دوازدهمین نمونه مریخ توسط کاوشگر Endurance ساخته شد


یکشنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ – ۰۵:۳۲

نمونه برداری از مریخ

تهران (پانا) – کاوشگر استقامت ناسا برای دوازدهمین بار از خاک و سنگ مریخ نمونه برداری کرد.

به گزارش ستاد خبری مهر به نقل از اسپیس، تیم پروژه استقامت در توییتر اعلام کرد: این مطالعه به اندازه یک خودرو، چهارشنبه هفته گذشته سطح سیاره سرخ را سوراخ کرد و کلاس دوازدهم را مهر و موم کرد. این چهارمین تمرین مدل سازی تحقیقاتی در کمتر از یک ماه گذشته است.

در فوریه ۲۰۲۱، کاوشگر Endurance با یک هلیکوپتر هوشمند کوچک در ۴۵ کیلومتری منطقه Jezero Crater بر روی سیاره سرخ فرود خواهد آمد. میلیاردها سال پیش دریاچه ها و رودخانه هایی در این منطقه وجود داشته است.

ماموریت Endurance یافتن نشانه‌هایی از حیات در مریخ و جمع‌آوری نمونه‌های زیادی از سنگ و خاک این سیاره است که به زمین ارسال می‌شود.

از سپتامبر ۲۰۲۱ تا مارس ۲۰۲۲، Perseverance 8 نمونه سنگ و خاک سبک را جمع آوری کرد. این نمونه ها منشا آتشفشانی دارند. اما ۴ ماموریت نمونه بعدی که بین ۷ جولای و چهارشنبه هفته گذشته (۳ مرداد) انجام شد، سنگ های رسوبی هستند.

تغییر در مدل نشان می دهد که Endurance در حال بررسی بقایای سازه های آهکی با لایه های زیادی است که در طول زمان توسط رسوبات رودخانه باستانی Jezero ایجاد شده است. مریخ ممکن است حاوی ترکیبات آلی و سایر نشانه های حیات بیشتر از نمونه های آتشفشانی باشد.

کاوشگر استقامت دارای ۴۳ اتاق نمونه برداری است که ۳۸ محفظه آن را می توان با سنگ و خاک مریخ پر کرد. در حال حاضر ۱۵ محفظه نمونه پر و مهر و موم شده است که ۱۲ محفظه حاوی سنگ های مرکز مریخ، یک اتاق شامل جو سیاره و دو اتاق دیگر “مدل شاهد” هستند. اتاق‌های کنترل شبیه اتاق‌های جمع‌آوری نمونه هستند که سنگ و رسوب مریخ را در خود نگه می‌دارند، اما از قبل با مواد مختلفی پر شده‌اند که می‌توانند مولکول‌ها و ذرات را جذب کنند.