روسیه جایگاه ویژه ای در بین همسایگان ایران دارد


روسیه جایگاه ویژه ای در بین همسایگان ایران دارد

معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: در آن زمان روسیه از جایگاه ویژه ای برخوردار بود و با سفرهای متقابل روسای جمهور دو کشور، بستر خوبی برای تعمیق روابط ایجاد شد.


به گزارش ایلنا، محمد مخبر عصر امروز در راس یک گروه عالی سیاسی-اقتصادی وارد مسکو شد و در بدو ورود به فرودگاه بین المللی وانکووا مسکو مورد استقبال یکی از معاونان وزیر روسیه، سفیر و سفیر روسیه قرار گرفت. کارکنان دفتر جمهوری اسلامی ایران در روسیه و اعضای مؤسسات ایرانی مقیم مسکو دعوت شدند.


معاون اول رئیس جمهور هنگام ورود به مسکو در گفت و گو با خبرنگاران گفت: توسعه و ارتقای همکاری ها با کشورهای همسایه یکی از راهبردهای مهم دولت است. در این زمان روسیه از جایگاه ویژه ای برخوردار بود و سفرهای متقابل روسای جمهور دو کشور زمینه خوبی برای تعمیق روابط ایجاد کرد.


وی با بیان اینکه دریای خزر و کشورهای اطراف این دریا از اهمیت سیاسی، اقتصادی، امنیتی و زیست محیطی برخوردار هستند، گفت: ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد و همجواری با پانزده کشور و همجواری با دریای خزر در شمال و … خلیج فارس در جنوب، مکان ویژه ای برای ترانزیت است.


رئیس جمهور با اشاره به توافقات اولین اجلاس مجمع اقتصادی خزر و توافقات صورت گرفته بین سران کشورهای حاشیه دریای خزر در ششمین اجلاس، گفت: بخشی از این توافقات اجرایی شده است و برخی از آنها باید پیگیری شود. اجرای این پروژه ها سریعتر خواهد بود و امیدواریم مردم ایران، روسیه و سایر کشورهای مرزی خزر از این روابط بهره مند شوند.


این مخبر علاوه بر سخنرانی در دومین مجمع اقتصادی کاسپین با برخی از دوستان و مسئولان شرکت کننده در این رویداد دیدار و گفت و گو کرد.


وزرای امور اقتصادی و دارایی، نفت و جهاد کشاورزی معاون اول رئیس جمهور را در این سفر همراهی می کنند.


نخستین مجمع اقتصادی کشورهای حاشیه دریای خزر در مرداد ماه سال ۱۳۹۷ با حضور پنج کشور عضو ایران، روسیه، ترکمنستان، قزاقستان و آذربایجان در منطقه معروف گردشگری ترکمنستان برگزار شد و رئیس جمهور نیز در ششمین اجلاس سران دریای خزر حضور یافت. کشورها. در ژوئیه سال جاری ترکمنستان پیوست و بحث کرد.


انتهای پیام/