حقانیت، یاد خدا و ادای دین از ویژگی های شاهنامه است


الهام یاوری در مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره ملی فردوسی سخنرانی کرد

چهارشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۱ – ۲۱:۵۶.

یایروس

تهران (پانا) – سرپرست وزارت امور خارجه، عدالت و خرد را یکی از مهم‌ترین ارزش‌های فرهنگی ایرانیان برشمرد.

الهام یاوری در مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره ملی فردوسی با اشاره به ویژگی های بارز شاهنامه فردوسی گفت: در داستان های مختلف این کتاب ارزشمند به موضوعات مهمی اشاره شده است که در این میان عناصر هویت، عنصر مشترک عقل و عدالت ضروری است.
یاوری با تاکید بر اینکه شکل گیری یک ملت تنها بر اساس مرزهای جغرافیایی نیست، تصریح کرد: حفظ تنوع فرهنگی و پویایی بین نسل ها به ثبات جامعه کمک می کند.
وی ادامه داد: قضاوت و خرد برای ما ایرانیان به عنوان هنجار به تصویر کشیده شده است و این اصول کلیدی در شاهنامه در قالب واژه هایی مانند عدالت مطرح شده است.
رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان به اقدامات بی پایان تورانیان و خشونت علیه ظلم و بی عدالتی که در چندین داستان شاهنامه به آن اشاره شده است، اشاره کرد و گفت: یکی دیگر از ویژگی های شاهنامه توجه است. برای عبادت و یاد خدا.
یاوری با اشاره به مبارزه در کنار سنت، گفت: اکنون مسئولان پیشرفت در جامعه تلاش کرده اند تا به حقیقت اطمینان پیدا کنند و به ما کمک کرده است که آن را دنبال کنیم. لذا رهبر کبیر انقلاب فرمودند; این مسئولین فرهنگی معلم هستند.
یادآور می شود، اختتامیه چهارمین جشنواره ملی فردوسی با حضور انسیه خزعلی معاون زنان رئیس جمهور، یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش، حداد عادل رئیس فرهنگستان ادبیات و زبان فارسی و مسعود حمیدی نژاد برگزار شد. ، مدیرکل آموزش و پرورش استان خوزستان از برگزیدگان این جشنواره تجلیل شد.
خانواده شهید قدبیگی از دانش آموختگان سمپاد مهمان ویژه این مراسم بودند.