علائم مصرف پودر و شوینده های کودکان + محلول های سریع


مادر شویناد

تهران (پانا) – بهداشت کودکان اما یکی از مشکلات رایجی است که با اندکی توصیه باز هم می‌توان آسیب‌های آن را از کودک دور کرد، بدون اینکه دچار مشکل سلامتی شود.

به گزارش عصر ایران، مواد سمی زیادی در شوینده ها و پودرهای شوینده وجود دارد که مصرف آن مواد قابل رفع نیست، بنابراین مهم است که از جزئیات این موضوع و نحوه محافظت از کودک خود در برابر سموم پاکسازی اطلاع داشته باشید.

به گفته کید سیف (مرکز پیشگیری از حوادث دوران کودکی در استرالیا): هر هفته نزدیک به ۵۰ کودک به دلیل مسمومیت در بیمارستان بستری می شوند و سالانه بین ۵ تا ۱۰ کودک از مسمومیت جان سالم به در می برند. یکی از این سه سم کودکان مربوط به دارو است و مواد شیمیایی خانگی از جمله شوینده‌ها عامل اصلی آن است.

اگر کودک شما در معرض مواد شیمیایی خانگی یا سایر سموم قرار دارد، با اورژانس تماس بگیرید. مسمومیت معمولاً در صورتی اتفاق می‌افتد که در ظرف به‌درستی بسته نشده باشد یا در ظروف قرار نگیرد و اگر تخم‌مرغ در ظرف مقاوم در برابر کودک (مانند ماشین ظرفشویی در کارتن ساده) قرار داده شود، این مشکلات کمتر می‌شود. مواد شوینده یکی از خطرناک ترین اقلام خانگی برای کودکان هستند و پیشنهاد می کنیم در ادامه این قسمت مرطوب کننده به مضرات خانه و نحوه جلوگیری از این اقلام دقت کنید.

از کودکان در خانه خود با پودر پاک کننده محافظت کنید

مواد شوینده مانند آب یا پودر که قلیایی هستند، می‌توانند بسیار خطرناک باشند و در صورت جدی‌تر بودن، باعث ایجاد جراحت یا مرگ در دهان، گلو و راه‌های هوایی شوند. غذاهای پاک کننده و ترکیب رنگ های زیبا برای کودکان جذاب خواهد بود و مشتاق امتحان آنها هستند، یعنی این شروع دردسر است.

علاوه بر مایعات و پودرها، کیسه های پودر و قرص های پاک کننده نیز برای کودکان خطرناک است. کودک شکل سبدهای رنگارنگ را دوست دارد و به راحتی می توان کلاه ها را با ژله اشتباه گرفت. این کپسول ها به گونه ای طراحی شده اند که ظرف مدت ۱۰ ثانیه در ماشین لباسشویی حل می شوند تا بزاق کودک زیاد طول نکشد تا وارد بدن شود.

از خوردن پاک کننده ها توسط کودک جلوگیری کنید

بهتر است از مصرف دارو خودداری کنید، بنابراین بهترین راه های پیشگیری از آن را بیاموزید.

ظرف – هنر کودکان (CRC)

این درپوش ها برای جلوگیری از دسترسی به مواد شیمیایی مضر برای کودکان طراحی شده اند. اگر بعد از استفاده آنها را ببندید، باز کردن این نوع درپوش ها برای کودک دشوار است.

از آنجایی که بطری های تمیزکننده نیز نگران کننده هستند، باید مراقب باشیم که درب آن ها را ببندیم، زیرا گاهی اوقات به دلیل بسته شدن تی، باز کردن شیشه دارو راحت تر است.

در حالی که ظروف دربسته برای کودکان در سال های اخیر تعداد کودکان مسموم شده را کاهش داده است، آمار بالای تصادفات گزارش شده برای کودکان با ماشین ظرفشویی دو چیز را نشان می دهد: یکی عدم آگاهی از حوادث احتمالی. برخی از ظروف بسیار ایمن نیستند.

دستورالعمل های ایمنی برای استفاده از مواد شوینده ظرفشویی

در ظرف را به درستی ببندید و کنار بگذارید – مطمئن شوید که درب آن محکم در جای خود قرار دارد.

صابون لباسشویی را دور از دسترس کودکان کوچک نگه دارید، آن را در قفسه بالایی یا در یک کارتن دربسته نگهداری کنید و پس از پایان استفاده آن را برگردانید.

مواد شوینده را بلافاصله قبل از شستن در ماشین ظرفشویی بریزید و بلافاصله باقیمانده آن را بشویید.

از سرکه سفید به عنوان محلول پاک کننده استفاده کنید.

مواد شوینده را در ظروف خود نگه دارید تا اگر کودک شما آنها را می خورد، دستورالعمل های سازنده را بخوانید.

از پدربزرگ ها و مادربزرگ ها، پرستاران و دیگران بخواهید که از کودکان مراقبت کنند و قوانین بهداشتی را رعایت کنند.

علائم مسمومیت و مسمومیت غذایی کودک

اگر فکر می کنید کودکتان مواد شوینده (مانند مایع ظرفشویی، اسید، پاک کننده اجاق گاز، مواد شیمیایی و غیره) خورده است، به یک متخصص بهداشت مراجعه کنید.

لب های قرمز

تاول

تنگی نفس و سرفه

درد و تورم زیادی در دهان وجود دارد

علائم و عوارض مسمومیت حاد

استفراغ و گاهی خونریزی در استفراغ

درد شکم و خون در مدفوع

آسیب به مری

خونریزی و ضربان قلب

در قسمت بالا قرمزی، التهاب و سوزش وجود دارد

اگر مواد شوینده با چشم کودک تماس پیدا کند، ممکن است با قرمزی و از دست دادن بینایی تحریک شود.

در صورت استنشاق گاز شوینده؛ تورم راه های هوایی، مشکل در تنفس، خس خس سینه یا سرگیجه نوزاد و کودک تلاش برای نفس کشیدن.

بعد از اینکه کودک حوله را خورد چه باید کرد؟

اگر کودک شما به مواد شیمیایی آلوده شده باشد، نوع درمان کودک شما به نوع سم و میزان تماس کودک بستگی دارد.

میوه های حاوی نمک های قلیایی دارای PH بالاتر از ۱۱.۵ هستند و برای پوست و گلو گرم هستند. نسبت به نمک های قلیایی قلیایی کمتری دارد، فشار کمتری دارد و خطر آسیب کمتری در هنگام مصرف دارد.

اگر متوجه شدید که صابون با پوست کودکتان تماس پیدا کرده است: درمان مانند گرما را شروع کنید و بلافاصله نوزاد را به بیمارستان ببرید.

اگر متوجه شدید که کودکتان مواد شوینده را خورده است: اگر علائم مسمومیت را مشاهده کردید، باید فوراً کودک خود را به بیمارستان ببرید یا با اورژانس تماس بگیرید و تا رسیدن او به مرکز درمانی راهنمایی اورژانسی دریافت کنید.

در مورد نوع تمیز کردن و اندازه خود با کودک خود صحبت کنید. پزشک ابتدا مهمترین علائم کودک مانند ضربان قلب، دمای بدن، فشار خون و تنفس را بررسی می کند.

اکسیژن، مسکن، استنشاق، مایعات داخلی، برداشتن یا پانسمان نواحی سوخته پوست، پاکسازی منظم نقاط داغ، برونکوسکوپی و آندوسکوپی از جمله روش های درمانی برای پاکسازی سم هستند.

بعد از اینکه کودک لباس های شسته شده را خورد، اعمال اشتباه است

گاهی اوقات والدین پس از استفاده از صابون‌های پاک‌کننده کودکانشان در فعالیت‌هایی اشتباه می‌کنند که مضر هستند، و حتی بدتر از آن، فعالیت‌هایی است که در زیر توضیح داده شده است.

به کودک چیزی بدهید

هنگامی که کودک با مایع لباسشویی مست است، مواد شیمیایی دیگر را به کودک ندهید. به عنوان مثال، اگر کودک نمکدان دارد، برای جلوگیری از عوارض آن، به او جوش شیرین ندهید، زیرا واکنش اسید و باز یک واکنش گرم است و علاوه بر سوختگی شیمیایی، کودک دچار گرمی نیز می شود. فلاش

آب، آب غیرمجاز یا سفیده تخم مرغ

برای کاهش اثرات بلع مواد شوینده، به نوزاد خود شیر ندهید زیرا گاهی اوقات نوشیدن شیر باعث تسریع ورود داروها یا سموم به بدن و مسمومیت بیشتر می شود.

پس از مسمومیت به کودک آبلیمو ندهید زیرا این ماده اسیدی است که کودکان می خورند می تواند باعث درد معده و سایر مشکلات جدی شود.

نمک غلیظ را برای استفراغ بعد از مسمومیت استفراغ نکنید، زیرا نمک می تواند برای کودکان مضر باشد، اگر آسیبی نبیند به برق آسیب می رساند و به بدن آسیب می رساند.

تشویق کودک به استفراغ

کودک را مجبور به استفراغ نکنید، اگر وایتکس دوباره توسط کودک بلند شود و قورت داده شود، عفونت می میرد. استفراغ و عود این مواد می تواند باعث التهاب دستگاه گوارش شود. بزرگسالان می توانند با نوشیدن آب و تحریک قسمت پایین گلو به دلیل فعالیت بدنی به استفراغ کمک کنند.

اگر سمی است موارد زیر را در نظر داشته باشید

فراموش نکنید که اولین قدم این است که آرام بمانید.

اگر راه هوایی بسته است، سعی کنید راه هوایی را با آب دادن به آن باز کنید تا به اورژانس برود.

فقط به توصیه های کارشناسان گوش فرا دهید.

به تمام توصیه های یک غیر متخصص گوش ندهید.

اگر تا زمانی که به اورژانس نرسیده اید برای کودک کار نکنید، بهتر از اشتباه کردن آن است.