سامانه هوشمند احراز هویت الکترونیکی «ستار» راه اندازی شد.


چهارشنبه ۵ مرداد ۱۴۰۱ – ۱۹:۰۹

وزیر اقتصاد

تهران (پانا) – مراسم افتتاحیه سامانه پشتیبان الکترونیکی با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی در سازمان حراست و ارتباطات برگزار شد. با استفاده از این سیستم، سهامداران می توانند بدون نیاز به فروش سهام یا دارایی خود، نیازهای خود را به سرعت برآورده کنند.

به گزارش شادا، افتتاح سامانه هوشمند تأیید الکترونیکی دارایی ها (ستاره) با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی، دادستان کل کشور، رهبر راهبردی قوه قضائیه و رؤسای جمهور برگزار شد. بانک های تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار و شرکت سپرده گذاری مرکزی. ابتدا این پروژه شروع به کار کرد.

در ابتدای این جلسه مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه یکی از برنامه های این سازمان استفاده از بستر الکترونیکی برای ارائه خدمات به سرمایه گذاران به ویژه سرمایه گذاران اندک است، گفت: در این راه . ، با شرکت سپرده گذاری مرکزی همکاری خواهد کرد و مدیریت فنی از جمله پرداخت سپرده از طریق سجام به روش اصلی لغو شده است.

عشقی درباره تایید الکترونیکی و هوشمند انواع دارایی های مالی که از سال گذشته فعال شده است، ادامه داد: مردم از امروز می توانند به صورت رسمی از این سامانه استفاده کنند و همزمان این سامانه در سامانه مالی کنترل می شود.

به گفته وی، با استفاده از سامانه هوشمند تأیید الکترونیکی «ستار»، سهامداران به ویژه سهامداران خرد می توانند بدون نیاز به فروش سهام خود، در سریع ترین زمان ممکن نیاز خود را برآورده کنند یا از طریق این سامانه، نسبت به تامین نیازهای خود اقدام کنند. در مدت زمان کوتاهی، شاید پس از اتمام پرداخت وام، این اوراق به صورت الکترونیکی صادر شود.

عشقی درباره تغییرات شرایط فعلی در این زمینه گفت: اگرچه در گذشته مساحت تعهد نیز وجود داشت، اما این امر در تعداد زیاد و اشخاص حقوقی با روش های سنتی و کار یدی امکان پذیر است و در حال حاضر سهام و مصالح است. به صورت الکترونیکی و همچنین در تعداد محدود در دسترس هستند.

رئیس سازمان بورس همچنین با اشاره به اینکه این سامانه در سیستم قضایی قابل استفاده است، تصریح کرد: بنابراین ابلاغ هوشمند در چند دقیقه انجام می شود، فرآیندی که چندین روز طول می کشد.

وی افزود: در مراحل بعدی تایید سایر دارایی ها مانند پول، پس انداز بیمه عمر، گواهی بدهی و موارد دیگر به این سامانه اضافه می شود تا کارهای مورد نیاز انجام شود.