جنگ علیه استعمار و امپریالیسم، هدف مشترک ایران و ونزوئلا


نیکلاس مادور

تهران (پانا) – رئیس جمهور ونزوئلا هدف مشترک ایران و ونزوئلا را مبارزه با استعمار و امپریالیسم در سراسر جهان دانست.

نیکلاس مادورو که روز جمعه به عنوان رئیس یک حزب سیاسی پردرآمد وارد ایران شد، به شبکه اسپانیایی زبان گفت که ونزوئلا و ایران از ایجاد جهانی بدون حاکمیت و قدرت بزرگ جلوتر هستند. دوران سلطه نظامی آمریکا بر جهان به پایان رسیده است.

رئیس جمهور ونزوئلا با اطمینان از اینکه بشریت در حال گذار با سیستم ژئوپلیتیک جدیدی است که جهان را شکل می دهد، گفت: ونزوئلا، ایران باید همه جا با آنها همکاری کند و دانش خود را با ایجاد دنیای جدید به اشتراک بگذارد.

مادورو درباره تحولات جهانی به ویژه درگیری در اوکراین گفت: «ما در یک دوره گذار ژئوپلیتیک زندگی می کنیم که پایان قرن بیست و یکم را نشان می دهد. ما در قرنی هستیم که قدرت هژمونیک رو به افول است و ونزوئلا و ایران در خط مقدم این وضعیت قرار دارند.

وی با تاکید بر شجاعت ایران در عرضه نفت به این کشور، گفت: عرضه نفت از تهران به کاراکاس کمک بزرگی به مردم ونزوئلا است.

مادورو گفت: ایران با وجود تحریم ها و تهدیدهای آمریکا این سوخت را به ونزوئلا فرستاد، این یک معامله بزرگ است.

وی در بخشی دیگر از این گفت‌وگو با بیان اینکه ونزوئلا و ایران دهه‌ها روابط برادرانه‌ای داشته‌اند، از توانایی این کشور برای گسترش و نزدیک‌تر شدن به تهران قدردانی کرد.

مادورو با اذعان به اینکه کاراکاس و تهران محیطی در حال تغییر هستند و در شرایط سخت از یکدیگر حمایت می کنند، گفت: دو کشور در تلاش هستند تا همکاری ها را در بخش گردشگری و ایجاد خطوط هوایی بین کاراکاس و تهران افزایش دهند.

رئیس جمهور ونزوئلا با بیان اینکه ونزوئلا از سرمایه گذاری های ایران در این کشور قدردانی می کند، گفت: گروه همراه وی در حال حاضر به دنبال راه هایی برای بهبود و تقویت روابط با این حوزه است.

مادورو با یادآوری اینکه ونزوئلا و ایران با مرحله جدیدی در روابط خود روبرو هستند، گفت: شرکت‌های زیادی وجود دارند که مایل به کار در ونزوئلا هستند و این نشان می‌دهد که مقاومت در برابر تحریم‌های آمریکا کارساز خواهد بود.

رئیس جمهور ونزوئلا همچنین بر لزوم ارائه اطلاعات دقیق و منصفانه به مردم ایران و ونزوئلا درباره جنگ تحریم ها و یافتن راه هایی برای جلوگیری از این جنایات تاکید کرد.

مادورو گفت که کاراکاس و تهران یک استراتژی اقتصادی قوی برای جلوگیری از تحریم ها و فشار ایجاد کرده اند و در تلاش برای گسترش هستند. وی گفت: مشارکت مردم در اقدامات هر دو دولت یکی از راهبردهای کلیدی برای جلوگیری از تحریم است.

وی با بیان اینکه فلسطین عزیزترین آرزوی مردم است، گفت: تاریخ فلسطین شگفت انگیز است چرا که مردم با مذاهب مختلف در آنجا به خوبی زندگی کرده اند.

مادورو با انتقاد از سکوت جامعه جهانی در قبال جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین مدعی شد که ونزوئلا و ایران به حمایت از مبارزات فلسطینیان علیه اسرائیل ادامه خواهند داد.