روشهای حفاظت از گیاهان نخل باتلاقی


نخل مرداب

تهران (پانا) – گل نخل خانه مرداب یکی از منحصر به فردترین و زیباترین گیاهانی است که می توان آن را در منازل و حیاط ها و ساختمان های مسکونی نگهداری کرد، یعنی شرایط نگهداری خاص خود را دارد زیرا این گیاه برای مناطق با رطوبت بالا ایده آل است.

به گزارش نمناک، نخل باتلاقی (cyperus alterni folius) درختچه ای زیبا بومی ماداگاسکار، شبه جزیره عربستان و بسیاری از کشورهای شرق آفریقا (اتیوپی، اریتره، مالاوی، موزامبیک، سودان، سومالی)، آفریقای جنوبی، کنیا، تانزانیا است. .، اوگاندا و زیمبابوه)، یکی از محبوب ترین گیاهان خانگی است. نام های رایج این نخل عبارتند از: گیاه پراکنده، نخل پراکنده و پاپیروس پراکنده. این گیاه می تواند از ۴۵ سانتی متر تا ۱.۵ متر و ارتفاع آن تا ۱۵۰ سانتی متر رشد کند. برگ های این نخل گرد شکل است به همین دلیل این گیاه را گیاه پاپیروس می نامند.

این گیاه در تیر و مرداد گل می دهد، برگ های آن ابتدا سبز بوده و پس از بلوغ قهوه ای می شوند. دستورالعمل های نگهداری و پرورش گیاه نخل باتلاقی در زیر آمده است. نیازهای حفاظتی گیاه نخل باتلاقی به شرح زیر است.

نور و دما

این گیاه به نور غیرمستقیم خورشید نیاز دارد و در صورت قرار گرفتن در معرض نور مستقیم، برگ های آن می سوزد، بنابراین اگر می خواهید این گیاه را در خانه خود نگهداری کنید، بهتر است آن را در کنار پنجره ای که پرده دارد قرار دهید. این گیاه را در موقعیتی کمتر از ۱۰ درجه نگه ندارید. برای این گیاه معمول است که در فصل زمستان برگ های آن می ریزد و بهتر است در فصل سرد تمام ساقه ها را از سطح خاک جدا کنید تا هنگام رشد نخل باتلاقی ظاهر آن بهتر شود.فصل بهار سبز هم هست این گیاه را باید در آفتاب نگه داشت و ریشه ها را مرطوب نگه داشت. معمولاً در نیمی از آفتاب یا نیمی در سایه می ماند.

آبیاری و کود دهی

از آنجایی که این گیاه شبیه به آب است، به آبیاری فراوان به خصوص در هوای گرم نیاز دارد، بنابراین این گیاه به عنوان گیاه حوضی شناخته می شود. از آنجایی که این گیاه اغلب در نواحی مرطوب و نزدیک به آبراهه های خانه خود رشد می کند، بهتر است آستانه پایین گلدان این گیاه را با آب پر کنید تا آب بیشتری جذب شود. این گیاه در فصول و زمستان به آبیاری زیادی نیاز ندارد. گیاه نخل مرداب در طول فصل رشد نیاز به تغذیه ماهی یکبار با کود دارد.

خاک و بستر

خاک مورد نیاز برای رشد این گیاه خاک گلدان معمولی است، اما وجود بستری حاوی پیت، سیلت، ماسه و شن برای این گیاه مهم است و به حفظ رطوبت مورد نیاز کمک می کند.

PH طبیعی خاک برای رشد درختان خرما باتلاقی بین ۵/۵ تا ۵/۶ می باشد، بنابراین این گیاه در صورت نگهداری در خارج از محیط خانه، تحمل دمای پایین را ندارد. سپس خنک

اگر این گیاه در گلدان نگهداری می شود باید سالی یک بار تعویض شود.

برش و نگهداری

با رشد بیشتر ریشه های این گیاه، بسیاری از باغبان ها ریشه گیاه را کوتاه کرده و آن را بهتر می کنند. کوتاه کردن ریشه این گیاه برای گیاه خرما باتلاقی ضرری ندارد و قطع شاخه ها و برگ های خشک این گیاه به بهبود ظاهر آن کمک می کند.

تکثیر

روش اول: پرورش نخل باتلاقی با کاشت بذر یا قطع ساقه آن انجام می شود و اگر بخواهید بذر این گیاه را بکارید باید در خاک مرطوب بکارید تا جوانه ها از خاک ظاهر شوند. البته در عرض چند هفته، برجستگی ها ظاهر می شوند.

روش دوم: پرورش این گیاه یعنی قطع ساقه یکی از کارآمدترین و مطمئن ترین روش های پرورش نهال به نظر می رسد. ابتدا یکی از شاخه های خرما را ببرید و در ظرفی پر از آب قرار دهید تا ریشه جدیدی تشکیل شود. معمولاً پس از چند هفته ریشه های جدید ظاهر می شود و پس از تشکیل ریشه های جدید، در صورت فراهم بودن شرایط برای رشد این گیاه، ساقه را از ظرف آب خارج کرده و در گلدان حاوی کمپوست قرار دهید. به شرطی که پس از چند ماه گیاه مورد نظر شروع به رشد کند.

در زمان تکثیر دمای محیط گیاه باید ۲۲-۲۰ درجه سانتیگراد باشد و گیاه را در مکانی مناسب و به دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید. پس از ریشه زدن به شیشه های شیشه ای منتقل کنید.

روش سوم: نخل باتلاقی فقط رشد می کند و ریشه در آب دارد، بنابراین خاک آن باید بسیار مرطوب باشد، اگر رطوبت کافی نداشت باید کاملاً آبیاری شود و سپس از گلدان خارج شود. با استفاده از چاقوی تیز ساقه هایی که به صورت دسته های ۴ و ۵ تایی بریده شده اند را با دست از سوژه ها جدا کنید و مواظب باشید که ریشه نکنند. در مرحله آخر، قطعات تقسیم شده را در گلدانی به قطر ۹ تا ۱۱ سانتی متر، که در یک گلدان کمپوست با پایه پیت قرار دارد، قرار دهید، سپس همه آنها را آبیاری کنید.

تقویت رشد

با کود آب کامل بعد از سه چهار آبیاری گیاه را تقویت می کنند. ملانیون برای مبارزه با شپش و حلزون استفاده می شود.

حفاظت قوی

ساقه های قهوه ای را خرد کرده و بریزید. در زمستان، ریشه ها را در خاک نگه دارید یا گیاه را به داخل خانه منتقل کنید.

قابلمه را بچرخانید

با ریشه قوی، گیاه تازه است، اما وقتی سه چهارم حجم گلدان پر از ریشه است، بهتر است گیاه را با تقسیم ریشه رشد دهید. از آسیب رساندن به ریشه ها در هنگام تولید مثل باید اجتناب شود.

خاک خوب

برای ایجاد ظاهری باتلاقی به مقدار بیشتری خاک رس نیاز است زیرا خاک نسبتاً سنگین است.

آفات و بیماری ها

آفات رایج گیاهان باتلاقی عنکبوت ها هستند که با اسپری دافع حشرات و روغن چریش به راحتی از بین می روند.

موارد استفاده: شکل و کیفیت منحصر به فرد گیاه نخل باتلاقی ترکیبی زیبا با الگوهای جنگلی فراوان ایجاد می کند. ترکیب نیم حوض با نیلوفرهای آبی با پاهای کوتاه و آبی فراموشکار که در کنارش پراکنده شده اند و گیاه کاکایی که کنتراست عمودی ظریفی به آن می دهد، آن را بسیار زیبا کرده، زیبا خواهد بود.