خاک گرانبها از گلاب


جشنواره دهمین ل محمدی در روستای مقان بخش عنصرود

تهران (پانا) – پژوهشگران ایرانی در پژوهشی جدید و هیجان انگیز بر روی ماده معدنی حاصل از استخراج گلاب گل محمدی تمرکز کرده و نشان داده اند که این خاک رس دارای خواص سمی فراوانی است که تاکنون فراموش شده است.

به گزارش ایسنا، گل رز با نام علمی «رزا دامسنا» گیاهی از خانواده گل سرخ است که در مناطق مختلف ایران و جهان برای تولید اسانس، شیره گل سرخ و جوانه می روید و به آن جزیره می گویند. . گل های ایران به نوعی این گل زیبا و شکیل در اکثر نقاط ایران یافت می شود، اما در باغ های بزرگ کاشان، کرمان، تبریز و فارس برای تولید گلاب می رویند. در سال های اخیر در استان کرمان سالانه بیش از ۳۰۰۰ تن گلاب به مراکز گلاب گیری منتقل می شود که پس از طی مراحل مختلف این فرآیند، تقریباً ۱.۵ تا ۲ برابر این میزان ضایعات باقی می ماند. . ضایعات به دلیل اضافه شدن آب سنگین تر از وزن اصلی هستند.

به گفته محققان، آنچه پس از پایان فرآیند استخراج گلوب باقی می ماند بی فایده است و معمولا در محیط رها می شود. این در حالی است که خشک کردن و استخراج اسانس از این ضایعات باعث افزایش ارزش افزودنی آن و جلوگیری از آلودگی محیط زیست می شود. با توجه به این موضوع، تحقیقات کمی در مورد استفاده مجدد و ترکیب شیمیایی تفاله تفاله پس از عصاره گل رز انجام شده است. اما نتایج آنها نشان داده است که استخراج متانولی از این گیاهان سرشار از فنول و فلاونوئید است. بنابراین فرصت های زیادی برای کار روی این زباله ها و دستیابی به منابع طبیعی لازم وجود دارد.

در این راستا، محققان دانشگاه شهید باهنر کرمان و دانشگاه جیرفت مطالعه‌ای را انجام داده‌اند که به بررسی خواص آنتی‌اکسیدانی و ضدمیکروبی عصاره‌ی کف‌گیری حاصل از گلاب پرداخته‌اند.

در این مطالعه جالب با استفاده از روش‌های استاندارد آزمایشگاهی، ترکیبات فنلی، فعالیت ضد رادیکالی که فعالیت آنتی‌اکسیدانی نامیده می‌شود، دارای فعالیت ضدباکتریایی در برابر دو باکتری مهم استافیلوکوکوس اورئوس و باسیلوس سوبتیلیس و فعالیت ضد کپک‌زنی در برابر آسپرژیلوس فلاووس و آسپرژیلوس است. قارچ پارازیتیکوس چربی پالپ بررسی شده از آب گل سرخ رزماری.

نتایج این تحقیق نشان می دهد که اسانس حاصل از استخراج گل محمدی به عنوان یک محصول جانبی و ضایعات صنعتی دارای فعالیت آنتی اکسیدانی و ضد میکروبی به ویژه ضد قارچی بوده و می توان از آن در فرمولاسیون های غذایی و درمان های دارویی به عنوان مزیت استفاده کرد. . هوا

در همین راستا، سپیده خراسانی، محقق گروه علوم و صنایع غذایی دانشگاه شهید باهنر کرمان و پژوهشکده فناوری فرآورده های گیاهی این دانشگاه و همکارانش در این پژوهش اظهار داشتند: «نتایج ما نشان داد که میزان ترکیبات فنلی در اسانس تفاله حاصل از عصاره گل محمدی قابل توجه بوده و با افزایش قابل توجه غلظت این اسانس، سرعت جذب رادیکال های آزاد را افزایش داده و خاصیت آنتی اکسیدانی قابل توجهی ایجاد می کند.

به گفته آنها، «در بررسی تأثیر چربی زیاد بر روی میکروارگانیسم‌ها، مشخص شد که اسانس ذکر شده در مهار باکتری‌های استافیلوکوکوس اورئوس و باسیلوس سوبتیلیس، البته به مقدار کم، مؤثر است. آنتی بیوتیک ها، استرپتومایسین و پنی سیلین.

در این مطالعه همچنین مشخص شد که اسانس تفاله به دست آمده از گل سرخ دارای مقاومت خوبی در برابر کپک آسپرژیلوس فلاووس بوده، مشابه آنتی بیوتیک نیستاتین بوده و نسبت به آنتی بیوتیک فلوکونازول بهتر عمل می کند. همچنین مشخص شد که با قارچ Aspergillus parasiticus مرتبط است.

این یافته‌های جالب که به اهمیت استفاده مجدد از ضایعات شرکت‌های گل سرخ و استفاده از پتانسیل بالای آن‌ها برای ایجاد ترکیبات آنتی‌اکسیدانی و ضد میکروبی اشاره می‌کند، هر سه ماه یکبار در “علوم غذایی و تغذیه” منتشر شده است. این نشریه از دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران می باشد.