دلیل استفاده نادرست از موبایل در پمپ بنزین ها چیست؟


پنجشنبه ۲ تیر ۱۴۰۱ – ۰۶:۳۰

نگرانش نباش..!

تهران (پانا) – تلفن های همراه پتانسیل بالایی در تولید جرقه دارند و در صورت مخلوط شدن با بنزین قابل اشتعال، جرقه هایی از خود منتشر می کنند و سپس جرقه می زنند.

به گزارش فرارو، احتمالاً شنیده اید که «از تلفن همراه خود در پمپ بنزین استفاده نکنید» یا «تلفن همراه خود را در پمپ بنزین خاموش کنید»، اما صحبت یا تماس تلفنی یک پمپ بنزین واقعی است. آیا انفجار خطرناک است؟

مایکل ماراندو، کارمند انجمن ملی حفاظت از آتش، به US TODAY گفت: «مشکل بسیار کوچک است. و با مخلوط شدن با بنزین شعله ور جرقه ای ایجاد می شود که در نهایت آتش را شعله ور می کند.

محققان بارها این نظریه را آزمایش کرده اند تا صحت آن را بیابند. اما آنها آتش را ندیدند. یکی از دانشگاه‌های تجهیزات نفتی با استناد به برخی تحقیقات می‌گوید: «در حال حاضر ما نمی‌توانیم آتش‌سوزی تلفن‌های همراه در پمپ بنزین را ضبط کنیم. بسیاری از محققان سعی کرده اند با استفاده از تلفن های همراه مه سوخت را تیز کنند. اما هیچ یک از آنها موفق نبودند.»

حتی سازمان دهندگان “Mythbusters” نیز سعی کردند همین کار را انجام دهند. اما آنها شلیک نکردند و کمیسیون تجارت فدرال این نظریه را رد کرد. حتی اگر ماراندو جرقه ای ایجاد نمی کرد، باز هم ممکن بود. او گفت: «هنوز نمی توانم بگویم مشکلی وجود ندارد. زیرا احتمالاً یک در یک میلیارد احتمال وجود دارد که این اتفاق بیفتد. برای رسیدن به این هدف، چیزهای زیادی باید با هم ترکیب شوند، این نادر است.”

به گفته ماراندو، دلیل اصلی توصیه به عدم استفاده از تلفن همراه هنگام پیامک، آزار مردم است. نگرانی اصلی این است که پمپ به درستی در ماشین قرار نمی گیرد یا نشت بنزین.

نشستن در ماشین در حین رانندگی می تواند مشتعل شود

یکی از اخطارها نادیده گرفته شد و ثابت شد که انفجاری بود که در ماشین نشسته بود در حالی که تیک تیک می زد: «اگر سوار ماشین شدید، در ماشین بمانید، سپس از ماشین خارج شوید تا دریچه هوا را لمس کنید و «ساخت شده» بمانید. روی شما، جرقه ای ظاهر می شود. ” این پیام را می توان در گزارشی که NFPA در آگوست ۲۰۲۱ منتشر کرد، یافت که تصادفات متعدد ناشی از الکتریسیته ساکن را به عنوان علت انفجار در پمپ بنزین ذکر می کند.

چار کارستنسون، که قبلاً صاحب یک پمپ بنزین بود، گفت که پمپ بنزین در آتش توسط الکتریسیته ساکن به شدت آسیب دیده است. او گفت: “اگر دوباره سوار ماشین خود شدید، قبل از اینکه دوباره ترمز کنید، پدال ترمز ماشین را بزنید.” برخی از پمپ بنزین ها ادعا می کنند که مذاب را قبل از تماس مجدد با گاز لمس می کنند. موسسه نفت آمریکا می گوید اگر آتش سوزی ناشی از الکتریسیته ساکن است، نازل را در خودرو قرار دهید، آن را از خودرو خارج کنید و اپراتور پمپ بنزین را مطلع کنید. مؤسسه نفت آمریکا لیستی از کارهایی را که نباید هنگام پر کردن آن انجام دهید منتشر کرده است:

• موتور موتور را خاموش کنید. زیرا یک دستگاه داغ مخلوط با بخار گاز باعث انفجار شد.
• سیگار نکشید. مه هوا ممکن است بسوزد.
• باک بنزین را با بنزین پر نکنید زیرا باعث نشت هوا می شود.
• کیسه های پلاستیکی را با هوا پر نکنید. پلاستیک مکان امنی برای نگهداری نیست.