صادرات ایران به عراق چقدر است؟


ایسنا نوشت: بررسی آمار تجارت متقابل ایران و عراق در هفت ماهه امسال نشان می دهد که صادرات ایران به این همسایه غربی کاهش یافته و این در حالی است که کل تجارت عراق در سال جاری افزایش چشمگیری داشته است.

بر اساس آمار ارائه شده از سوی اتاق بازرگانی تهران، با توجه به اینکه عراق طولانی ترین مرز زمینی را با ایران دارد، در سال های اخیر این کشور یکی از مقاصد اصلی صادرات به شمار می رود، جایی که بر نزدیکی فرهنگی، سیاسی و اقتصادی تمرکز دارد. نقش بسزایی در صادرات ایران در سال های اخیر داشته است.

اگرچه چین به عنوان هدف اصلی صادرات ایران در سال های اخیر مطرح شده است، اما عراق همچنان بخش مهمی از صادرات ایران بوده است. در عین حال، به دلیل مجاورت جغرافیایی و سابقه طولانی تجارت متقابل بین دو کشور، تنوع کالاهای صادراتی از ایران به عراق بسیار زیاد شده است.

این در حالی است که آمارهای منتشر شده از مبادلات تجاری دو کشور در هفت ماهه نخست امسال نشان می دهد که صادرات ایران به عراق کاهش یافته است. در سال ۲۰۲۲ ارزش صادرات عراق به ۱۵۵ میلیارد دلار و ارزش واردات به ۱۰۵ میلیارد دلار خواهد رسید که رشد ۶۵ و ۴۳ درصدی را نشان می دهد. امارات متحده عربی، ترکیه، چین و ایران تامین کنندگان اصلی کالا به عراق هستند، اما در سال های اخیر سه کشور اول بیشتر از ایران انجام داده اند.

آمارها نشان می دهد در هفت ماهه اول سال ۱۴۰۱ حدود ۱۱.۵ میلیون تن کالا به ارزش چهار میلیارد دلار از ایران به عراق صادر شده که از نظر وزنی ۴۲ درصد و از نظر ارزشی ۲۷ درصد کاهش داشته است. کل واردات ایران از عراق از نظر ارزشی ۸۲ درصد کاهش را نشان می دهد.

محصولات تولیدی، مواد معدنی، ضایعات، محصولات غذایی، فلزات، محصولات متالورژی و محصولات شیمیایی عمده ترین اقلام صادراتی به عراق در هفت ماهه امسال بوده است.

بررسی ها نشان می دهد با توجه به رشد بالای اقتصاد عراق در سال های گذشته و پول دریافتی این کشور از فروش نفت، بسیاری از شرکت های خارجی آماده سرمایه گذاری و ورود به بازار عراق هستند. شرکت ها می توانند کار ایرانی ها را سخت کنند، هرچند به دلیل مزیت بومی و ارتباطات گسترده دو کشور، شرکت های ایرانی قادر به رقابت با خارجی ها هستند.