جراحی پلک یا بلفاروپلاستی چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟


چشم یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین قسمت های چشم است. به مرور زمان به دلیل بالا رفتن سن، پوست اطراف چشم دچار افتادگی و افتادگی می شود. افتادگی پلک یکی از مشکلاتی است که افراد مسن با آن مواجه هستند. در این حالت پلک فوقانی متورم و چشم ها باریک به نظر می رسد. البته این موضوع به جنسیت هم بستگی دارد. برخی از افراد در دوران کودکی به این بیماری مبتلا می شوند.

اگرچه هیچ مشکل جدی برای سلامتی ایجاد نمی کند، اما می تواند باعث ریزش مژه شود. علم پزشکی راه حلی عملی برای این موضوع پیدا کرده است. جراحی پلک یا بلفاروپلاستی یکی از روش هایی است که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد و با این کار پزشک به راحتی می تواند افتادگی پلک یا سایر مشکلات را درمان کند. در ادامه این مقاله اطلاعات کلی در مورد این روش زیبا را از وب سایت Dr. مزرعه.

نگاهی به عناوین مقالات

چرا برخی از افراد به جراحی پلک نیاز دارند؟

با افزایش سن، پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد. خراب شدن قسمت های مختلف صورت مانند پیشانی یا گونه ها به دلیل از بین رفتن این ژل در سنین بالا بسیار شایع است. با افزایش سن، تولید کلاژن به خوبی سابق نیست و پوست نمی تواند خود را ترمیم کند.

مواردی مانند سیگار کشیدن یا قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند این شرایط را بدتر کند. در قسمت هایی از صورت که توده های چربی وجود دارد (مانند پلک ها یا مژه ها) عدم خاصیت ارتجاعی پوست باعث فرورفتگی آن می شود. در واقع، اگر چربی زیر پوست را به صورت توپی در لباسی که از ارتفاع آویزان است در نظر بگیرید و هر چه لباس سخت‌تر و خشک‌تر باشد، توپ سنگین‌تر می‌شود.

چرا برخی از افراد به جراحی پلک نیاز دارند؟

به طور کلی، رسوبات چربی بزرگ در اطراف پلک ها قرار دارند. افتادگی پلک باعث باریک شدن چشم می شود. از طرفی تورم پلک های نزدیک به چشم می تواند چشمان شما را بسیار خسته کند. در موارد شدید، پلک ها می توانند بخشی از دید فرد را مخفی کنند. البته باید توجه داشت که افتادگی پلک ناشی از عوامل ژنتیکی یا افزایش سن نیست. مردم همچنین ممکن است دچار حوادث، آلرژی و بیماری های جدی شوند پلک زیاد افتادگی می کند تبدیل شود

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی چیست؟

در طی جراحی پلک، پزشک بافت یا چربی را که باعث سنگینی پلک بالا (و گاهی اوقات پایین) شده است، برمی دارد. این نمونه از تکنیک های مختلف تزئینی را می توان در دسته کارهای پلاستیکی طبقه بندی کرد. اما باید به یاد داشته باشید که گاهی اهمیت جنبه پزشکی این کار بیشتر از جنبه زیبایی آن است. این جراحی با بی حسی و بی حسی موضعی همراه است و معمولا بین یک هفته تا ده روز پس از عمل بیمار به زندگی خود باز می گردد.

البته به یاد داشته باشید که مدت زمان بهبودی این عمل به مشخصات کلی بیمار، سن او و تجربه پزشک در انجام عمل بستگی دارد. بعد از انجام این روش عوارضی مانند التهاب پوست، تورم و کبودی بسیار شایع است و این موارد معمولا در پایان دوره بهبودی برطرف می شود.

انواع جراحی پلک: پلک بالا و پایین

تورم پلک در پلک بالا و پایین رخ می دهد. این بر عهده پزشک است که تصمیم بگیرد کدام یک از پلک های خود را باید جراحی کنید. در برخی موارد ممکن است بیمار هر دو پلک را جراحی کند. تفاوت بین جراحی پلک بالا و پایین چیست؟ در ادامه به این سوال پاسخ خواهیم داد:

جراحی پلک بالا:

این جراحی بر روی قسمت بالایی صورت و فاصله بین ابروها و پلک تمرکز می کند. این قسمت از صورت پوست نازکی است و همیشه دارای بافت چربی است. اگر این ناحیه سنگین و فرورفته باشد، مژه ها از بین می روند. در نتیجه چشمان شما متورم می شود. برای این کار برشی در چین پلک بالایی ایجاد می شود تا جای زخم صورت دیده نشود.

انواع جراحی پلک: پلک بالا و پایین

سپس پزشک هر چیزی که باعث ایجاد وزن در این قسمت از صورت می شود (مانند پوست، ماهیچه یا بافت چربی) را برمی دارد. برای بخیه زدن اسکار، پزشکان معمولا از بخیه های قابل جذب استفاده می کنند که پس از جراحی و چند روز از بین می روند. این جراحی معمولا یک ساعت طول می کشد.

جراحی پلک پایین:

همچنین بین گونه ها و پلک پایین ناحیه ای روی صورت با پوست نازک و عمدتاً چاق وجود دارد. تورم این قسمت از صورت باعث کوچکتر شدن چشم ها و خسته به نظر رسیدن چشم ها می شود. در جراحی پلک پایین، جراح یک برش کوچک در پلک پایین یا زیر خط مژه پایین ایجاد می کند.

سپس پوست شل و شل و بافت چربی که باعث تورم و سنگینی این ناحیه می شود را می کشد و جای زخم را بخیه می زند. این روش نسبت به جراحی پلک فوقانی حساس تر است و معمولاً دو ساعت طول می کشد. این فرآیند می تواند سیاهی زیر چشم را نیز از بین ببرد.

زمان نقاهت بعد از جراحی

همانطور که قبلا ذکر شد، زمان بهبودی پس از جراحی پلک طولانی نیست. پس از جراحی، برای کاهش درد در زمانی که دارو از بین می رود، برای شما داروی مسکن تجویز می شود. ممکن است لازم باشد برای مدت کوتاهی از چسب های مخصوص چشم برای کاهش تورم دور چشم استفاده کنید. کبودی و رگ به رگ شدن در محل کار بسیار شایع است. همچنین، چشمان شما ممکن است خشک شود که با توجه به نظر پزشک می توان آن را با قطره های اشک مصنوعی درمان کرد. گاهی اوقات، ممکن است چشم‌های خونی نیز داشته باشید.

زمان نقاهت بعد از جراحی

در خانه و در دوران نقاهت پس از جراحی پلک، باید دستورات پزشک را به دقت دنبال کنید. بیشتر این توصیه ها در مورد شستن صورت تا چند هفته پس از جراحی است. همچنین پزشک برای جلوگیری از گسترش عفونت در اطراف پلک ها، پماد آنتی بیوتیک تجویز می کند. تورم و کبودی اولی بین یک هفته تا ده روز بعد از عمل مشخص می شود، اما به طور کامل از بین می رود و دیدن نتیجه جراحی می تواند یک ماه بعد از کار باشد.

اگر می خواهید جراحی کنید، بهتر است ده روز از محل کار خود مرخصی بگیرید و مطمئن شوید که فردی برای انجام کارهای روزانه به شما کمک می کند. همچنین باید از رانندگی پس از جراحی خودداری کنید، تا زمانی که پزشک به شما اجازه این کار را بدهد.

چگونه می توان به سرعت پس از این جراحی بهبود یافت؟

پس از جراحی پلک برای بهبودی سریعتر و بهتر باید تمام دستورات پزشک را به دقت رعایت کنید. پزشکان اغلب نکات زیر را برای راحتی بیمار پس از این روش رعایت می کنند:

 • هنگام استراحت از بالش های اضافی استفاده کنید تا سر خود را صاف نگه دارید. این به کاهش تورم کمک می کند.
 • کیسه یخ یا پانسمان سرد را روی صورت خود بمالید (این کار را بدون اجازه پزشک انجام ندهید).
 • بیرون از خانه از عینک آفتابی استفاده کنید. این باعث کاهش تحریک ناشی از نور شدید خورشید، گرد و غبار و باد می شود.
 • برای تمیز کردن و زمان استفاده از آنتی بیوتیک حتماً دستورالعمل های پزشک خود را دنبال کنید.
 • در دوران نقاهت از استفاده از لنزهای تماسی، شنا، ورزش های سنگین و هر چیزی که باعث تعریق بدن می شود خودداری کنید.
 • تا یک هفته پس از جراحی از کشیدن سیگار خودداری کنید (تا زمانی که پزشک به شما اجازه این کار را بدهد).

چگونه می توان به سرعت پس از این جراحی بهبود یافت؟

پیچیدگی مبهم که باید در نظر گرفته شود!

عوارض در تمام روش های جراحی از جمله جراحی پلک رخ می دهد. در ادامه به برخی از مشکلات مختلف این فرآیند خواهیم پرداخت. اگر متوجه هر یک از این موارد شدید، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید:

 • تورم کره چشم
 • خشکی چشم
 • ارتباط چشمی
 • تحویل بد
 • بستن چشم ها سخت است
 • احساس شن در چشم
 • تاری دید
 • چشم درد
 • علائم این بیماری عبارتند از: ترشحات سفید از چشم
 • خونریزی یا تورم شدید
 • احساس تب در ناحیه اطراف چشم
 • تاری متوجه شد که اوضاع بدتر می شود
 • دوبینی

توجه: این مقاله توصیه پزشکی یا درمانی نیست!