درخواست احیای تالاب بین المللی جازموریان


درخواست احیای تالاب بین المللی جازموریان

بر اساس گزارش ها لونی امروز کمپینی برای «مطالبه بازگرداندن تالاب بین المللی جازموریان» در جریان است.

در اسناد این کمپین خطاب به استاندار کرمان آمده است:

یادآور می شوم شهرستان های هلیل رود و جازموریان از جمله رودبارجنوب، جیرفت، بافت، کهنوج، رابر، قلعه گنج، منوجان، فاریاب و عنبرآباد در استان کرمان و دلگان در سیستان و بلوچستان. که باید بیش از یک میلیون نفر جمعیت داشته باشد در چند سال گذشته با محدودیت آب شرب و کاهش آب های زیرزمینی دچار بحران شده است که یکی از دلایل اصلی آن احداث سد جیرفت، سد بافت و بیست و چهار پارک مجاور آن است. رودخانه هلیلرود ۴۰۰ کیلومتری که زمین تالاب بین المللی جازموریان را زهکشی می کند، بزرگترین دریاچه آب شیرین کشور است.

ساخت این سدها در کنار باتلاق هلیل رود و جازموریان برای مردم امری اجتناب ناپذیر شده است.

جاری نشدن رودخانه هلیل رود و خشک شدن تالاب بین المللی جازموریان باعث کاهش سطح آب منابع آبی کشور، گرد و غبار بیشتر و کمبود آب برای شرب، کشاورزی و صنعت، تخریب اکوسیستم گیاهی و جانوری، دگرگونی می شود. بافت گیاهی در حاشیه رودخانه هلیل رود و تالاب جازموریان و در تخریب مزارع و درختان، تخریب زیستگاه ها و نابودی جانوران، پیشرفت شن در مناطق مسکونی، کشاورزی و مزارع و سایر مشکلات منطقه.

در این شرایط پروژه ای در دست اجراست که قرار است آب را از سرشاخه های هلیل رود به کرمان هدایت کند که مشکلات ذکر شده را افزایش داده و کل منطقه را نابود کند.

جمعیت زیادی در دره هلیل رود و جازموریان زندگی می کنند و از طریق کشاورزی و دامداری امرار معاش می کنند و این مناطق یکی از آبادترین و کشاورزی ترین مناطق کشور به شمار می روند.

به گفته خانم جازموریان برای جلوگیری از نابودی صنعت کشاورزی و دامپروری در این مناطق و کاهش بیکاری و جلوگیری از مهاجرت به کشورهای همسایه برای تامین اقتصاد خانواده و مهمتر از همه جلوگیری از رشد ریزگردها در باتلاق جازموریان. البته ابتکار. رئیس اداره محیط زیست، ۲۵ درصد گرد و غبار زمین را تالاب جازموریان تشکیل می دهد، باید به کار خود ادامه دهیم.

این دره جهان در سال‌های بعد توسط باران‌های سال جاری شد و در اواخر دهه ۱۴۰۰ دیدیم که بهبود یافته و انواع شکارچیان، حشرات، پرندگان و آبزیان از جمله ماهی‌ها را برای مدتی پیدا کرده است. اما اکنون دوباره خشک شده است. یک محیط زیبا اگر دوباره زنده شود می تواند به عنوان یک جاذبه گردشگری در صنعت گردشگری مورد استفاده قرار گیرد.

آقای فرماندار انتظار داریم موضوع را با دقت بررسی کنید و اجازه دهید هلیل رود اجرا شود و از تالاب جازموریان (همزمان با تشکیل کارگروه نجات تالاب جازموریان و تعیین حکم وضعیت آن توسط کارشناسان با حضور مسئولان استانی و کشوری آب بگیرد). با افسران بلوک) هر زمان که انجام شد دنبال کنید.

همچنین به دلیل اینکه بسیاری از مناطق و روستاهای حوضه جازموریان به آب دسترسی ندارند و در برخی مناطق هلیل رود و جازموریان آب آشامیدنی شور، تلخ یا ضعیف است، مراقبت های ویژه ضروری است. تامین آب برای رفع مشکلات مردم

برای ثبت نام در این کمپین به این لینک مراجعه کنید.

برای مشاهده سایر کمپین های تبلیغاتی و حمایت از آنها روی این لینک کلیک کنید.

انتهای پیام/

دغدغه های ایرانی ها چیست؟
اینجا را بررسی کن