درخواست نجات رودخانه استراتژیک در حال مرگ کرج


درخواست نجات رودخانه استراتژیک در حال مرگ کرج

با راه‌اندازی این پروژه، گروهی از رئیس‌جمهور و وزیر خواستند تا برای نجات رودخانه استراتژیک کرج تلاش کنند.

گزارش کردن گلو در متن این پروژه که به امضای بیش از ۷ هزار نفر رسیده است، آمده است:

وی افزود: می خواهیم پیشنهاد علمی و اختیارات آقای یدالله کریمی را برای نجات رایگان و تمرکز بر مردم راهبرد رودخانه کرج در اسرع وقت اجرا کنیم، تنها چیزی که می تواند موفق شود، روش احیای این رودخانه خواهد بود. در ۱۹۸ رودخانه مرده دیگر ایران استفاده شده است

توضیح معلم: جریان استراتژیک در حال مرگ است

«سد جدید ایران در سال ۱۳۴۲ بر روی رودخانه کرج افتتاح شد و از جمله برای تامین آب شرب پایتخت بود و پس از آن مسیر این رودخانه یکی از مهمترین اتفاقات پایتخت نشینان و مردم کرج بود.

آب رودخانه کرج یکی از پاک ترین، شفاف ترین و فراوان ترین آب های منطقه خاورمیانه به شمار می رود. رودخانه کرج از کلون بستک سرچشمه می گیرد و پس از طی مسافت ۲۰ کیلومتری به سمت غرب به رودخانه وارنج می رسد و به حوضه آبریز دیزین می پیوندد. این آب در گچسر با آب سمنوازک و پوشش گیاهی کندوان در گچسر یکی می شود و به سمت جنوب می ریزد.

تا اواخر دهه هفتاد یکی از اکوسیستم‌های جدید رودخانه‌ای ایران بود. اما با وجود اینکه یکی از منابع اصلی تامین آب شرب تهران است، اندکی در رنج است، با وجود میزان آلودگی فعلی، در سال های آینده تبدیل به فاضلاب نخواهد شد. .

برای نشان دادن سطح بالای این رودخانه که احتمال مرگ آن در ۷ سال آینده وجود دارد، به نتیجه کلی تحقیق شخصی من در ۲۲ روز گذشته و پایان ۱۹ ژوئن ۱۴۰۱ توجه کنیم:

در این مدت در قسمتی از مسیر رودخانه به طول و عرض ۸۳ متر از ساحل تا وسط رودخانه با کمک صمیمانه تعدادی از اهالی روستای سرودر به جست و جو پرداختم و به نزدیکی رودخانه رسیدم. نتایج زیر:

۱- در مجرای مذکور که پاک‌ترین کانال رودخانه محسوب می‌شود، ۳۱۹ نوع آلودگی از کف و بقیه این رودخانه در ۱۱ گرم حذف شد. شامل: پوشک مستعمل، دستشویی، وسایل قلیان، ظروف پذیرایی (ابر، بشقاب، بشقاب و …)، لحاف، تشک، لوله، مصالح ساختمانی از جمله توالت پلی پیپ، انواع فلز، لباس های داخل زن و … انسان، خاک رس، فلز مخلوط با خاک و… در سالهای فرد و تعداد کمتر.

۲- در این مدت تقریباً تمام مسیرهای ممکن رودخانه تحت پوشش است. پس از بررسی و جستجو مشخص شد که اکوسیستم این رودخانه در حال مرگ است. اجتناب از دسته ماهی، قورباغه و اژدها، سه شاخص ادامه حیات در اکوسیستم رودخانه.

داستان این رودخانه طولانی و تاریک است. ای کاش فیلمسازان ایرانی تصمیم می گرفتند داستان دردناک مرگ رودخانه کرج را به نمایش بگذارند. در هر صورت بنظر من مناسب است برنامه کوتاه زیر را برای بازگرداندن حیات به این رودخانه مهم و استراتژیک با وجود کهنسالی پیشنهاد کنم:

اینجانب بدون هیچ قیمت و حقی و با اعلام اینکه برای کل مسیر این رودخانه هیچ بهره و حق امتیازی ندارم حاضرم تنها در ۷۵ روز این کار را با کمک مردم در مسیر این رودخانه از سرچشمه انجام دهم. به کرج از جمله روستاهای گچسر، اسیب درگاه، کوشک، نسا. ، حسنکادر، گرماب، درده، چنارستان، ماهان، کیاسارلات، آسارا، سیره، پل خواب، خوزنکلا،، آدران، خوشاب، تاک، پورکان، سرودار، باغ پیر، کندر، بیلقان و… فقط در این رودخانه شسته نشود. اما با کمک اهالی به بیش از ۵۰ درصد در خرداد ۱۴۰۱ زمین را برای احیای این رودخانه و اکوسیستم آن آماده خواهم کرد. منظورم این است که در صورت موفقیت، از روش احیای این رودخانه در بین ۱۹۸ رودخانه مرده ایران استفاده خواهد شد.»

ما، افرادی که این طرح را امضا کرده‌ایم، حمایت خود را از این اقدام اعلام می‌کنیم.»

این کمپین تا ۳۱ سپتامبر ۱۴۰۱ در این وب سایت در حال جمع آوری امضا است.

برای مشاهده سایر کمپین ها و حمایت از آنها روی این لینک کلیک کنید.

انتهای پیام

نگرانی ایرانی ها چیست؟
اینجا را ببین