دقیقاً رنگ ادرار شما برای سلامتی چیست؟


کلیه های واقعی تعدادی از عملکردهای اساسی را در بدن شما انجام می دهند که مهمترین آنها رشد واقعی مربوط به ادرار است. با اعتدال مرتبط با ادرار، کلیه های واقعی از شر آب آشامیدنی اضافی و سموم و همچنین مواد زائد نیتروژنی مرتبط با متابولیک مانند اوره در کل بدن خلاص می شوند. به دلیل سهولت اجرای این اجرای مهم، شکست آن منجر به تجمع واقعی آن اجزای سمی در کل بدن و پیامدهای ویرانگر نویسنده برای سلامت و تندرستی فرد آسیب دیده می شود. خوشبختانه، رنگ ادرار شما ممکن است به عنوان یک خروجی چشم عمل کند که اطلاعات مفیدی در مورد عملکرد کلیه ها و همچنین کل بدن به طور کلی در اختیار شما قرار می دهد.

بنابراین، هر نوع تغییری که در رنگ ادرار ظاهر شود را نباید نادیده گرفت. در واقع واضح است که ادرار استاندارد دارای رنگ زرد کاهی است تا رنگ یاقوتی در ارتباط با رنگدانه ای به نام اوروکروم داشته باشد. ادرار واقعی حاوی ۹۵ درصد آب آشامیدنی است و علاوه بر آن از اجزای اضافی مانند اوره، کریستال ها، نمک ها، رسوبات معدنی و غیره تشکیل شده است. شایان ذکر است که تعداد زیادی از شرایط بهداشتی عبارتی را در رنگ ادرار تشخیص می‌دهند که از کم آبی متوسط ​​و همچنین به راحتی قابل درمان تا مشکلات کلیوی بالقوه تهدید کننده زندگی متغیر است. سرطان گرم کلیه بدیهی است هنگامی که تغییر واضح رنگ ادرار شما در نتیجه کم آبی بدن باشد، افزایش مصرف روزانه آب آشامیدنی شما علاوه بر بازگرداندن رنگ ادرار به رنگ معمول، مطمئناً تأثیر مطلوبی نیز خواهد داشت. با این حال، تغییر رنگ مداوم ادرار به عنوان مثال ادرار ضعیف قطعاً یک شاخص هشدار امنیتی است که نیاز به مشاهده فوری و ارزیابی بیشتر در مرکز پزشکی دارد. در زیر آن واقعا دیالوگی از ادرار چند رنگی احتمالی و همچنین معنای دقیق آن برای سلامتی وجود دارد:

نی زرد برای یاقوت

معمولاً وقتی ادرار شما به خاطر رنگ یاقوت کبود زرد روشن است، این به شما می گوید که به خوبی هیدراته می شوید و اصلاً جای نگرانی نیست. با این حال، رنگ‌های تیره‌تر مرتبط با زرد، به‌عنوان مثال زرد سنگین یا حتی قهوه‌ای/عسلی ممکن است به‌عنوان نکات کم‌آبی عمل کنند. به طور کلی، با بهینه سازی مصرف مایعات، رنگ واقعی ادرار عادی می شود

شفاف یا حتی بی رنگ

عوامل ادرار شفاف یا حتی بی رنگ برای رقیق شدن شدید ادرار به دلیل نوشیدن بیش از حد آب، استفاده از دیورتیک ها (داروهایی که مایعات را در بدن کاهش می دهند) یا حتی دیابت بی مزه، یک مشکل پزشکی ناشی از نارسایی غده هیپوفیز خلفی به ترشح کافی هورمون ضد دیورتیک (ADH) یا احتمالاً نارسایی کلیه ها در واکنش با هورمون واقعی که منجر به عبور مرتبط با مقادیر زیادی متصل به ادرار رقیق می شود. لازم به ذکر است که اگر هیدراتاسیون شدید به دلیل مصرف یا حتی استفاده بیش از حد از داروهای ادرار آور حذف شد، لازم است برای ارزیابی بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

قرمز یا حتی قرمز

ادرار ضعیف و قرمز (هماچوری) معمولاً نشانگر خوبی از یک هشدار امنیتی است که همیشه نیاز به ارزیابی حرفه ای بیشتری دارد، زیرا به طور کلی منجر به مشکلاتی در سیستم ادراری می شود که از عفونت های باکتریایی و سنگ های قیمتی و همچنین سرطان گرفته تا استرس را شامل می شود. با این حال، برخی چیزها مانند چغندر و انواع توت ها و همچنین رنگ های شیمیایی قرمز رنگ می توانند به ادرار رنگ قرمز بدهند. علاوه بر این، وجود واقعی مرتبط با هموگلوبین در ادرار (هموگلوبینوری) به دلیل تعدادی از مشکلات مانند کمبود گلوکز-۶-فسفات دهیدروژناز (G6PD)، سپسیس و همچنین مالاریا ممکن است ادرار واقعی حاوی تیره قرمز تیره را رنگ کند. علاوه بر این از آن به عنوان کک رنگی یاد می شود.

ادرار ریخته شده یا حتی ادرار شیری

دفع ادرار همراه با ادرار بیش از حد یا حتی شیری رنگ اغلب نشان دهنده عفونت ادراری باکتریایی است، به ویژه زمانی که با احساس سوزش در هنگام ادرار کردن (دیسوریا) و/یا تکرر ادرار همراه باشد. حضور واقعی همراه با مایع لنفاوی در ادرار (از لحاظ کیفی) ممکن است تصویری قابل مقایسه ارائه دهد.

لاجوردی یا حتی دوستدار محیط زیست رنگ ادرار می تواند تا حدودی ناآشنا باشد و می تواند بسیار ترسناک باشد. این بیماری در افراد مبتلا به پورفیری، یک بیماری آنزیمی ژنتیکی ناشی از کمبود همه عملکردهای مرتبط با هموگلوبین سلولی در جریان خون قرمز رنگ، دیده می شود. با این حال، رنگ های مصنوعی در وعده های غذایی یا حتی داروها و همچنین داروهایی مانند متیلن لاجورد نیز ممکن است شامل این نوع رنگ غیرمعمول برای ادرار باشد. در موارد غیر معمول، چند عفونت باکتریایی غیر معمول سیستم ادراری ممکن است ادرار مایل به آبی یا حتی سبز ایجاد کند.

تاریک

ادرار تیره عمدتاً در آلکاپتونوری مشاهده می شود، یک وضعیت اتوزومال مغلوب غیر معمول مرتبط با متابولیسم تیروزین که منجر به تجمع اسیدیته هموژنتیزیک در جریان خون می شود که به سرعت از طریق کلیه ها با ادرار خارج می شود. این به ویژه تغییر رنگ واقعی ادرار تیره در این شرایط را جبران می کند.

لیمو

تغییر رنگ ادرار لیمو ممکن است پس از مصرف برخی داروها مانند ریفامپیسین و همچنین پیریدیوم ظاهر شود. ریفامپیسین واقعاً یک داروی درجه یک در برابر سل است. دقیقاً در همان رگ مشکل ساز، خوردن لیمونادهایی مانند کرفس ممکن است عجله خوبی به سمت ادرار داشته باشد.

تاریک

هنگامی که رنگ ادرار از قبل تیره شده است، ممکن است به دلیل تجمع بیلی روبین کونژوگه به ​​دلیل آسیب گوشت بدون چربی باشد. اگر ادرار تیره با زرد شدن صلبیه و همچنین منافذ و پوست (یرقان) یا حتی مدفوع تیره همراه با مدفوع روشن همراه باشد، باید گوشت بدون چربی را در نظر گرفت. علاوه بر این، ممکن است ادرار واقعی به دلیل کم آبی شدید یا حتی استفاده از دانه های قهوه قهوه ای تیره به نظر برسد.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/