سال گذشته ۵۵ هزار میلیارد تن از سوی بانک مرکزی به دولت پرداخت شد


علی صالح بادی

تهران (پانا) – رئیس کل بانک مرکزی گفت: سال گذشته این بانک حدود ۵۵ هزار میلیارد تومان وجه به دولت ارسال کرد که به معنای ثبت پول خالص است، یکی از ریشه های تورم است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، علی صالح آبادی روز دوشنبه در جلسه کمیسیون اقتصاد مجلس گفت: یکی از برنامه های ما در دولت سیزدهم کنترل تورم است. مانند تورم جهانی، یا ظهور بحران اوکراین. افزایش هزینه های ورودی جهانی و افزایش تورم در ایالات متحده و اروپا.

وی همچنین گفت: افزایش قیمت بر اساس تقاضا، دلیل کسری بودجه و پول کشور است که باید همچنان در دولت داشته باشیم، یکی از دلایل آن میزان توقعات نسبت به رشد این سه بخش است. “

رئیس کل بانک مرکزی همچنین گفت: در خصوص بودجه و کسری بودجه کشور، شورایی با مدیریت پروژه و وزارت اقتصاد تشکیل داده ایم که نام آن را شورای پول بگذاریم تا از کسری بودجه خارج نشوند. منابع بانک مرکزی.»

رکود اقتصادی یکی از عوامل تورم بلندمدت در اقتصاد ایران است

وی همچنین یکی از عوامل تورم مزمن در اقتصاد ایران را سقوط بودجه دولت عنوان کرد و گفت: دولت بودجه خود را به گونه ای می بیند که اگر بودجه کاهش یابد و نرخ سود تورم شود، منجر به این خواهد شد. چون پول می گیرند بانک مرکزی است که به آن می گویند تورم.»

صالح آبادی گفت: به طور کامل پیگیر این موضوع هستیم، رئیس جمهور هم خط قرمز خود را روی این موضوع گذاشته تا پایه پولی بی دلیل افزایش پیدا نکند.

وی گفت: در قانون دارایی بانک اصلی باید سالانه ۳ درصد بودجه را به دولت پرداخت کند، یعنی یک دستگاه پرس خالص نقدی و بنابراین هر سال، یعنی همان بودجه قبلی را دارد. تاو

به گفته رئیس کل بانک مرکزی این یکی از عوامل تورم است و اگر دولت به گونه ای تنظیم شود که بتواند دارایی های خود را تامین کند نیازی به اینها نخواهد بود.پول یعنی پول چاپ نمی شود. کیف پول وجود ندارد می توان به آن کمک کرد.

وی افزود: بله، امسال با دولت کار کرده ایم که کمتر از این رقم استفاده کنیم، می توان از آن به عنوان جبران استفاده کرد.

صالح آبادی با بیان اینکه بانک ها در زمان نابرابری از بانک مرکزی دور می شوند، گفت: یکی دیگر از ریشه های تورم کمبود بانک است.

انتشار فهرست دریافت کنندگان ورودی های اصلی

وی در جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس درباره انتشار فهرست مشمولان سرمایه گذاری کلان که در پایان خردادماه اعلام می شود، گفت: آمارهای متفاوتی به بانک مرکزی ارائه شده و بانک مرکزی همه را اعلام کرده است. این در وب سایت خود

رئیس کل بانک مرکزی گفت: در صورت باقی ماندن چند مورد به آنها اطلاع رسانی خواهد شد.

وی درباره روند جدید تامین مسکن زایمان توسط بانک ها نیز گفت: تمامی محدودیت های پیشنهادی برای نظام بانکی در قانون بودجه ۱۴۰۱ به ویژه تمامی دستورالعمل ها را ابلاغ کرده ایم. تا پایان فروردین تمام دستورالعمل‌ها به بانک‌ها ابلاغ شده بود، بانک‌ها شروع به رسیدگی به مسائل فرزندآوری و ازدواج کرده‌اند و فصول دیگری که در قانون آمده است که ما بر فعالیت‌های آنها نظارت می‌کنیم تا این اتفاق بیفتد. .

صالح آبادی گفت: در صورت تخلف بانک ها از اجرای اقدامات اعلام شده از سوی بانک مرکزی، دستگاه های حاکمیتی به این موارد رسیدگی و با آن برخورد خواهند کرد.