جنایت روز بیشتر


چهارشنبه ۵ مرداد ۱۴۰۱ – ۰۴:۲۲

خورشید

تهران (پانا) – افزایش فعالیت خورشیدی می تواند برای ایستگاه فضایی بین المللی و ماهواره ها خطرناک باشد.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان ؛ خورشید به تازگی قوی شده است و هفته گذشته زمین تحت تاثیر بادهای خورشیدی قرار گرفت. خورشید در فوریه سال گذشته یک پرتاب جرم تاجی (CME) را تجربه کرد، پدیده ای که در منظومه شمسی حرکت می کند و طوفان ژئومغناطیسی کوچکی را ایجاد می کند که به زمین می رسد.

این نوع فعالیت های خورشیدی ممکن است بر اکثر افراد روزمره تأثیر نگذارد، اما زمانی که بر ماهواره ها تأثیر می گذارد، شفق های قطبی را می توان در سایر نقاط زمین مشاهده کرد. به گفته اداره ملی اقیانوسی و جوی (NOAA)، به دلیل تغییرات در فعالیت های خورشیدی، این رویدادهای خورشیدی ممکن است در ماه های آینده افزایش یابد.

اداره ملی اقیانوسی و جوی می نویسد: چرخه ۱۱ ساله خورشید در حال افزایش است، به این معنی که رویدادهایی مانند پرتاب جرم تاج و شعله های خورشیدی در حال افزایش هستند. بسته به اندازه و جهت یک شعله خورشیدی، اثرات بالقوه این رویداد در منطقه نزدیک به زمین و مغناطیس کره زمین می تواند باعث ایجاد طوفان ژئومغناطیسی شود و تاسیسات و سیستم های الکتریکی، ارتباطات و ناوبری را مختل کند. این طوفان ها همچنین می توانند به ماهواره های در حال گردش و ایستگاه فضایی بین المللی آسیب وارد کنند.

ما ابزار جدیدی برای تماشای چنین فوران هایی داریم، ماهواره GOES-18 NOAA. ماهواره رصد آب و هوا که توسط ناسا در ماه مارس سال جاری به فضا پرتاب شد، قبلاً با استفاده از ابزار تصویربرداری ماهواره ای خود، مناظر خیره کننده ای از زمین ارائه کرده است، اما همچنین ابزاری برای رصد خورشید است. .

این دوربین ها می توانند تاج بسیار داغ خورشید را برای مشاهده وقایعی مانند CME و شراره های خورشیدی رصد کنند. ماهواره GOES-18 در حال انجام آزمایشات پس از پرتاب است و انتظار می رود برای اولین ماموریت خود برای مشاهده آب و هوای فضا در اوایل سال ۲۰۲۳ آماده باشد.