درمان قطعی دیابت نوع ۲ – جراحی برای درمان دیابت نوع ۲


یکی از بزرگترین مشکلات افراد چاق و اضافه وزن این است که احتمال ابتلای آنها به دیابت نوع ۲ بیشتر از دیگران است. در این مقاله توضیح داده ایم که دیابت نوع ۲ چیست و آیا جراحی کاهش وزن می تواند به درمان نهایی دیابت نوع ۲ کمک کند یا خیر.

جراحی برای درمان دیابت نوع ۲

اخیراً کاربران زیادی در فضای اینترنت به جستجوی کلمات و عباراتی مانند جراحی دیابت، جراحی دیابت، جراحی دیابت نوع ۲ و یا در تهران و شهرستان ها می پردازند. به همین دلیل باید گفت که در حال حاضر روش خاصی برای درمان دیابت وجود ندارد. اما اگر چاقی علت دیابت شما باشد، می توانید دیابت نوع ۲ را نیز در بیشتر موارد با درمان چاقی با کمک جراحی درمان کنید.

🔔 با این ماشین حساب متوجه شوید که در چه محدوده وزنی هستید: شاخص توده بدن یا BMI را به صورت آنلاین محاسبه کنید

در اینجا برخی از مهم ترین مزایای جراحی کاهش وزن آورده شده است

با جراحی کاهش وزن به غیر از چاقی، بیشتر بیماری های مرتبط با چاقی را می توان به طور کامل درمان یا بهبود بخشید. به طور کلی، این روش ها می توانند شرایط زیر را درمان یا بهبود بخشند:

 • سندرم تخمدان پلی کیستیک
 • فشار خون بالا
 • بیماری قلبی
 • برخی سرطان ها
 • خواب بخواب
 • آسم و سایر بیماری های تنفسی مرتبط با چاقی
 • آنفولانزا
 • بیماری های مرتبط با چربی خون مانند کلسترول بالا
 • بیماری ریفلاکس معده (GERD)
 • بیماری کبد چرب
 • خون ریزی
 • بی اختیاری استرسی ادرار
 • یک درمان درمانی یا دائمی برای دیابت نوع ۲ و جراحی کاهش وزن
 • و…

برای دیابت نوع ۲ بسیار کوتاه و موثر است

دیابت یک بیماری مزمن است و افراد مبتلا امید به زندگی طولانی دارند. دو نوع دیابت وجود دارد:

اطلاعاتی در مورد انواع درمان های دندانپزشکی

دیابت نوع ۱

اغلب در افراد جوان مانند کودکان و نوجوانان یافت می شود، هورمون انسولین در این افراد تولید نمی شود. و باید به طور منظم با انسولین تزریق شود. حدود ۱۰ درصد از همه بیماران دیابت نوع ۱ دارند.

و دیابت نوع ۲

بیشتر در بزرگسالان دیده می شود. هورمون انسولین تولید می شود، اما سرعت تولید کاهش می یابد. و از طرفی سلول های بدن در برابر دریافت انسولین مقاوم هستند. حدود ۹۰ درصد از دیابتی ها به این نوع دیابت مبتلا هستند. یکی از عوامل خطر این بیماری چاقی است و افراد چاق بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری یا خطر ابتلا به آن هستند.

حدود ۴۰۰ میلیون نفر به این بیماری مبتلا هستند و در کشور ما از ۸۰ میلیون نفر حدود ۱۲ درصد مبتلا به دیابت هستند که بیشتر آنها چاق هستند. (ارقام رسمی وزارت بهداشت در سایت تابناک منتشر شده است).

چرا دیابت نوع ۲ با دارو بد است؟

 • دیابت یکی از ده علت اصلی مرگ و میر در جهان است.
 • هر ۱۰ ثانیه یک نفر بر اثر عوارض ناشی از دیابت جان خود را از دست می دهد.
 • مرگ او در ایران و جهان رو به افزایش است.
 • دیابت نوع ۲ امید به زندگی را ۱۴ سال کاهش می دهد.
 • بنابراین….
عکس دختر دیابتی با سرنگ دایره المعارف و گلوکومتر دور.

درمان قطعی دیابت نوع ۲ و جراحی کاهش وزن

یکی از مهم ترین و به خوبی بررسی شده مزایای جراحی کاهش وزن، از بین بردن کامل دیابت نوع ۲ یا کاهش قابل توجه آن در بیمارانی است که تحت این جراحی قرار گرفته اند. وقتی می گوییم بیشترین تحقیق شده است، اشتباه نمی کنیم. زیرا هر ساله مطالعات زیادی بر روی بیماران مبتلا به چاقی و جراحی کاهش وزن انجام شده است. و تمامی آمارها حاکی از بهبود یا درمان کامل دیابت نوع ۲ در این بیماران است.

نتایج یکی از مطالعات مشابه نشان می دهد که مبتلایان به دیابت با کاهش حداقل ۷ درصدی وزن خود می توانند خطر ابتلا به دیابت را در سن ۱۱ سالگی یا بالاتر افزایش دهند. در نظر بگیرید که هر کدام از این تمرینات لاغری می تواند وزن افراد چاق را حداقل تا ۴۰ درصد کاهش دهد و این به معنای از بین رفتن دیابت و سایر بیماری های مرتبط است.

بهترین راه برای رهایی از دیابت نوع ۲ و چاقی

افرادی که دیابت دارند یا در معرض خطر ابتلا به آن هستند و دارای شاخص توده بدنی (یا BMI) بالای ۳۵ هستند، احتمال بیشتری دارد که برای کنترل این بیماری جراحی کاهش وزن انجام دهند یا چاقی و دیابت را با هم از بین ببرند. اگرچه راه های دیگری برای کاهش وزن این افراد وجود دارد، اما هیچ کدام به اندازه لاغری موثر نیستند. کاهش وزن در زمان کوتاه و کوتاه با روش های دیگری غیر از لاغری امکان پذیر نیست.

مطالعات انجام شده بر روی ۱۳۵۰۰۰ بیمار مبتلا به دیابت نوع ۲ علاوه بر چاقی نتایج زیر را به همراه دارد:

 • ۷۸ درصد از افرادی که دیابت نوع ۲ آنها تقریباً درمان شده است، سطح قند خون آنها به حالت عادی بازگشته است و دیگر نیازی به مصرف داروهای دیابت ندارند.
 • ۹۰ درصد افرادی که دیابت دارند درمان شده یا تقریباً درمان می شوند، قند خون آنها در حد نرمال نیست اما بسیار پایین است و دوز و نوع دارویی که مصرف می کنند و عوارضی که دیابت ایجاد می کند نیز بسیار قوی است. نزول کردن.

مناسب ترین جراحی برای درمان قطعی دیابت نوع ۲ چیست؟

ما جراحی های زیادی در رابطه با کاهش وزن و درمان چاقی در جراحی چاقی داریم. مهمترین اقدامات برای بهبود و درمان چاقی و دیابت با هم در زیر مورد بحث قرار گرفته است.

درمان دیابت و جراحی شکم

جراحی بای پس معده یکی از بهترین و پرطرفدارترین جراحی های چاقی در سراسر جهان و کشور ما می باشد. مطالعات نشان می دهد که جراحی آستین باز می تواند علائم و عوارض دیابت نوع ۲ را تا ۸۱ درصد بهبود بخشد و در ۶۲ درصد موارد دیابت قابل درمان است.

تصویری از اینفوگرافی ورزش شکم به عنوان یکی از تمرینات لاغری برای درمان دیابت نوع 2

بای پس روده را به حداقل برسانید

۸۵ درصد بیماران به طور کامل بهبود می یابند (در صورت عدم بروز عوارض خاص به نظر می رسد با این روش در درمان دیابت نوع ۲ موفق باشیم).

جراحی پل معده

۶۰-۴۵ درصد بیماران تقریباً بهبودی کامل دارند.

بهترین زمان برای انجام جراحی چاقی

بنیاد بین المللی دیابت (IDF) می گوید کسانی که در مراحل اولیه دیابت نوع ۲ هستند و بیماری آنها هنوز گسترش نیافته است، اگر BMI آنها بالا باشد، می توانند در بهترین زمان به زیر سطح جراحی بروند. اما هنوز برای رهایی از چاقی و بیماری های مرتبط با آن دیر نیست.

آیا می خواهید چاقی و بیماری های مرتبط با چاقی را درمان کنید؟

اگر اضافه وزن دارید و به طور همزمان به پیش دیابت یا دیابت نوع ۲ مبتلا هستید، بهتر است به فکر رفع هر دو بیماری باشید. اگر شاخص توده بدنی بالایی دارید، کار و زندگی خود را از دست داده اید و به دلیل چاقی و بیماری های مربوط به آن روز به روز از امید به زندگی تان کاسته می شود، اکنون بهترین زمان برای انجام عمل جراحی کاهش وزن است. اگر با دکتر عنبرا بهترین جراح لاغری در ایران تماس بگیرید و یا یک نوبت آنلاین تعیین کنید تا به شما در کاهش وزن و سلامتی کمک کند خوشحال خواهیم شد.