طراحی کامپیوتری برای ویرایش تصویر و سیگنال مغزی


پنجشنبه ۹ تیر ۱۴۰۱ – ۰۲:۴۵

معما

تهران (پانا) – محققان دانشگاه های کپنهاگ دانمارک و هلسینکی فنلاند با استفاده از سیگنال های الکترونیکی مغز انسان، روش جدیدی را برای تصویربرداری به کمک رایانه ابداع کردند. آنها کامپیوتری ساختند که می‌توانست عکس‌ها را در تمام تصورات افراد ویرایش کند. این نرم افزار هیچ اطلاعات قبلی در مورد ویژگی های تعمیر و نحوه تعمیر ندارد.

محققان دانشگاه های کپنهاگ در دانمارک و هلسینکی در فنلاند روش جدیدی را برای تصاویر ویرایش شده توسط کامپیوتر با استفاده از سیگنال های الکترونیکی از مغز انسان توسعه داده اند.

توکا روتسالو، یکی از اعضای تیم تحقیقاتی و دانشیار دانشگاه کپنهاگ در دانمارک می‌گوید: «ما می‌توانیم رایانه‌هایی بسازیم که تصاویر را بر اساس افکار مردم ویرایش کنند. “این نرم افزار هیچ اطلاعات قبلی در مورد ویژگی هایی که اصلاح می کند و نحوه رفع آن ندارد.”

در یک مطالعه، ۳۰ شرکت‌کننده در کلاه‌هایی که حاوی حسگرهای EEG هستند که سیگنال‌های الکتریکی را از مغز می‌گیرند، ثبت‌نام کردند. به همه شرکت کنندگان ۲۰۰ شکل مشابه از صورت انسان داده شد و فعالیت هایی مانند جستجوی صورت زنانه، جستجوی سالمندان، جستجوی موهای بلوند و موارد دیگر به آنها داده شد. شرکت کنندگان هیچ کاری انجام ندادند و فقط به تصاویر نگاه کردند. این ابزار بر اساس فعالیت مغزی آنها، ابتدا اقدام برنامه ریزی شده را ثبت کرد، سپس تصاویر را بر اساس آن ویرایش کرد. به عنوان مثال، اگر وظیفه تعریف شده جستجوی افراد مسن باشد، رایانه تصویر افراد جوان با ظاهر مسن تر را تغییر می دهد، اگر وظیفه تعریف شده جستجوی رنگ مو باشد، کامپیوتر موهای تمام عکس ها را تغییر می دهد. به آن رنگ

کیت دیویس، دانشجوی دکترا در دانشگاه هلسینکی گفت: “هیچ دانش کامپیوتری در مورد تشخیص چهره و هیچ دانشی از جنسیت، رنگ مو و سایر ویژگی های مرتبط وجود ندارد.” برخی استدلال می کنند که امروزه بسیاری از رایانه ها می توانند ویژگی های چهره را تغییر دهند. کیت دیویس می‌گوید: «تمام رایانه‌های فعلی با برخی از مدل‌ها آموزش دیده‌اند. حالا برای طراحی پروژه ای که یک فرد مسن را می شناسد، باید هزاران عکس بگیرید و تصمیم بگیرید که چه کسی جوان است و چه کسی پیر. در روش مدرن، دسترسی به کامپیوتر وجود ندارد. “این یک مدل جدید در هوش است که مستقیماً از مغز انسان به عنوان منبع ورودی استفاده می کند.”

یکی از کاربردهای این تکنیک پزشکی است. پزشکان از هوش مصنوعی برای تفسیر تصاویر اسکن شده استفاده می کنند. اما چون خودشان تصمیم می گیرند، ممکن است اشتباه هم کنند. تصمیماتی که از سیگنال های الکتریکی در مغز انسان استفاده می کنند می توانند خطاهای پزشکی را کاهش دهند. این فناوری همچنین می تواند برای کمک به افراد دارای معلولیت در کار با رایانه استفاده شود.

توکا روتسالو می‌گوید: «جمع‌آوری سیگنال‌های مغزی فردی نیز منجر به مسائل اخلاقی می‌شود. فردی که چنین دانشی را کسب کند، از نیازهای انسان آگاهی کامل خواهد داشت. اکنون ساعت ها و دیگر محصولات هوشمندی وجود دارند که می توانند اطلاعاتی مانند ضربان قلب کاربران را اندازه گیری کنند. اما آیا تضمینی وجود دارد که شرکت های خصوصی به داده های مورد علاقه ما دسترسی نخواهند داشت؟