شعار «تهران پایتخت الگوی جهان اسلام» باید محقق شود


جمعه ۳ تیر ۱۴۰۱ – ۱۵:۲۴

فیلم زیباست

تهران (پانا) – اعضای شورای سیاست گذاری هشتمین جشنواره بین المللی فیلم شهر خواستار شعار «کلان شهر تهران، الگوی جهان اسلام» برای پرداختن به این رویداد هنری شدند.

با پایان اختتامیه و تعیین اعضای کمیته منتخب برای برخی از بخش‌های هشتمین جشنواره فیلم شهرستان، مقدمات برگزاری این دوره از جشنواره فراهم شده است. در همین حال مجید اکبرشاهی، حمیدرضا جعفریان، حسن خجسته، روح‌الله رجبی و محمدحسین صوفی به عنوان اعضای شورای سیاستگذاری هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم شهرستان حضور داشتند. موضوع اصلی جشنواره فیلم شهر امسال «کلان شهر؛ الگوی جهان اسلام» بود و اعضای شورای سیاستگذاری برای رسیدگی به این موضوع تلاش زیادی کردند. با سه نفر از اعضای شورای سیاستگذاری درباره سیاست های برگزاری جشنواره فیلم شهر امسال صحبت کردیم.

ترویج فرهنگ شهرنشینی و زندگی خوب در شهرهای بزرگ یکی از اهداف جشنواره فیلم شهری است.

محمدحسین صوفی، دبیر سابق شورای نظارت بر فیلم و عضو شورای سیاستگذاری هشتمین جشنواره بین المللی فیلم درباره سیاست های جشنواره گفت: بهتر است، بهتر است کار تولید شود. این جشنواره و این رویکرد نیز در چارچوب مدیریت شهری با توجه به شعار «کلان شهر تهران الگوی جهان اسلام» برگزار می شود. خوشبختانه رویدادهای مهمی از نقاط مختلف ایران و سایر کشورها به این جشنواره آمده است که نوید برگزاری جشنواره باشکوهی را می دهد.
وی درباره تفاوت جشنواره فیلم شهر با سایر رویدادهای این فیلم گفت: تفاوت این رویداد با سایر رویدادها این است که تشکل های شهری را تشویق می کند و هدف آن ترویج فرهنگ شهرنشینی، حکمرانی شهری و رفاه است. ” کنفرانس های دیگر، کنفرانس های پروژه ای با تخصص خاص خود هستند و این کنفرانس ها بر کیفیت زندگی به ویژه در مناطق بزرگ شهری تمرکز دارند.
مدیر سابق شبکه دوم سیما ادامه داد: زمانی که در گذشته این جشنواره را بر تن می کنم، جشنواره فیلم شهر یکی از پرطرفدارترین رویدادهای مورد استقبال سینماگران و هنرمندان است. یکی از ویژگی‌های خوب این رویداد تا کنون این است که ما را پس از یک سال وقفه با کرونا نگه می‌دارد، فیلمسازان ما در کسب شانس در این رویداد موفق نبوده‌اند و امسال به این رویداد پیوسته‌اند و فرصت بسیار خوبی دارند. در نتیجه، تعداد فعالیت ها نسبت به رویدادهای قبلی افزایش یافته است. امید است امسال بر اساس سیاست‌ها و رویه‌های جاری، بر شکوه این رویداد بایستیم، با استقبال خوب مردم مواجه شویم و کشور را برای مشاغل بهتر و در سال‌های آینده آماده کنیم.

جشنواره فیلم شهر یک مناسبت ویژه برای اهالی سینما و تلویزیون است

حمیدرضا جعفریان، عضو شورای سیاستگذاری هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم شهرستان و رئیس حوزه هنری درباره موضوعات مطرح‌شده در جلسات این شورا گفت: در جلساتی که با ما داشتیم، به شهر تهران معرفی شد. الگوی جهان اسلام و ماهیت عدالت در این منطقه خاص با سیاست هایی که تجلیل از فعالیت های شهری، اجتماعی، فرهنگی و هنری تهران است.
وی افزود: جشنواره فیلم شهر رویدادی مردمی و مردمی است که فضای خود را در بین اهالی هنر، رسانه و سینما باز کرده است. البته هنوز ندیده ام که چه آثاری از این جشنواره دریافت شده است، اما در میان اسامی آثاری که در این رویداد حضور خواهند داشت، آثار حرفه ای سینما و تلویزیون ثبت شده به چشم می خورد. این نشان می دهد که جشنواره فیلم شهری برای ساکنان این منطقه رسمی است.

رئیس حوزه هنری با بیان قسمت جدید «آفرینش‌های شهری» در جشنواره فیلم شهر، ادامه داد: اپیزود ویژه‌ای که امسال در نظر گرفته شده «آفرینش‌های شهری» است که به نام و آثار هنری دیگر از این دست است. برای بیلبوردها، پوسترهای طبیعت، مجسمه ها، مجسمه ها، نقاشی های دیواری، کاشی ها و غیره و همچنین آثار سینمایی و انواع فیلم، این اولین بار است که این اتفاق می افتد، بنابراین بسیار مهم است.
جعفریان درباره اهمیت برگزاری جشنواره فیلم شهر یادآور شد: برگزاری این جشنواره از دو جهت حائز اهمیت است. یکی موضوع پایتخت تهران و هویت آن به عنوان پایتخت با فعالیت های فرهنگی و هنری در هنرهای تجسمی و هنرهای نمایشی است که خودنمایی می کند. یکی دیگر از جنبه های اهمیت حفظ آن پرداختن به انواع مسائل شهری است که مختص پایتخت تهران نیست و شهرهای مختلف را در بر می گیرد. همچنین تأثیر فراوان این رویداد به روندهای بین المللی و اقدامات خیری که در سال جاری به عرصه بین المللی ارائه شده، نسبت داده شده است. این عوامل بر اهمیت جشنواره می افزاید.

اهمیت توجه به مسائل بومی در دنیای مدرن بر اساس اندیشه های اسلامی

روح الله رجبی رئیس سیمای امید و عضو شورای سیاستگذاری هشتمین جشنواره بین المللی فیلم شهر درباره این جشنواره گفت: موضوع و موضوع گسترده جشنواره فیلم شهر «کلان شهر تهران؛ الگوی جهان اسلام باید باشد» است. ملاقات کرد. بخش‌های مختلف جشنواره از جمله ارائه نمایش، داوری، جوایز و جوایز نیز با همین موضوع برگزار می‌شود. همچنین ماجرای بومیان و ساخت شهرهای جدید در دنیای مدرن بر اساس اندیشه های اسلامی از دیگر موضوعاتی است که این جشنواره دنبال می کند. پپها
وی افزود: یکی از اهداف برگزاری این جشنواره این است که بتوان در شهرهای ام القری و پایتخت های جهان اسلام و همچنین در مکان هایی مانند مسائل اجتماعی، فرهنگی و شهرها نماد و الگوسازی کرد. از آسیب‌ها، بحران‌ها، موانع به فضاها و نیروها داخلی.» این یک شهر بزرگ و گران است.
رجبی با بیان اهمیت نقش رسانه در فرهنگ سازی گفت: هدف از برگزاری این رویداد، جریان سازی در بدنه فیلم و تولید محصولات اطلاعاتی و ویدئویی در کشور برای رسیدگی به موضوعات مطرح شده است. اما زمان آن فرا رسیده است که کلان شهر را دارای نقاط قوت و ضعف به تصویر بکشیم و جشنواره فیلم شهر با کمک شهر تهران برای تحقق این مهم برنامه ریزی کند.
رئیس شبکه امید که از ماهیت جشنواره در ارتباط با مسائل شهری و زندگی شهری می گوید، یادآور شد: پرداختن به مسائل و معضلات اجتماعی خشونت اجتماعی یکی از موارد ضروری است که می طلبد در این ضیافت اصلاح شود، اما باید اصلاح شود. باید به درستی در نظر گرفته شود. نقاط قوت و ضعف را ببینید، ضعف ها، تاریکی ها، راه حل ها، روشنایی روز و امید را ببینید و به آن چیزها اشاره کنید. در این جشنواره موضوعات اجتماعی از جمله شهرنشینی، طلاق، تجارت شهری و … مرتبط با ظاهر و منش درون شهری و رفتار مردم بومی مورد توجه قرار می گیرد.
وی ادامه می‌دهد: رسانه‌های سینمایی در این زمینه بسیار پربار بوده‌اند، اگرچه به نظر من گاهی اوقات از آثار معیوب خاکستری یاد می‌شود که از طیف‌های مختلف اجتماعی انتخاب شده‌اند، باید توجه بیشتری داشته باشیم. این نقشه‌ها در بیانیه‌ای قرار می‌گیرند تا کمک مالی به دقت پردازش شود یا دیگران بتوانند کمک مالی را بپذیرند. در هر صورت، نزدیک شدن کامل به این فاجعه در مورد شهر بزرگ یکی از موضوعاتی است که برای جشنواره فیلم شهری معنا و ارتباط پیدا می کند.
رجبی با بیان اینکه همایش های دیگری با موضوع شهر بین المللی برگزار می شود، خاطرنشان کرد: در این همایش ها فیلم های مرتبط با آن شهر نمایش داده می شود و هدف آن شفاف سازی سیستم مدیریت شهری شهرها است. به این ترتیب آن شهر به عنوان نماد می تواند به شهرهای دیگر آموزش دهد و تصمیمات الگو بگیرد. ما می خواهیم در جشنواره فیلم شهر هم همین کار را انجام دهیم. هدف این است که تهران و سازمان های شهری تهران را با وجود نقاط ضعف و قوت به درستی به تصویر بکشیم تا بتوانیم آن را به جامعه جهانی ارائه کنیم. باید در مورد نحوه مدیریت شهر خود صحبت کرد زیرا اداره تهران به عنوان پایتخت مبنای اداره کل کشور خواهد بود. در سطح بین‌المللی می‌توان ادعا کرد که بدون توجه به جنبه‌های دینی و اسلامی و شهر مدرن، مدل جدیدی برای حکمرانی شهری داریم.
وی درباره برگزاری جشنواره فیلم شهر در گذشته افزود: همیشه پیگیر مردم و فعالیت های جذاب گذشته این جشنواره بوده ام. در این میان جشنواره فیلم شهری باید همیشه صحنه استعدادهای جدید و جوانان و تازه واردان و رویدادها باشد.
هشتمین جشنواره بین المللی فیلم شهر تابستان امسال به دبیری مجید اکبرشاهی در تهران برگزار می شود.