دمای هوای کویر لوت برای اولین بار ثبت شد


دمای هوای کویر لوت برای اولین بار ثبت شد

گردآوری اولین رکورد کشوری داده های هواشناسی در کویر لوت استان خراسان جنوبی به عنوان یکی از گرم ترین نقاط جهان آغاز شد.

گزارش کردن گلو به گزارش ایرنا، مدیر پایگاه میراث جهانی کویر لوت روز یکشنبه گفت: نشست ثبت اولین رکورد دمای هوای کشور گرمترین نقطه کره زمین در کویر لوت استان خراسان جنوبی از صبح امروز پیش از طلوع آفتاب آغاز شد. تا فردا صبح ادامه خواهد داشت.»

زهرا رضایی ملکوتی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در مراسم بزرگداشت سالگرد ثبت جهانی کویر لوت (۷ تیرماه) برنامه ریزی شده است که ابتدا رکورد جهانی دمای هوا بسیار گرم باشد. گرم) روی زمین در کویر لوت در استان خراسان جنوبی.»

وی گفت: ۲۴ ساعت معمول این کار و هر ساعت در صحرای لوت مشخص می شود.

کارشناس ثبت میراث طبیعی اداره کل فرهنگ، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی ادامه داد: برای ثبت این رکورد، جمعی از پژوهشگران دانشگاه ها و نهادهای علمی کشور با همکاری وزارت فرهنگ، جامعه و صنایع دستی، سایت میراث جهانی کویر لوت و اداره کل «هدایا شامل میراث، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی خواهد بود».

وی گفت: در این همایش دمای سطح زمین در کویر لوت گرمترین نقطه زمین به مدت ۲۴ ساعت اندازه گیری می شود و نتایج این همایش در آخر هفته جاری در جدید منتشر می شود.

دمای هوای کویر لوت

رضایی ملکوتی همچنین گفت: طی سال‌ها و در جریان ثبت کویر لوت به عنوان میراث جهانی یونسکو، پروژه بزرگی در سه استان خراسان جنوبی، کرمان و سیستان و بلوچستان اجرا شده است.

وی گفت: امسال با توجه به اینکه از چند ماه پیش بحث ثبت رکورد گرما مطرح شد و در حالی که کویر لوت در ماه جاری در اوج گرما قرار دارد، برگزاری این همایش پژوهشی و پژوهشی در خراسان جنوبی برنامه ریزی شد. و پروژه را اجرا کنید.”

مدیر میراث جهانی کویر لات گفت: پیش از این رویداد گفته شده بود که بر اساس تحقیقات جدید، گرم‌ترین نقطه منطقه غمت‌برایان در جنوب خراسان و اطراف روستای دهسلم در مرکز نهبندان است.

بسیاری از محققان ناسا و مراکز علمی بین المللی با استفاده از تصاویر ماهواره ای ارتفاعات سطحی بیش از ۸۰ درجه را در صحرای لوت ثبت کرده اند، اما تاکنون اندازه گیری زمین به مدت ۲۴ ساعت انجام نشده است و در این رویداد دمای سطح زمین انجام شده است. . زمین در کویر لوت به عنوان گرم ترین نقطه کشور ۲۴ ساعت اندازه گیری می شود.

کویر لوت که در سه استان خراسان جنوبی، کرمان و سیستان و بلوچستان گسترده است و یکی از شگفتی های این منطقه است، در تاریخ ۶ تیر ۱۳۹۵ به عنوان اولین منبع طبیعی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

پایگاه میراث جهانی کویر لوت در تهران مستقر است و دفاتر منطقه ای در روستاهای دهسلم نهبندان در استان خراسان جنوبی، روستای شفیع آباد شهداد در استان کرمان و روستای نصرت آباد در استان سیستان و بلوچستان راه اندازی شده است. .

بیابان لوط و ویژگی های زیستی آن

دمای کویر لوت هشتاد درجه بالای صفر بود. گرم ترین مکان دنیا در صحرای لوت است

انتهای پیام

نگرانی ایرانی ها چیست؟
اینجا دیدن