جهان تا دیروز و آنچه می توانیم از اجدادمان بیاموزیم


جهان تا دیروز و آنچه می توانیم از اجدادمان بیاموزیم

گزارش کردن گلو حدود ده سال پیش برای اولین بار از موزه ملی گیلان دیدن کردم. وقتی از موزه برگشتم از این که انواع معماری و تکنیک های ساختمانی همزمان دور ریخته شد ناراحت شدم.

سبک ساخت و ساز در روستاهای گیلان شگفت انگیز است و با کمی فاصله در شرق و غرب سپیدرود اصول و مصالح گاه متفاوت است اما همه این فناوری ها به مردم کمک کرده تا در دشت های سخت و کوه های ناهموار زنده بمانند. گیلان برای هزاران سال موزه بوده است.

سوالی که ما در مورد شیوه خانه سازی در روستاهای گیلان داریم همان چیزی است که جرد دایموند را بر آن داشت تا «دنیا تا دیروز» را بنویسد و بپرسد آیا چیزی از صدها هزار سال تجربه بشری تأثیری ندارد. ما عادت زنانه.

او نوشت: “ماهیت شکارچیان به بیش از صد هزار سال قدمت دارد و در تمام این سال ها پابرجا بوده و ملت ها را به دنیا آورده است.”

ماموریت دیاموند این نیست که همه چیز را در این دنیا رها کند و به یک غار برود، او در مورد این صحبت می کند که چگونه می توانیم تعادلی بین زندگی مدرن و تجربیات مردم ایجاد کنیم تا زندگی را بهتر کنیم.

کتاب در یک مثال واضح به ما می گوید که جوامع سنتی بیش از هر جامعه دیگری از بیماری و حیوان گزیدگی رنج می برند و اکنون ما از بریدن آسان مبتلا نمی شویم و می میریم، بلکه قند و نمک آسان، سیگار کشیدن و بیماری های ناگفته. ما را بکش این چیزی است که در جوامع سنتی وجود ندارد که دیاموند در مورد آن صحبت می کند.

اینجاست که می‌توانیم از کونگ‌های آفریقا، از بومیان گینه نو، از بومیان مکزیک و ایرانیانی که کاریز را خلق کردند و ملت‌های بزرگی را در دشت خشک ایران پرورش دادند، چیزهای زیادی بیاموزیم.

این کتاب در مورد اجداد ما و اصول و روش هایی که برای زنده ماندن استفاده می کردند صحبت می کند.

تأثیر فصل «شک‌گرایی سازنده» بر من، همسرم را شگفت‌زده کرد، وقتی از این احتیاط صحبت کردم.

راه درازی در پیش داریم، خیلی دور نشویم.

می توانید آن را به صورت حضوری از این لینک خریداری کنید یا آن را به صورت آنلاین مطالعه کنید.

معرفی کتاب های دیگر را اینجا بخوانید

انتهای پیام

نویسنده: رضا ساکی

نگرانی ایرانی ها چیست؟
اینجا دیدن