روش نگهداری گیاه هیپوستس یا گل سنگ خال صورتی


گل سنگ خال صورتی

تهران (پانا) – گیاه «هیپوستس» نوعی درختچه همیشه سبز است و برگ‌های به رنگ سفید یا صورتی دارد و برای تصفیه هوای محیط اطراف بسیار مفید است.

گیاه هیپوستیس متعلق به آفریقای جنوبی، آسیای شرقی و ماداگاسکار است و می‎تواند تا حدود ۱ متر رشد کند. این گیاه نوعی درختچه همیشه سبز است و دارای برگ هایی است که بسته به نوع گونه گیاه، دارای لکه هایی به رنگ سفید یا صورتی می‌باشد. این گیاه که دارای بیش از ۱۰۰ گونه مختلف است، در خارج از محیط منزل می ‎تواند تا چندین و چند سال عمر کند. با این حال می ‎توانید این گیاه را در محیط منزل خود و در اندازه ای کوچکتر پرورش دهید و همچنین در صورتی که تمایل به کاشت این گیاه در کنار گیاهان دیگر دارید، بهتر است گیاهانی را انتخاب کنید که نیازمند شرایط رشد مشابه ای با گیاه هیپوستس باشند. یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد گیاه هیپوستس این است که این گیاه به تصفیه هوای محیط اطراف خود کمک می ‎کند و بنابراین اگر به دنبال گیاهی مفید برای پاکیزگی هوای منزل خود هستید، این گیاه را پرورش دهید.

شرایط رشد و نگهداری

آبیاری

گیاه هیپوستس به خاک مرطوب نیازمند است اما رطوبت زیاد باعث پوسیدگی ریشه های گیاه خواهد شد. قبل از آبیاری مجدد گیاه اجازه دهید که سطح بالایی خاک کاملا خشک شود که کمبود آب نیز باعث پژمرده شدن و خشک شدن برگ های آن می ‎شود . برای آبیاری گیاه هیپوستس همیشه آب را بر روی خاک گیاه بریزید و از آبیاری برگ های آن خودداری کنید زیرا این امر باعث بروز برخی لکه ها بر روی برگ های گیاه می ‎شود و لازم به ذکر است که گونه های کوچک این گیاه در مقایسه با گونه های بالغ از رشد سریع تری برخوردار هستند.

نور

گیاه هیپوستس نیازمند نور زیاد اما غیر مستقیم آفتاب است بنابراین از قرار دادن آن در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید که در غیراین صورت، گیاه خواهد سوخت و همچنین در صورت نگهداری آن در محیط های کم نور، رنگ گلبرگ های گیاه کمرنگ و کمرنگ تر خواهد شد و ممکن است بر روی آن لکه هایی ایجاد شود. نور مناسب باعث پر رنگ تر شدن گلبرگ های گیاه می ‎شود. بهترین مکان برای نگهداری از این گیاه قرار دادن آن در کنار پنجره پوشیده شده با پرده است. این گیاهان همچنین با استفاده از نور مصنوعی لامپ های فلورسنت نیز به رشد خود ادامه خواهند داد.

دما

دمای مورد نیاز برای پروش گیاه خال خالی دمای ۲۱ تا ۲۳ درجه سانتی گراد است که در این بازه دمایی، گیاه از رشد بسیار مناسبی برخوردار خواهد بود. از نگهداری این گیاه در مناطق دارای دمای پایین تر از ۱۵ درجه سانتی گراد خودداری کنید.

خاک

گیاه خال خالی نیازمند خاک غنی و مملوء از مواد آلی است و برای غنی سازی خاک این گیاه قبل از کاشت مقداری مواد کمپوست به خاک مورد نظر اضافه کنید.

کوددهی

چنانچه در این بخش از نمناک اشاره کرده ایم گیاه هیپوستس نیازمند کوددهی در دفعات و مقادیر بالا است. بهتر است این گیاه را ماهی یک بار با استفاده از کود آلی که برای گیاهان خانگی طراحی شده است، تغذیه کنید.

تکثیر

برای پرورش این گیاه هم می ‎توانید از کاشت بذر استفاده کنید و هم قلمه زنی. برای انجام قلمه زنی ابتدا یکی از ساقه های گیاه را برش داده و از آن جدا کنید. شما می ‎توانید انتهای ساقه را به هورمون ریشه زایی آغشته کنید که البته نیازی به انجام این کار نیست زیرا گیاه هیپوستس با قرار گرفتن در آب به مدت چند روز به راحتی ریشه زایی خواهد کرد. بعد از این که ریشه های جدید ایجاد شدند، قلمه ها را درون خاک غنی و مرطوب بکارید و آن را در محیطی با شرایط دمایی و نور مناسب نگهداری کنید.

آفات و بیماری‌ها

این گیاهان مستعد در معرض قرار گرفتن حشرات سفید، شته ها و بیماری های مرتبط با اشکالات غذایی هستند. برای از بین بردن این آفات استفاده از محلول آب و صابون بر روی برگ های گیاه، مثمر ثمر واقع خواهد شد و همچنین آبیاری بیش از حد گیاه احتمال بروز کپک های پودری در نواحی مختلف آن را افزایش خواهد داد، در صورت مشاهده این بیماری در گیاه خود آبیاری آن را برای مدتی به تعویق بیندازید.

آیا گیاه هیپوستس نیازمند مراقبت خاصی است؟

گیاه هیپوستس معمولا نیازمند مراقبت خاصی نمی ‎باشد و در صورت تامین نیازهای دمایی، آبیاری و نوری، از رشد مناسبی برخوردار خواهد بود.

در صورت تامین مراقبت های لازم گیاه هیپوستس شما دارای شاخ و برگ های پرپشتی خواهد شد و زیبایی خیره کننده ای خواهد داشت که این امر همچنین برای شما امکان تکثیر گیاه را نیز فراهم خواهد کرد. این گیاه هرچه بالغ تر شود، نرم تر و تمیزتر خواهد شد.