درمان بیماری های قلبی ارثی با ابزار جدید اصلاح ژنتیکی


چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ – ۰۱:۳۰

ژن های معیوب

تهران (پانا) – محققان معتقدند با اصلاح ژن های معیوب، افراد می توانند از ابتلا به بیماری های قلبی ارثی جلوگیری کنند.

به گزارش نورنیوز، این روش درمانی مشکلی به نام کاردیومیوپاتی را هدف قرار می دهد که اغلب منجر به نارسایی قلبی و مرگ می شود. قبل از این تحقیقات، پزشکان می توانستند بیماری های ژنتیکی را در افراد مبتلا به این بیماری های ارثی نیز تشخیص دهند، اما هیچ درمانی برای آن وجود نداشت.

این تحقیق ۳۰ میلیون پوند از بنیاد قلب بریتانیا دریافت کرده است. البته باید گفت که در گذشته از ژن درمانی برای بهبود DNA و اصلاح جهش ها استفاده می شد، اما این تحقیق به دنبال ابزار بهتری برای این کار است.

همه ما یک نسخه سالم از ژن های خود را در بدن خود داریم، اما در بدن افرادی که شرایط خاصی دارند، کپی بد ژن، عملکرد کپی سالم ژن را مختل می کند. در این شرایط بهتر است کپی بد را از بین ببرید و کپی سالم را در بدن رها کنید که برای کارشناسان چالش سختی است.

ژن درمانی که برای درمان این بیماری ها استفاده می شود، هر دوی این نسخه ها را از بین می برد و دلیل آن روشن است. این راحت تر است. اما محققان در این مطالعه می خواستند DNA را بازنویسی کنند یا به سادگی ژن معیوب را حذف کنند. در واقع می گویند اگر قبل از آسیب جدی با این روش درمانی به سراغ بیماری بروند، می توانند همه آن را درمان کنند.

این تحقیق هنوز در مراحل اولیه است و تحقیقات بیشتری برای توسعه و استفاده از آن برای درمان بیماران مورد نیاز است. طبق گفته این گروه تحقیقاتی، اولین افرادی که بخش مطالعه انسانی این درمان را انتخاب کردند، افرادی هستند که نیاز به پیوند قلب دارند.