عفونت Omicron 6 برابر دلتا


جمعه ۱۴ مرداد ۱۴۰۱ – ۱۴:۵۷

ویروس کرونا

تهران (پانا) – عضو کمیته علمی کشوری کرونا گفت: اثربخشی واکسن‌های فعلی برای کاهش شدت بیماری، بستری در مناطق مشترک، مراقبت‌های ویژه و بیماری ناشی از کرونا مورد آزمایش قرار گرفته است.

مجید مختاری با بیان اینکه در بسیاری از مطالعات و مطالعات ریاضی بسیار دشوار نشان داده شده است که اگر واکسن کرونا وجود نداشته باشد، میزان مرگ و میر بیماران کرونایی بسیار بالا خواهد بود، گفت: در یک مطالعه اخیر، مشخص شد که آیا جمعیت جهان طبق توصیه های سازمان بهداشت جهانی زمانی که اختلاف دلتا شدید بود، ۴۰ درصد واکسینه شده اند و از ۲۰ میلیون مرگ جلوگیری می شود.

وی ادامه داد: Omicron در مقایسه با سویه دلتا کشنده نیست، اما Omicron کشنده تر و ۵ تا ۶ برابر بیشتر از دلتا عفونی است. در این میان، آمار مرگ و میر نیز افزایش یافته است، نه تنها به دلیل خود بیماری، بلکه به دلیل سایر بیماری ها و کووید-۱۹ در افرادی که در بیمارستان ها بستری نمی شوند و در این مراکز به کووید-۱۹ مبتلا نمی شوند.

یکی از اعضای کمیته علمی کشوری کرونا گفت: مطالعات قبلی در ابتدای اپیدمی کرونا نشان داده است که رعایت نکات بهداشتی مانند استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی، شستن دست‌ها، گرم کردن مناسب فضاهای بسته و پرهیز از تردد غیرضروری می‌تواند باعث ایجاد مشکل شود. تأثیر قابل توجهی در پیشگیری، از عفونت، بستری شدن در بیمارستان و مرگ.

مختاری یادآور شد: با این حال به نظر می رسد دنیا رعایت دستورالعمل های بهداشتی را فراموش کرده است، در حالی که بازگشت به این دستورالعمل در کنترل ویروس کرونا در امواج بیماری موثر خواهد بود.