ساخت بزرگترین یخچال جهان برای کامپیوترهای کوانتومی


جمعه ۴ شهریور ۱۴۰۱ – ۰۵:۴۰

بزرگترین یخچال دنیا

تهران (پانا) – شرکت چند ملیتی آمریکایی IBM موفق به ساخت بزرگترین یخچال کامپیوترهای کوانتومی جهان شد.

به گزارش فرارو، شرکت آمریکایی IBM اخیرا موفق به ساخت بزرگترین یخچال جهان برای کامپیوترهای کوانتومی شده است. Goldeneye یخچالی است که می تواند کامپیوترهای کوانتومی نسل بعدی را خنک کند.

محققان IBM می گویند: ما این یخچال را ایجاد کردیم زیرا با کاوش در مرزهای واقعیت دانش ایجاد می کنیم. با سردترین، دورترین، کوچکترین، بلندترین و کوچکترین اجسام جهان آشنا خواهیم شد. برای رسیدن به این محدودیت ها، باید ابزار جدیدی ایجاد کنیم که بتواند بر محدودیت های تکنولوژی مدرن غلبه کند. به همین دلیل است که ما بزرگترین تهویه مطبوع جهان را ایجاد کرده ایم.

این یخچال برای پروژه های علمی عمیق مانند محاسبات کوانتومی طراحی شده است. Goldeneye دارای حجم آزمایش ۱.۷ متر مکعب است. این ساختمان دارای بیش از سه یخچال آشپزخانه است که می تواند کامپیوترهای کوانتومی را حتی سردتر از فضای بیرون خنک کند. یخچال های معمولی ۰.۴ تا ۰.۷ متر مکعب هستند.

از آنجایی که مطالعه و دستکاری اثرات کوانتومی نیاز به دمایی دارد که بتوان اثرات را در آن مشاهده و اندازه‌گیری کرد، اکثر آزمایش‌های کوانتومی و دستکاری پردازنده‌های کوانتومی (مانند توسعه‌یافته توسط IBM) باید در محیط‌های فوق‌سرد کار کنند. .

ایجاد و حفظ این فرآیندها، حداقل در دماهای نزدیک به انرژی صفر، کاری بسیار دقیق و دشوار است. به گفته محققان، Goldeneye هنوز برای تلاش‌های فعلی IBM آماده نیست، اما ایجاد آن درس‌های مهمی در مورد چگونگی غلبه بر این چالش‌ها به ما آموخته است.