عرق نکردن بدن چه اشکالی دارد؟


فواید عرق اضافی روی بدن برای سلامتی و زیبایی

تهران (پانا) – تعریق در دفع سموم از بدن به قدری موثر است که هیچکس نمی تواند تصور کند که اگر فرد عرق نکند، با چه مشکلات جسمی مواجه می شود.

به گزارش نمناک، با افزایش دمای بدن، غدد عرق عرق را آزاد می کنند تا دما را کاهش دهند. همانطور که عرق از منافذ پوست ما عبور می کند، بدن ما را متراکم و خنک می کند. تعریق راهی برای تنظیم دمای بدن پستانداران است، این طبیعی است، ساده به نظر می رسد، اما اگر این کار عادی را انجام ندهیم، مشکلاتی خواهیم داشت، مشکلاتی که در این قسمت انجام خواهیم داد.

عواقب عدم تعریق به طور معمول

عرق کردن، سموم را از بدن دفع می کند. علت بوی عرق نمک زیاد است که توسط باکتری های سطح بدن ما تجزیه می شود. اگر فردی نتواند به درستی عرق کند و نتواند بدن خود را خنک کند، واقعاً بد است. این بیماری آنهیدروزیس نامیده می شود، یک بیماری کشنده که در آن بدن قادر به تعریق نیست.

شاید اگر عرق نکنیم، راه‌های دیگری برای کاهش دمای بدن مانند تعریق، دفع سموم و سایر انواع سم‌زدایی وجود داشته باشد، اما عرق کردن قوی‌تر است. اگر عرق نکنیم، نتایج زیر در انتظار ماست:

گرمازدگی

عدم توانایی بدن در تعریق باعث تعریق بدن می شود، بنابراین ما دچار تعریق می شویم، پس باید خوشحال باشیم که عرق می کنیم، این باعث تنظیم دمای بدن و دفع سموم از همان زمان می شود.

درد ها

هایپرترمی ناشی از کمبود حرارت بدن است که می تواند منجر به درد یا اسپاسم عضلانی شود. در این مواقع فرد باید به محیط خنک برود، آب بنوشد، یک نوشیدنی خوب بنوشد و اگر احساس کرد این علائم بیش از یک ساعت طولانی است، به پزشک مراجعه کند.

پوست خشک

تعریق پوست فرد را آبرسانی می کند و از ترک خوردن و خشک شدن آن جلوگیری می کند. وقتی فرد عرق نمی کند، پوست خشک و ترک می خورد و میکروب ها به راحتی به پوست و بافت های زیرین نفوذ می کنند.

فشار خون

عرق نکردن و دفع نکردن سموم می تواند تعادل دمای بدن را مختل کند، فشار خون را افزایش دهد و در نهایت منجر به سکته یا بیماری قلبی شود.

تعرق مفرط

علائم و نشانه های هیپوترمی ممکن است شامل ضعف، حالت تهوع و ضربان قلب سریع باشد. غدد تولید کننده عرق در بدن به عنوان تهویه عمل می کنند و مواد سمی را از بدن خارج می کنند و دمای بدن را تنظیم می کنند و از گرمازدگی، افزایش حرارت بدن، قرمزی و افزایش ضربان قلب جلوگیری می کنند.

مشکلات پوستی

بیماری های پوستی مانند پسوریازیس، اگزما و قرمزی از جمله اثرات منفی هیپوترمی هستند.

زخم پای دیابتی

در برخی موارد، پوست افراد دیابتی کاهش می یابد. کاهش تعریق در این بیماران باعث خشک شدن پوست، ترک خوردن و ورود میکروارگانیسم به پوست می شود که منجر به دیابت می شود.

حمله قلبی

اگر بدن شما آنطور که باید عرق نکند، دمای بدن افزایش می‌یابد زیرا پوست گرم، قرمز، خشک می‌شود و در صورت عدم درمان می‌تواند منجر به حمله قلبی شود.

عرق

اغلب با تعریق سرد و گرم در اطراف چین های پوستی مانند گردن، آرنج و کف دست همراه است.