می کند، هرچند موضع رسمی وزارت امور مالیاتی ایران پشتیبانی تسلیحاتی از یگان های رزمی و مهاری ندارد. و تلاش برای پایان دادن به جنگ. به هر حال جنگ اوکراین فقط برای جمهوری اسلامی ایران از منظر انسانی مهم است اما موضوع به ایران مربوط نمی شود. ایران که تجربه ارتش صدام برای حمله به کشور میهن عزیزش را دارد، معمولا برای جنگیدن و محکوم کردن متجاوز و پایان دادن به جنگ بین کشورهاست. منافع ملی ایران ایجاب می کند که دولت جمهوری اسلامی ایران در مناقشه اوکراین بی طرف بماند و از این فرصت برای حل مشکلات کشور با اروپا و آمریکا به عنوان مزیتی برای مردم استفاده کند. اگر ایران بتواند درک بهتری از صادرات گاز و نفت به اروپا پیدا کند، صلح در منطقه بهتر خواهد شد.

مشکل اصلی ایران در این برهه اتخاذ همه تصمیمات و تلاش برای ورود به بازار جهانی و رفع مشکلات بین آمریکا و اروپا و جمهوری اسلامی است تا مردم کشور. بنابراین بهترین سیاست برای جمهوری اسلامی ایران حفظ بی طرفی در مناقشه اوکراین و تلاش برای توقف و برنامه ریزی برای حل اختلافات با آمریکا و اروپا و تعدیل صادرات انرژی به کشورهای مختلف جهان به ویژه است. به کشورهای غربی