دیابت را با سرکه سیب کنترل کنید


سرکه سیب

تهران (پانا) – بقراط، پدر طب نوین، بیش از ۲۰۰۰ سال پیش از سرکه برای تمیز کردن زخم ها استفاده می کرد.

به گزارش عصر ایران، سال هاست که سرکه سیب یک درمان خانگی محبوب است. همچنین زمانی که این ترکیب در آشپزی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، علاوه بر سس کردن غذا، فواید زیادی برای سلامتی دارد.

سرکه سیب فواید بسیاری برای سلامتی از جمله خواص ضد میکروبی و آنتی اکسیدانی دارد. علاوه بر این، شواهد نشان می دهد که ممکن است با مزایای سلامتی زیر مرتبط باشد:

– به کاهش وزن کمک می کند

– کاهش کلسترول

– کاهش سطح قند خون

– بهبود علائم دیابت

با این حال، هنوز مطالعات معتبر کمی در این زمینه وجود دارد، و قبل از استفاده از سرکه سیب به عنوان یک درمان جایگزین، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

پر از غذاهای سالم

سرکه سیب در یک فرآیند دو مرحله ای ساخته می شود. ابتدا سیب های کوبیده را در مخمر خیس می کنند تا شکرها خشک شوند. در مرحله بعد با افزودن باکتری بیشتر، تخمیر شده و به اسید استیک – ماده اصلی سرکه – تبدیل می شود.

اسید استیک بوی تند و طعمی تلخ به سرکه دارد. محققان بر این باورند که این اسید مسئول فواید سلامتی سرکه سیب است. سرکه سیب حاوی ۵ تا ۶ درصد اسید استیک است.

سرکه سیب همچنین حاوی هیچ ماده شیمیایی به نام مادر نیست، رشته ای که حاوی پروتئین، آنزیم ها و باکتری های مفید است. این ماده تا حدودی برای محصول کسل کننده و کسل کننده است.

برخی بر این باورند که مادر مسئول بیشتر فواید سلامتی سرکه سیب است، اگرچه در حال حاضر هیچ تحقیقی برای حمایت از این موضوع وجود ندارد.

اگرچه سرکه سیب حاوی ویتامین ها و مواد معدنی خاصی نیست، اما حاوی مقدار کمی پتاسیم است. البته اکثر مواد با کیفیت بالا حاوی اسیدهای آمینه و آنتی اکسیدان نیز هستند.

به حذف باکتری های مضر کمک می کند

سرکه می تواند پاتوژن ها از جمله باکتری ها را از بین ببرد. در گذشته مردم از سرکه مخصوصاً سرکه سیب برای پاکسازی و کشتن، درمان قارچ ناخن، شپش، زگیل و عفونت گوش استفاده می کردند.

بقراط، پدر طب مدرن، بیش از ۲۰۰۰ سال پیش از سرکه برای تمیز کردن زخم ها استفاده می کرد. سرکه یک نگهدارنده عالی مواد غذایی است. مطالعات نشان می دهد که سرکه سیب باکتری هایی مانند E.coli را از بین می برد و از رشد و آسیب به رژیم غذایی جلوگیری می کند.

بنابراین، اگر به دنبال راهی طبیعی برای حفظ رژیم غذایی خود هستید، سرکه سیب به شما کمک خواهد کرد. علاوه بر این، گزارش هایی وجود دارد که نشان می دهد سرکه سیب می تواند به درمان آکنه کمک کند.

در کاهش سطح قند خون و کنترل دیابت موثر است

در حال حاضر، یکی از قوی ترین کاربردهای سرکه برای کمک به دیابت نوع ۲ است. دیابت نوع ۲ با قند خون بالا به دلیل مقاومت به انسولین یا ناتوانی در تولید انسولین مشخص می شود.

با این حال، افراد سالم می توانند از نگه داشتن سطح قند خون در محدوده طبیعی سود ببرند. به گفته محققان، قند خون بالا یکی از عوامل پیری است که با انواع بیماری های مزمن همراه است.

موثرترین و سالم ترین راه برای کنترل سطح قند خون، پرهیز از کربوهیدرات و قند تصفیه شده است، اما سرکه سیب نیز می تواند موثر باشد.

یک مطالعه کوچک نشان داد که سرکه سیب می تواند حساسیت به انسولین را در طول رژیم غذایی پر کربوهیدرات ۱۹ تا ۳۴ درصد بهبود بخشد و قند خون را کاهش دهد.

– در مطالعه دیگری روی ۵ فرد سالم پس از خوردن ۵۰ گرم نان سفید، سرکه سیب می تواند قند خون را تا ۳۱.۴ درصد کاهش دهد.

– در یک مطالعه بر روی بیماران دیابتی، گزارش شد که خوردن ۲ قاشق غذاخوری سرکه سیب قبل از خواب، قند خون ناشتا را تا ۴ درصد کاهش می دهد.

به کاهش وزن کمک می کند

شاید تعجب کنید، اما مطالعات زیادی وجود دارد که تاثیر سرکه سیب را بر کاهش وزن تایید می کند.

مطالعات متعدد انسانی نشان می دهد که سرکه می تواند ظاهر سیری را افزایش دهد. این باعث کاهش کالری و کاهش وزن می شود.

به عنوان مثال، طبق یک مطالعه معتبر، خوردن سرکه سیب و رژیم غذایی پر کربوهیدرات احتمال سیری را افزایش می‌دهد و شرکت‌کنندگان کمتر از ۲۰۰ تا ۲۷۵ کالری از خورشید می‌خورند.

علاوه بر این، مطالعه ای روی ۱۷۵ فرد چاق نشان داد که مصرف روزانه سرکه سیب در یک دوره ۳ ماهه، چربی و وزن شکم را کاهش می دهد، البته اندکی.

– رژیم غذایی ۱ قاشق غذاخوری (۱۵ میلی لیتر) باعث کاهش وزن ۲.۶ پوند (۱.۲ کیلوگرم) می شود.

– رژیم غذایی ۲ قاشق غذاخوری (۳۰ میلی لیتر) باعث کاهش وزن ۳.۷ پوند (۱.۷ کیلوگرم) می شود.

بهبود سلامت پوست

سرکه سیب یک درمان رایج برای بیماری های پوستی مانند خشکی، آکنه و آکنه است. پوست بسیار اسیدی است. استفاده از سرکه سیب به تعادل pH پوست کمک می کند و سد محافظ پوست را بهبود می بخشد.

از سوی دیگر، صابون ها و مواد شوینده قلیایی می توانند اگزما را تحریک کرده و علائم را بدتر کنند. سرکه سیب به دلیل خواص ضد باکتریایی که دارد برای جلوگیری از عفونت های پوستی و سایر بیماری های مرتبط با آن استفاده می شود.

برخی از سرکه سیب رقیق شده را به عنوان شستشوی چشم یا تونر استفاده می کنند. هدف از انجام چنین کارهایی از بین بردن باکتری ها و جلوگیری از آکنه و لک است.

با این حال، قبل از استفاده از هر ترکیب جدید، به خصوص برای پوست آسیب دیده، باید با پزشک یا متخصص تغذیه خود مشورت کنید. از استفاده از سرکه سیب روی پوست در معرض پوست خودداری کنید، زیرا می تواند باعث تحریک و سوزش شود.

به خاطر داشته باشید که علاوه بر سرکه سیب بیشتر، می توانید انواع داروهای گیاهی این گیاه مفید را نیز از داروخانه های سراسر کشور تهیه کنید.