طوفان خورشیدی به زمین خواهد رسید


سه شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۱ – ۰۳:۵۵

طوفان خورشیدی

تهران (پانا) – طوفان خورشیدی CME باعث قطع برق و اختلال در ماهواره ها می شود.

به گزارش ثریا، روز جمعه با انفجار CME و حرکت به سمت زمین، ذراتی به نام تاج از اتمسفر بالایی خورشید منتشر شد. ستاره شناسان پیش بینی می کنند که این بادها به دلیل بادهای قوی تر، شفق های قطبی را درخشان تر می کنند.

این ذرات باردار به زمین رسیده اند و می توانند با میدان مغناطیسی زمین تعامل داشته باشند و باعث ایجاد طوفان های ژئومغناطیسی شوند. این طوفان‌ها علاوه بر روشن کردن شفق‌های قطبی، می‌توانند ارتباطات ماهواره‌ای را مختل کنند و برخی فضاپیماها را از مدار خارج کنند. این گازها همچنین می توانند باعث برق گرفتگی شوند.

بر اساس گزارش ها، از روز سه شنبه، CME بر میدان مغناطیسی زمین تاثیر می گذارد و وضعیت در انگلستان و شمال اسکاتلند قابل مشاهده خواهد بود. اخترشناسان پیش بینی کرده اند که این طوفان خورشیدی آرام می شود و در مواقعی ناپایدار می شود. بر اساس اعلام مرکز هواشناسی فضایی بریتانیا، باد خورشیدی در ۲۱ یا ۲۲ جولای افزایش و در ۲۳ جولای کاهش خواهد یافت.

اداره هواشناسی انگلیس نیز گزارش داد که هوا در این روزها آرام خواهد بود، اما گهگاه شعله ور می شود. پیش بینی می شود که خورشید فعلاً شرارت خود را از سر نگیرد. البته ضرری ندارد و لکه های خورشید قابل مشاهده است.