روند مرمت پل ساسانی دزفول ادامه دارد


روند مرمت پل ساسانی دزفول ادامه دارد

معاون میراث اداره کل فرهنگی، اجتماعی و صنایع دستی خوزستان با بیان روند مرمت پل ساسانی دزفول از احداث پارک و دیواره های این پل خبر داد.

گزارش کردن گلو به گزارش میراث آریا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان غلامرضا سلمانپور دزفول روز شنبه ۸ مرداد ۱۴۰۱ در گفت و گو از موقعیت پل ساسانی دزفول به عنوان یکی از شخصیت های قبلی. . کشور در تشریح این گزارش گفت: این پل یکی از آثار نماد تاریخی استان خوزستان در دوره ساسانی است که شرق و غرب رودخانه دز را در عظمت شهرستان دزفول به هم متصل می کند.

وی افزود: به دلیل اهمیت حفاظت و صیانت از این اثر تاریخی، در سال های گذشته طرح های مطالعاتی ویژه ای برای این اثر توسط مشاوران متخصص اداره کل میراث فرهنگی و اداره کل آب و برق خوزستان تهیه و به تصویب رسید. شورای فنی دولت».

مرمت پل ساسانی دزفول

رئیس میراث فرهنگی خوزستان ضمن تشریح تحقیقات و اقدامات گسترده ای که طی سال های گذشته برای حفظ و احیای این اثر تاریخی انجام شده است، گفت: پرکردن چاله ها با شست و شوی آب اطراف پایه های پل، مرمت … قسمت هایی از پایه ها و پایه ها، حذف مسیر پیاده روی فلزی به دیوار شمالی پل اضافه شد و اجرای حفاظ بر اساس مدل اولیه پل و مستندات فعلی در کار اصلی انجام شده در گذشته بود. به مرمت پل ساسانی دزفول که برای رفع مداخله و کاهش آسیب های ناشی از آن انجام شد.

وی ادامه داد: روند کار قبلی ادامه دارد، امسال نیز با اعتبار ۲۰ میلیارد ریال پروژه مرمت پل قدیم دزفول آغاز شد.

سلمان پور دزفولی گفت: ترمیم قوس ها، فونداسیون ها و باند میانی، رفع ترک های شکسته فراوان، برداشتن بقایای پایه های بتنی برجای مانده از مسیر فلزی، پرکردن حفره های لاشه ها با گل و مواد سازگار و تعمیر. و تعمیراتی در عرشه و دیوارهای پل انجام شده است، از جمله این اقدامات در پروژه تیم مرمت است.

وی در پایان در خصوص پیمانکار این پروژه و مسئولین اجرایی آن گفت: برای اهمیت رعایت اصول و ضوابط احیای این پروژه، قرارداد از طریق مناقصه با پیمانکار مجرب و دارای تجهیزات و تکنولوژی تعیین شد. ظرفیت، و به زودی از تمامی بخش ها بازدید می شود اداره کل میراث فرهنگی خوزستان و دزفول آغاز به کار می کند.

مرمت پل قدیمی دزفول وارد مرحله جدیدی شد

انتهای پیام

نگرانی ایرانی ها چیست؟
اینجا را ببین