زمستان مریخی چگونه است؟


دوشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۱ – ۰۵:۰۰

مریخ زمستانی

تهران (پانا) – کاوشگر “مارس اکسپرس” تصویری از زمستان را در یکی از دهانه های مریخ در ارتفاعات جنوبی آن ثبت کرده است.

به گزارش ایسنا، ارتفاعات جنوبی مریخ در طول میلیاردها سال شکل های مختلفی به خود گرفته است که اغلب به هم نزدیک بوده و روی هم قرار گرفته اند. یکی از این ویژگی ها دهانه هوک است که در این تصویر منجمد نشان داده شده است که توسط کاوشگر مارس اکسپرس آژانس فضایی اروپا در زمستان در ارتفاعات جنوبی گرفته شده است.

دهانه هوک در قسمت شمالی منطقه “آرگایر پلانیتیا” واقع شده است، ۱۸۰۰ کیلومتر عرض دارد و یکی از چشمگیرترین سازندهای مریخ به حساب می آید که در اثر برخورد حدود چهار میلیارد سال پیش ایجاد شده است.

دهانه هوک، واقع در قسمت مسطح Argyre Planitia، ۱۳۸ کیلومتر عرض و ۲.۴ کیلومتر عمق دارد. نام این سوراخ از نام «رابرت هوک» فیزیکدان و ستاره شناس انگلیسی گرفته شده است.

دهانه سمت راست دارای دو ساختار برخورد متفاوت است. یک ساختار کوچکتر یک فرورفتگی در وسط گودال بزرگ ایجاد کرد و یک گودال جدید با یک تپه بزرگ که بالای آن ماسه تیره قرار داشت. به نظر می رسد این تپه یک ماده لایه لایه است که ممکن است حاوی ماسه و یخ باشد. سنگ های تیره از دهانه کوچک به سمت جنوب گسترش می یابند و تا حدی کف دهانه را می پوشانند.

در این تصاویر، بیشتر قسمت جنوبی پایینی، از جمله تپه مرکزی داخل دهانه هوک، با پوشش نازک و سفیدی از دی اکسید کربن پوشیده شده است. در ارتفاعات با دیوارهای رو به شمال، یخ چندانی وجود ندارد و تنها در جاهایی دیده می شود که دیواره های دره های کوچک سایه می اندازند و از تابش مستقیم آفتاب جلوگیری می کنند.

در خارج از دهانه، ویژگی های بستر Argyre Planitia را می توان در ضلع جنوبی تصاویر توپوگرافی و سه بعدی مشاهده کرد. این شخصیت ها نمونه هایی از «کلوت» یا «یاردنگ» هستند. پشته ای از سنگ که در اثر فرسایش بادی طولانی مدت ایجاد شده است. بیشتر حیاط ها رو به دهانه قلاب هستند که جهت وزش باد را نشان می دهد.

علاوه بر این، بستر Argyre Planitia ناحیه کوچکی از زمین های ناهموار و تاریک است که از دشت های هموار، پشته ها و تپه ها تشکیل شده است. در تصاویر توپوگرافی و سه بعدی یکی از این نواحی در قسمت بالا و دیگری در قسمت پایین مرکز دیده می شود.

تصور می شود که مناظر پر هرج و مرج ناشی از ذوب عظیم یخ های زمین است که باعث فروپاشی زمین شده است. در جاهایی که زمین به طور کامل فرو نریخته است، یخچال ها هنوز در فلات های بزرگ هستند.