علائم و مشکلات هایپرلیپیدمی ، اثرات چربی خون بر کیفیت قلب


علائم و عوارض هایپرلیپیدمی ، تأثیر چربی خون بر کیفیت عملکرد قلب

چربی خون بالا ؛ همانطور که بارها خوانده اید ، بدن انسان به چربی متابولیک نیاز دارد. اما میزان چربی خون در بدن باید طبیعی باشد.

کلسترول بالا یا تری گلیسیرید در بدن باعث تجمع چربی در دیواره عروق می شود که منجر به چربی خون می شود. علت آن چربی خون بالا است و باید از خوردن زیاد آنها فست فود ، چربی و غذاهای سرخ کرده و غذاهای ناسالم خودداری کنید.

اگر مبتلا به چربی خون هستید ، در معرض بیماری قلبی نیز قرار دارید. در این مقاله می خواهیم در مورد علائم هایپرلیپیدمی ، سطح طبیعی آن در بدن ، درمان هایپرلیپیدمی و هر آنچه که باید در مورد این بیماری بدانید صحبت کنیم ، بنابراین تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

چربی خون و انواع چربی خون

انواع اصلی چربی در خون

خون ما حاوی دو چربی اصلی است ، یعنی:

  • کلسترول

  • تری گلیسیرید

تری گلیسیرید

سرگرمی او چربی خون بالا همیشه با تری گلیسیرید و کلسترول همراه است. تری گلیسیریدها چربی هایی هستند که با خوردن کالری بیشتر و غذاهای مضر وارد بدن شما می شوند. وقتی این غذاهای ناسالم وارد بدن می شوند ، بدن مقداری از کالری اضافی را به گلیسیرید تبدیل کرده و در سلول های چربی ذخیره می کند.

اما آیا همه تری گلیسیریدها برای بدن مضر نیستند؟ باید جواب منفی بدهم. برخی از تری گلیسیریدها برای عملکرد برخی سلول ها مهم هستند. اما اگر بیش از حد باشد اندازه ناسالم نیز دارد.

علت ایجاد تری گلیسیرید در بدن چیست؟

اضافه وزن و چاقی از جمله مواردی است که باعث افزایش تری گلیسیرید خون می شود.

افرادی که نشسته یا نشسته اند ممکن است تری گلیسیرید بالایی داشته باشند.

سیگار کشیدن و الکل چربی بدن را افزایش می دهد.

• غذاهای حاوی کربوهیدرات زیاد باعث افزایش تری گلیسیرید می شوند.

فرد دارای تری گلیسیرید بالا ، LDL بالا و HDL پایین است.

کلسترول

کلسترول در تمام سلول های بدن ما وجود دارد. کلسترول چربی است که در خون حل نمی شود بلکه توسط بدن به شکل لیپوپروتئین ترشح می شود (لیپوپروتئین ها ترکیبی از پروتئین ها و چربی هایی هستند که چربی را در خون حمل می کنند).

دو نوع کلسترول در بدن ما وجود دارد:

لیپوپروتئین LDL با چگالی کم

لیپوپروتئین HDL با چگالی بالا

کلسترول توسط بدن به دو صورت تولید می شود:

کلسترول ، ساخته شده توسط خود بدن. بیشتر کلسترول بدن ما در کبد حدود 1000 میلی گرم در روز است.

کلسترول در بدن در اثر خوردن غذاهای خاص ایجاد می شود. خوردن غذاهایی مانند گوشت قرمز ، طیور ، ماهی و محصولات لبنی باعث ورود کلسترول به بدن ما می شود. زرده تخم مرغ تنها ماده ای است که بیشترین کلسترول را دارد.

اهمیت کلسترول بالا و چربی خون بالا

اهمیت کلسترول در بدن

شاید فکر کنید وقتی در مورد چربی خون بالا صحبت می کنیم ، باید به کلسترول خون فکر کنیم ، اما وجود کلسترول در بدن ما بسیار مهم است. زیرا کبد ، نخاع و مغز برای عملکرد طبیعی به کلسترول نیاز دارند.

کلسترول همچنین برای این که بدن بتواند سلول های خاص و هورمون های خاصی را بسازد و حفظ کند و ویتامین D تولید کرده و ویتامین های چرب را جذب کند ، لازم است.

LDL:

LDL نوعی کلسترول بد است که توسط بدن نیز تولید می شود. بدن همچنین لیپوپروتئین ها را از غذاهای خاصی مانند گوشت قرمز و محصولات لبنی جذب می کند.

کلسترول بد با برخی از چربی ها و سایر مواد موجود در خون ما مخلوط می شود و به دیواره رگ ها می چسبد که عروق خونی را مسدود می کند.

کلسترول ضعیف جریان فرد را کاهش می دهد و باعث بیماری قلبی می شود. در نتیجه ، بسیاری از افراد سکته قلبی و مغزی را تجربه می کنند.

VLDL:

VLDL بالاترین میزان گلیسیرید را در بدن دارد. این ذرات باعث گسترش ذرات کلسترول می شوند ، به طوری که با رشد آنها ، اجزای کلسترول رگ های خونی را مسدود می کنند. اگر VLDL بالایی دارید ، باید فوراً به پزشک مراجعه کرده و درمان را شروع کنید. از آنجا که VLDL حاوی مقدار زیادی تری گلیسیرید است ، برای شما بسیار خطرناک است.

HDL:

HDL ، مشابه لیپوپروتئین با چگالی بالا ، به دلیل داشتن کلسترول خوب شناخته شده است ، اما باید بگویم که HDL کلسترول مضر کبد را معکوس می کند. این کلسترول یک نوع محافظ برای قلب ما است.

مقدار طبیعی چربی خون

برای بسیاری ، سوال اساسی این است که مقدار طبیعی چربی خون در بدن چقدر خواهد بود؟ دوز مناسب تری گلیسیرید باید کمتر از 150 میلی گرم در دسی لیتر باشد.

همچنین میزان صحیح کلسترول باید کمتر از 200 میلی گرم در دسی لیتر باشد تا چربی خون طبیعی داشته باشد.

آزمایش خون بالا و چربی خون

علائم چربی خون در پاسخ به آزمایش هایی که انجام می دهید

با یک آزمایش خون ساده می توانید میزان لیپیدهای خون خود را که در شمال کلسترول و تری گلیسیرید قرار دارد اندازه گیری کنید. لازم به ذکر است که قبل از این آزمایش ، 12 ساعت قبل از آزمایش خون ، نباید چیزی غیر از آب بنوشید.

مایعات خون در واحدهایی به نام میلی مول در لیتر خون بیان می شود:

• سطح کلسترول زیر 5mmol / L.

• سطح LDL زیر 3mol / L.

سطح HDL بالاتر از 1mmol / L

• سطح تری گلیسیرید زیر 2 میلی مول / لیتر.

افراد مبتلا به سکته قلبی باید هر سال چربی خون خود را اندازه گیری کنند. این یک الزام مهم برای این افراد است.

اگر آزمایش شما نشان داد که کلسترول شما بالاتر از L.5 / mmol است و سابقه آنژین یا نارسایی قلبی دارید ، حتماً استاتین هایی مانند سیمواستاتین و آتوواستاتین مصرف کنید تا کلسترول شما کاهش یابد.

توجه داشته باشید که اگر آزمایش خون شما 240 میلی گرم در دسی لیتر نشان دهد ، شما فردی هستید که چربی خون بالایی دارد. سپس باید سعی کنید سطح چربی خون خود را به حالت عادی برگردانید. زیرا در غیر این صورت ممکن است از بیماری قلبی و حتی حمله قلبی و سکته رنج ببرید.

علائم چربی خون بالا

علائم چربی خون بالا

افراد دارای چربی خون بالا علائم زیر را دارند:

افرادی که چربی خون بالایی دارند احساس سنگینی ، خستگی یا درد می کنند.

• اگر فشار خون شما بالا باشد ، ممکن است مدام احساس خواب آلودگی کنید.

• این افراد احساس سوزش و داغ شدن پا می کنند.

آنها در پاها و پاها احساس درد می کنند.

این افراد دچار سردرد و استرس می شوند.

• دهان آنها خشک و تلخ است.

• افراد مبتلا به این بیماری وجود فشار خون بالا سرگیجه و وزوز گوش دارند.

افراد مبتلا به فشار خون بالا سرگیجه ، افزایش وزن و خواب آلودگی را تجربه می کنند. این افراد بعد از خوردن غذاهای چرب دچار ضربان قلب می شوند. اگر این علائم را تجربه کردید ، خود را با خوردن آب میوه ، آب لیمو یا سرکه محدود کنید.

• این افراد زیاد عرق می کنند.

صورت متورم و متورم


این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: هر آنچه که باید درباره کبد چرب بدانید

چربی خون بالا و بیماریهای مرتبط

هنگامی که چربی خون را افزایش می دهید ، بیشتر مستعد بیماری قلبی هستید زیرا وقتی کلسترول خون افزایش می یابد ، چربی در سطح رگ ها تجمع می یابد و باعث تنگ و باریک شدن عروق می شود و منجر به جریان خون کمتر در بدن و در نتیجه توانایی قلب برای دریافت بدون خون غنی از اکسیژن.

به همین دلیل است که فرد دچار بیماری قلبی می شود و در بدترین حالت منجر به حمله قلبی می شود.

همچنین وقتی خون اعضای بدن شما ، به ویژه مغز ، کاهش می یابد ، اندام ها و مغز شما نمی توانند به طور عادی عمل کنند ، که می تواند منجر به سکته مغزی شود.

چربی خون همچنین منجر به بیماریهای زیر می شود:

کم کاری تیروئید
• بیماریهای کبدی و کلیوی
• دیابت
• اختلال عملکرد کلیه
• چاقی
• عفونت های خاص
• الکل
• ایدز

رژیم غذایی سالم برای افرادی که چربی خون بالایی دارند

افرادی که دارای چربی زیاد هستند باید از چه غذاهایی استفاده کنند؟

افراد مبتلا به چربی خون باید از غذاهای بخارپز ، پخته و سرخ شده به جای غذاهای سرخ شده برای کاهش آنها استفاده کنند. این افراد باید از آب ، جگر ، زرده تخم مرغ ، چیپس ، کاه ، جامدات ، بستنی و شیرینی و غذاهای شیرین خودداری کنند ، یا در صورت خوردن بیشتر بخورند. از مواد کم چرب استفاده کنید. به عنوان مثال ، از شیر و ماست کم چرب استفاده کنید.

این افراد باید گوشت قرمز را در رژیم غذایی خود کاهش دهند و به جای گوشت سفید مانند بوقلمون یا مرغ استفاده کنند.

به افراد دارای چربی خون بالا توصیه می شود از سیر ، سبزیجات و میوه های خام مانند گلابی ، لیمو ، انگور و سیب استفاده کنند. همچنین غلات کامل مانند لوبیا و غلات کامل بخورید.

افراد مبتلا به چربی خون باید از گیاهانی مانند توت سیاه ، میوه ، سویا ، چوب ، سبزیجاتی مانند شوید ، آب لیمو و پودر زنجبیل استفاده کنند.

برای رتبه بندی این مقاله کلیک کنید!

[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید