درخواست ثبت روز هوشتر همزمان با ثبت جهانی سازه های آبی تاریخی


۱۴ تیرماه همزمان با ثبت جهانی سازه های آبی سابق به نام روز شوشتر برای ثبت نام اقدام کنید

بر اساس گزارش ها لونی امروز هم زمان با ثبت جهانی سازه های آبی سابق به نام روز شوشتر، رویدادی بر اساس «ثبت درخواست در ۵ تیرماه» برگزار می شود.

در اسناد این کمپین که بر دهان شوشتر در مجلس شورای اسلامی، اعضای شورای شهر شوشتر و فرماندار شوشتر نوشته شده، آمده است:

ما مردمی که عمیقاً به تاریخ و فرهنگ شهر باستانی هوشتر اهمیت می‌دهیم، می‌خواهیم پنجم تیرماه، سالروز ثبت جهانی سازه‌های آبی تاریخی هوشتر را «روز هوشتر» نامگذاری کنیم.

اما چرا به آن روز هوشتر می گویند؟ زیرا هوشتر شهر بزرگی از آبشارها و سازه های ماقبل تاریخ و منظومه ای از سازه های آبی ساخته دست بشر است.

شوشتر قدمتی طولانی دارد و قدمت آن به مردمان باستانی می رسد که در زمان هخامنشیان و ساسانیان رشد کرده اند.

به طور طبیعی و تاریخی یکی از بزرگترین شهرهای ایالت و کشور است.

تلاقی رودخانه کارون در هوشتر باعث ایجاد سکونتگاه های بالقوه و شکل گیری سکونتگاه های شهری در آن شده است. از آنجایی که این شهر یک شهر بزرگ کشاورزی و تاریخی با نشانه های تاریخی فراوان مربوط به استفاده از منابع آبی این شهر بزرگ است.

از جمله می توان به سد میزان، سد شادروان، نهر داریون، قلعه سالاسل، پل گرگر، ترکیبی از آسیاب ها و آبشارها اشاره کرد.

عملکرد هر ساختمان با ساختمان های دیگر مرتبط است. به همین دلیل، عنوان حلقه آبی برای جوایز واترمارک سابق Hushtar محفوظ است.

چشم انداز هوشتر با ویژگی هایی مانند رودخانه کارون و دره های آن، شطیط و گرگر، زمین های حاصلخیز کشاورزی و ارتفاعات زیبای زاگرس بی نظیر است.

شوشتر صدای تاریخ کهن و سخنگو گنجینه های گرانبهایی است که از دل زمین کنده شده یا در صخره ها و کوه ها یافت می شود که از گرانبهاترین یادگارهای پیشین ایران است.

ایده موجود در سازه‌های آبی سابق هوشتر در همان زمان در ۲۶ ژوئن ۲۰۰۹ (۵ ژوئیه ۲۰۰۹) این بود که سیستم آبی سابق هوشتر یکی از دهمین آثار ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو و به شماره ۱۳۱۵ توسط ما شد. آنها به تاریخ علاقه دارند و «مقامات ایران می خواهند پنجم تیرماه روز هوشتر نامگذاری شود».

برای ثبت نام در این کمپین به این لینک مراجعه کنید.

برای مشاهده سایر کمپین های تبلیغاتی و حمایت از آنها روی این لینک کلیک کنید.

انتهای پیام/

نگرانی ایرانی ها چیست؟
اینجا را بررسی کن