در مورد پوکی استخوان چقدر می دانید؟ چیزهای زیادی برای دانستن وجود دارد!

در گذشته، پوکی استخوان در میان متخصصان پزشکی مورد توجه نسبتا کمی قرار می‌گرفت، زیرا کار زیادی برای درمان این بیماری نمی‌توان انجام داد. مدت‌هاست که مشخص شده است که پوکی استخوان چقدر شدید است (شکستگی‌های لگن، نیاز به مراقبت‌های پرستاری در منزل، و غیره) اما کاری انجام نشده است که پیشرفت بیماری را تغییر دهد.

در سال های اخیر پیشرفت های قابل توجهی در درمان پوکی استخوان مشاهده شده است. اکنون داروهایی وجود دارند که نشان داده اند در واقع توده استخوانی را افزایش می دهند. علاوه بر این، پیشرفت قابل توجهی در ارزیابی و نظارت بر وضعیت صورت گرفته است.

در گذشته، تنها ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی زنان می توانستند توصیه های زیر را برای مدیریت/پیشگیری از پوکی استخوان به بیماران خود ارائه دهند:

مکمل های ویتامین D و کلسیم مصرف کنید

قرار گرفتن در معرض نور خورشید و ورزش

در صورت لزوم، بر اساس سابقه پزشکی خود از مکمل های هورمونی استفاده کنید

اکنون، با توسعه داروهای استخوان‌ساز و فناوری پیشرفته برای نظارت بر تراکم استخوان، رویکرد مدیریت پوکی استخوان کاملاً متفاوت است، زیرا تمرکز دیگر بر پیشگیری نیست، بلکه بر درمان است.

مانند بسیاری از بیماری های پزشکی دیگر، این بیماری تا زمانی که با مشکلات بالینی ناشی از اثرات طولانی مدت آن (شکستگی های خودبخودی و …) بروز نکند، هیچ علامت و نشانه ای ندارد. در نتیجه، انطباق با برنامه‌های درمان پوکی استخوان ضعیف است و هیچ فایده‌ای برای بیمار درک نمی‌شود تا زمانی که برای ایجاد تفاوت قابل‌توجهی در پیش‌آگهی آنها خیلی دیر شده باشد.

وقتی نوبت به یادگیری پوکی استخوان می رسد، فعال باشید. در مورد سلامت استخوان ها با پزشک خود صحبت کنید. اگر سابقه خانوادگی پوکی استخوان دارید، بسیار مهم است که در سنین پایین به این موضوع بپردازید.

سال‌ها پیش، به نظر نمی‌رسید که رسیدگی به این موضوع مهم باشد، زیرا کار زیادی نمی‌توانست انجام داد. امیدوارم به زنان (و مردان) کمک کنم تا بفهمند که قطعاً امروز چنین نیست.

من فقط می خواهم آگاهی را در مورد پوکی استخوان افزایش دهم. منابع زیادی برای درمان پوکی استخوان وجود دارد. برای اطلاعات بیشتر، بسیاری از سازمان های بهداشتی تحت حمایت دولت را بررسی کنید. به ویژه شکستگی لگن مسئول بسیاری از بیماری ها و نیاز به مراقبت های پرستاری در خانه است که حیرت آور است.

ابزار خطر شکستگی سازمان جهانی بهداشت (WHO) در اینجا آمده است: http://shef.ac.uk/FRAX

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر