حاملگی شیمیایی: علائم، علل و تفاوت های بارداری طبیعی


حاملگی شیمیایی به عنوان حاملگی بیوشیمیایی یا سقط بیولوژیکی نیز شناخته می شود. حاملگی شیمیایی یک اصطلاح پزشکی است که به معنای سقط جنین خود به خود یا خود به خودی است. بارداری خود به خود اتفاق می افتد، به این معنی که لقاح پس از لقاح اتفاق می افتد، جنین کاشته می شود و آزمایش بارداری حاملگی را تایید می کند. اما جنین قبل از اینکه در رحم دیده شود سقط شد. برخی از افرادی که حاملگی شیمیایی را تجربه کرده اند نمی دانستند باردار هستند. بارداری شیمیایی زمانی تایید می شود که تست بارداری اولیه نتیجه مثبت را نشان دهد. اما بعد از یک یا دو هفته نتیجه آزمایش بارداری منفی شد.

بارداری شیمیایی چقدر است؟

سردردهای اولیه بسیار شایع هستند. احتمال سقط جنین قبل از هفته بیستم بارداری بین ۸ تا ۲۰ درصد است و ۸۰ درصد سقط های زودرس قبل از هفته دوازدهم بارداری اتفاق می افتد. حاملگی شیمیایی ۲۵ تا ۵۰ درصد از تمام سقط ها را تشکیل می دهد. حاملگی شیمیایی ممکن است در ۲۰ درصد از حاملگی های ایجاد شده توسط فناوری های کمک باروری رخ دهد.

سن مادر و دنبال کردن تجربه سقط جنین عوامل اصلی بارداری مواد شیمیایی هستند. در دهه ۲۰ و ۳۰ سالگی، خطر سقط جنین بین ۹ تا ۱۷ درصد است، اما با افزایش سن، احتمال سقط جنین افزایش می یابد.

علائم بارداری شیمیایی

حاملگی شیمیایی معمولا توجه فرد را به خود جلب نمی کند، اما معمولاً با علائم زیر رخ می دهد:

 • خونریزی با یا بدون خونریزی. در ۲۰ تا ۳۰ درصد از تمام بارداری ها، خونریزی در اوایل بارداری اتفاق می افتد و حدود ۵۰ درصد به سر ختم نمی شود.
 • درد و تورم رحم

علل حاملگی شیمیایی

علل حاملگی شیمیایی

علل حاملگی شیمیایی

حاملگی شیمیایی زمانی رخ می دهد که تخمک بارور شود. اما نصب هنوز کامل نشده است. ترکیبی از عوامل تصادفی می تواند منجر به آسیب شود و معمولاً هیچ علت واحدی وجود ندارد.

عواملی که ممکن است باعث بارداری شیمیایی شوند عبارتند از:

 • تفاوت های کروموزومی حدود نیمی از بارداری های بیولوژیکی زمانی اتفاق می افتد که تعداد کروموزوم ها غیر طبیعی باشد.
 • عفونت هایی مانند کلامیدیا یا سیفلیس
 • بیماری های رحم
 • بیماری های سیستمیک مانند بیماری تیروئید درمان نشده یا دیابت کنترل نشده
 • اختلال در سطح هورمون (کمبود فاز لوتئال)
 • شاخص توده بدنی پایین (کم وزنی)
 • سیگار و الکل نیز خطر نقایص مادرزادی را افزایش می دهد

تفاوت بین بارداری شیمیایی و خونریزی چیست؟

خونریزی ناشی از سقط جنین (بارداری شیمیایی)

به طور کلی، خونریزی مرتبط با حاملگی شیمیایی ممکن است به عنوان یک پریود سنگین شروع شود، به خونریزی شدید و سنگ تبدیل شود که با رنگ قرمز تیره، مشابه زمان استرس زا، قابل مشاهده است. درد، نفخ و خونریزی شدید از دیگر علائم سقط جنین شیمیایی است.

خونریزی در اثر لانه گزینی

در مقابل، خونریزی لانه گزینی به صورت ترشحات رقیق و قهوه ای روشن رخ می دهد که تنها چند ساعت تا چند روز طول می کشد. خونریزی ۱۰ تا ۱۴ روز پس از لقاح، در دوره بعدی شما بسیار کم است. اصولاً خونریزی لانه گزینی زمانی رخ می دهد که تخمک بارور شده به دیواره رحم بچسبد و لانه گزینی کند.

خونریزی شیمیایی چقدر طول می کشد؟

حاملگی شیمیایی با سایر سقط ها متفاوت است. زمانی که فرد در دوران بارداری بیمار می شود، برای چند ساعت خون سنگین و پر می شود. و کسى که سقط کرده ممکن است چند روز خونریزی کند و خونریزی او مانند خون حیض است. به همین دلیل است که حاملگی های شیمیایی ناشناخته می مانند.

چگونه از بارداری شیمیایی جلوگیری کنیم؟

از آنجایی که بیشتر ناهنجاری ها ناشی از ناهنجاری های کروموزومی تصادفی هستند، درمان خاصی برای پیشگیری از آنها وجود ندارد. با این حال، حفظ یک سبک زندگی سالم راه خوبی برای حفظ یک بارداری سالم است. نظارت بر سلامت و آمادگی برای بارداری قبل از بارداری می تواند به شما برای داشتن یک زندگی سالم کمک کند.

برای یک بارداری سالم، توصیه می شود همیشه موارد زیر را رعایت کنید:

 • به طور منظم کار کنید
 • یک رژیم غذایی سالم
 • مدیریت استرس
 • وزن سالم را حفظ کنید
 • خوردن غذاهای غنی از آهن و مصرف روزانه اسید فولیک
 • پرهیز از سیگار و الکل
 • مدیریت و کنترل شرایط سلامت موجود (مانند دیابت، مشکلات تیروئید و اختلالات خونی)

نتیجه

حاملگی شیمیایی سقط جنینی است که زود اتفاق می افتد و تصادفی نیست. حاملگی بیوشیمیایی غیرمنتظره با علائمی مانند خونریزی، درد و گرفتگی شایع است. علل آن عبارتند از ناهنجاری های کروموزومی، بیماری، بیماری رحم، اختلالات هورمونی و کمبود وزن. با حفظ سلامتی و حفظ سلامتی خود می توانید تا حد زیادی از این امر پیشگیری کنید.

منبع: clevelandclinic

به این مقاله چه امتیازی میدهید؟