خطرناک ترین مشکلات روانی را بشناسید


    10 عرض المزید بر سلامت جسم

تهران (پانا) – بیماری‌های روانی که برای ما ترسناک و غیرقابل تصور است، برای برخی افراد، درست مانند موقعیت‌های روزمره‌ای است که با آن مواجه می‌شوند.

به گزارش خبرآنلاین، اگرچه تنها درصد کمی از مردم تا پایان عمر با بیماری روانی خود زندگی می کنند، اما این حقیقت تلخ وجود دارد که ۴۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان از بیماری روانی رنج می برند. تنها در ایالات متحده از هر چهار خانواده یک خانواده به این بیماری ها مبتلا می شوند. کارشناسان بر این باورند که بیماری روانی یک اپیدمی جدی است و برای درمان و مدیریت بیماری خود نیاز به خدمات بهتر و بیشتر سلامت روان برای مبتلایان به این بیماری وجود دارد.

همه ما نام برخی از بیماری های روانی رایج مانند اختلال دوقطبی، اختلال وسواس فکری جبری (OCD)، اختلال استرس پس از سانحه و اختلال طیف اوتیسم را شنیده ایم. در حالی که همه بیماری های روانی می توانند برای کسانی که از آنها رنج می برند وحشتناک باشند، بیماری های روانی کمیاب هستند که واقعاً وحشتناک باشند. در زیر به چند نمونه از این بیماری ها به اختصار پرداخته می شود.

سندرم آلیس در سرزمین عجایب

داستان «آلیس در سرزمین عجایب» یک داستان فانتزی است، اما یکی از تجربیات اخروی آلیس در این داستان نشانه هایی را نشان می دهد که شبیه یک بیماری روانی وحشتناک است. سندرم آلیس در سرزمین عجایب، که به عنوان «سندرم تاد» نیز شناخته می‌شود، باعث می‌شود که محیط اطراف فرد مختل و مخدوش شود، همانطور که در داستان، آلیس از خانه پیشی می‌گیرد، افراد مبتلا به سندروم آلیس در سرزمین عجایب صداهای بلندتر یا ملایم‌تری می‌شنوند. دور از آنها، اجسامی را می بینند که بزرگتر یا کوچکتر از آنها هستند و حس درست خود را از زمان از دست می دهند.

خوشبختانه این وضعیت نادر است و بیشتر افرادی را مبتلا می کند که تومور مغزی یا سابقه مصرف مواد مخدر دارند.

اختلال در عملکرد دست بیگانه (دست آزاد)

اگرچه این بیماری در داستان های ترسناک برای جذاب تر کردن داستان ذکر شده است، اما مرگ دست بیگانه یک بیماری روانی جدی است که به ندرت در فیلم ها و داستان ها دیده می شود. افرادی که از این اختلال روانی وحشتناک و نادر رنج می برند، ممکن است کنترل دست ها و سایر اندام های خود را از دست بدهند. در این بیماری بدن نمی تواند ذهن و اراده فرد را کنترل کند.

بنابر روایت مریضان، گاهی جسم خارجی سعی می کند به شخص یا اطرافیانش آسیب برساند، گاهی گفته می شود: این بدن لباس آدم را پاره می کند یا قسمتی از پوست را می خراشند تا پاره شود. خراشیده و سرب. سندرم دست بیگانه اغلب در بیماران آلزایمر یا در مواردی که دو نیمکره مغز به دلیل جراحی مغز از هم جدا شده اند دیده می شود.

متأسفانه هیچ درمانی برای سندرم دست بیگانه وجود ندارد و افرادی که از آن رنج می برند اغلب با دست خود مشغول هستند یا از دست دیگر خود برای کنترل دست بیگانه استفاده می کنند.

آپوتامنوفیلی

آپوتمنوفیلیا که به عنوان اختلال شخصیت و اختلال هویت خود نیز شناخته می شود، یک اختلال عصبی است که با تمایل شدید برای بریدن یا مثله کردن اعضای سالم بدن مشخص می شود.

اطلاعات زیادی در مورد این بیماری روانی جدی وجود ندارد، اما کارشناسان معتقدند که این بیماری در اثر آسیب به لوب جداری در سمت راست مغز ایجاد می شود.

مغالطه Copgrass

هذیان کاپرا از نام جوزف کاپگرا، روانشناس فرانسوی که مجذوب مفهوم «همگنی» بود، گرفته شده است. این هذیان یک اختلال روانی آزاردهنده است که در آن فرد معتقد است افراد اطراف خود جای خود را به افراد خائن و کسانی داده اند که قصد آسیب رساندن به آنها را دارند.

این یکی از جالب ترین اختلالات اضطرابی برای مطالعه و بررسی تا به امروز است. توهمات کاپگراس نادر است و اغلب پس از آسیب مغزی، در افراد مبتلا به زوال عقل، اسکیزوفرنی، صرع یا اختلالات اضطرابی دیده می شود.

سندرم پاریس

سندروم پاریس یک اختلال روانی موقت و بسیار غیرعادی است که در آن افراد هنگام بازدید از شهر پاریس چنان مجذوب مناظر دیدنی می شوند که کنترل خود را از دست می دهند!

این اختلال روانی در بین مسافران ژاپنی بیشتر دیده می شود. از شش میلیون بازدیدکننده ژاپنی هر سال از پاریس، حدود ۱۲ نفر از اضطراب شدید، افسردگی، اختلالات فکری، توهمات و هذیان که مشخصه بیماری پاریس هستند، رنج می برند.