تمیز کردن لوله ها با ۱۱ روش و تمرین ساده


اگر سال ها در معرض دود سیگار، آلودگی، ویروس ها و سایر سموم بوده اید، بهتر است کثیفی ها را تمیز کنید. البته اگر وسوسه شدید برای پاکسازی ریه ها سراغ ویتامین ها، چای ها و روغن ها بروید، بهتر است آن را نگه دارید و پول را هدر ندهید، زیرا هیچ سند علمی وجود ندارد که کار این مواد را برای پاکسازی لب ها تایید کرده باشد. . با این حال، تمرینات تنفسی و تغییر شیوه زندگی می تواند مخاط اضافی ریه را از بین ببرد و تنفس را بهبود بخشد. اگر تا پایان مقاله با ما همراه باشید، ۱۱ روش آسان برای تمیز کردن لب ها را می شناسید.

خود تمیز شونده


اگر از بیماری‌های حاد مانند ذات‌الریه یا برونشیت حاد رنج می‌برید، ریه‌ها بلافاصله درگیر فرآیند پاک‌سازی می‌شوند. اما آسیب‌های طولانی‌مدت، مانند آسیب‌های ناشی از سال‌ها استعمال دخانیات، می‌تواند باعث شود ریه نتواند کارهای زیادی برای خودش انجام دهد.

سیگار کشیدن باعث ۲ نوع آسیب طولانی مدت ریه می شود. آمفیزم و برونشیت مزمن. هر دوی این بیماری ها را بیماری انسدادی ریه می نامند. آمفیزم کیسه های هوایی کوچک حامل اکسیژن را از بین می برد و بیماری انسدادی راه های هوایی را ملتهب می کند. اگرچه گاهی اوقات تورم و التهاب ناپدید می شود، آسیب به ساختار باقی می ماند.

روش های تمیز کردن کثیف

شما نمی توانید آسیب های ناشی از سال ها سیگار کشیدن و قرار گرفتن در معرض آلودگی را جبران کنید، اما می توانید با تمیز کردن لب های خود از آسیب های دیگر جلوگیری کنید. در ادامه به ۱۱ اقدام موثر برای پاکسازی ریه می پردازیم.

۱. از دود سیگار اجتناب کنید

در حالی که سیگار نکشیدن مهمترین کاری است که می توانید برای سلامت ریه انجام دهید، همچنین باید از قرار گرفتن در معرض دود سیگار دیگران خودداری کنید. دودی که از دهان فرد سیگاری خارج می شود نیز حاوی مواد سمی زیادی است. استنشاق این مواد شیمیایی می تواند مشکلات زیادی از سرطان ریه گرفته تا سکته را ایجاد کند.

۲. از بخور استفاده کنید

پاکسازی ریه - استفاده از بخور

بخار درمانی از بخار برای باز کردن راه های هوایی استفاده می کند و ممکن است به کاهش مخاط کمک کند. افراد مبتلا به آسم ممکن است در هوای سرد یا خشک علائم بدتری داشته باشند. این شرایط آب و هوایی باعث خشک شدن غشای مخاطی راه های هوایی و کاهش جریان خون می شود. برعکس، هوا را گرم و مرطوب می کند، تنفس را بهبود می بخشد و مخاط را در مجاری هوایی و ریه ها شل می کند. در حالی که برخی از مردم فکر می کنند که بخار آب بهترین دود برای پاکسازی ریه است، در واقع مشکلات تنفسی را تسکین می دهد و به شما کمک می کند راحت تر نفس بکشید. همچنین برای تسکین گلو پس از قرار گرفتن در معرض هوای آلوده مفید است.

اگرچه استنشاق یک درمان موقت موثر است، تحقیقات بیشتری در مورد پیامدهای ریوی مورد نیاز است. بر اساس برخی مطالعات، بخار زیاد که راه های هوایی را پاک نمی کند می تواند باعث بیماری شود. پس برای این کار حتما با پزشک مشورت کنید.

۳. سرفه کنترل شده

سرفه راه بدن برای از بین بردن سموم محبوس شده در مخاط است. سرفه باعث شل شدن و دفع مخاط از ریه ها می شود. پزشکان توصیه می کنند افراد مبتلا به بیماری های ریوی مانند بیماری انسدادی ریه از سرفه های کنترل شده برای پاکسازی ریه ها استفاده کنند. چندین بخش در این فرآیند وجود دارد:

 • روی یک صندلی با شانه های آرام بنشینید و پاهای خود را روی زمین قرار دهید.
 • دست های خود را بالای شکم جمع کنید؛
 • به آرامی از طریق بینی نفس بکشید؛
 • در حالی که رو به جلو هستید بازدم کنید و با دستان خود شکم را فشار دهید.
 • در حین بازدم، دهان خود را باز کنید و ۲ یا ۳ بار سرفه کنید.
 • به آرامی از طریق بینی نفس بکشید؛
 • در صورت لزوم ذخیره و بازیابی کنید.

۴. تزریق

با دریافت واکسن آنفولانزا و ذات الریه از سرطان پیشگیری کنید. دست های خود را بشویید و از تماس با افرادی که آبریزش بینی دارند یا بیمار هستند خودداری کنید.

۵. کاهش مخاط ریه

درناژ شامل دراز کشیدن در موقعیت های مختلف برای خارج کردن مخاط از ریه ها با استفاده از نیرو است. این تمرین تنفس را بهبود می بخشد و به درمان یا بهبود سرطان کمک می کند. معنای جمله بسته به موقعیت متفاوت است.

۱. تسلیم شدن در حالی که به پشت دراز کشیده اید

 • روی زمین یا روی تخت دراز بکشید؛
 • یک بالش زیر لگن خود قرار دهید تا قفسه سینه پایین تر از لگن باشد.
 • از طریق بینی استنشاق کنید و از طریق دهان دم کنید.
 • هر بازدم باید دو برابر طول نفس باشد که یک به دو خوانده می شود.
 • این کار را برای چند دقیقه ادامه دهید.

۲. تسلیم شدن در حالی که به پهلو دراز کشیده اید

 • به یک طرف دراز بکشید و سر خود را روی بازو یا بالش خود قرار دهید.
 • بالش را زیر لگن خود قرار دهید؛
 • الگوی تنفس را دو بار انجام دهید.
 • چند دقیقه ادامه دهید؛
 • این کار را در طرف دیگر بدن نیز تکرار کنید.

۳. معده خالی است

 • چند بالش روی زمین بگذارید؛
 • روی شکم روی بالش دراز بکشید (باسن بالاتر از سینه).
 • برای حمایت دست خود را زیر سر خود قرار دهید.
 • الگوی تنفس را دو بار انجام دهید.
 • این کار را برای چند دقیقه ادامه دهید.

۶. ورزش کنید

پاکسازی ریه - ورزش

ورزش منظم علاوه بر بهبود سلامت جسمی و روحی، خطر ابتلا به بیماری های مختلف را کاهش می دهد و به حفظ سلامت ریه کمک می کند. ورزش باعث می شود عضلات سخت تر کار کنند، بیشتر نفس بکشند و اکسیژن بیشتری به ماهیچه ها برسد. همچنین جریان خون را بهبود می بخشد و دی اکسید کربن اضافی را از بدن خارج می کند. بدن با نیازهای فعالیت بدنی سازگار می شود. ماهیچه ها یاد می گیرند که از اکسیژن به طور موثرتری استفاده کنند و دی اکسید کربن کمتری مصرف کنند.

اگرچه ممکن است ورزش برای افراد مبتلا به دیابت دشوارتر باشد، اما این افراد هنوز هم می توانند از مزایای ورزش بهره مند شوند. البته بهتر است افراد مبتلا به بیماری انسدادی ریه و آسم قبل از شروع ورزش جدید با پزشک مشورت کنند.

همچنین می توانید تمرینات تنفسی مانند تنفس شکمی یا تنفس دیافراگمی را انجام دهید. ورزش هوازی می تواند ظرفیت ریه ها را افزایش دهد و بسیار موثر باشد. برخی از این بازی ها عبارتند از:

۷. نوشیدن چای سبز

چای سبز سرشار از آنتی اکسیدان هایی است که به کاهش التهاب ریه کمک می کند. این ترکیبات از بافت ریه در برابر اثرات مضر دود سیگار محافظت می کنند. بر اساس یک مطالعه در کره، عملکرد ریه در افرادی که روزانه ۲ فنجان چای سبز می نوشند بهتر از افرادی است که از این چای استفاده نمی کنند.

۸. خوردن غذاهای ضد التهاب

التهاب راه هوایی می تواند باعث مشکل در تنفس و احساس سنگینی و سفتی در قفسه سینه شود. خوردن غذاهای ضد التهاب می تواند التهاب را کاهش دهد و این علائم را تسکین دهد. غذاهای زیادی وجود دارند که با التهاب مبارزه می کنند، از جمله:

همچنین خوردن غذاهای غنی از ویتامین D می تواند سلامت ریه ها را بهبود بخشد. طبق یک مطالعه علمی، افراد مبتلا به آسم که ویتامین D کافی دریافت می کنند، آسم کمتری دارند.منابع غذایی خوب ویتامین D محصولات حیوانی مانند ماهی آزاد، ساردین و تخم مرغ هستند.

۹. ضربه به سینه

دمیدن راه دیگری برای حذف مخاط از ریه است. پزشک از دست خود برای ضربه زدن به دیواره قفسه سینه و بیرون راندن مخاط به دام افتاده استفاده می کند. ترکیب فشرده سازی قفسه سینه با تکنیک های تخلیه ریه می تواند ریه ها را از مخاط اضافی پاک کند.

۱۰. از محیط های آلوده دوری کنید

اگر به بیماری مزمن ریوی مبتلا هستید، بهتر است زمان زیادی را بیرون از خانه نگذرانید و فضای داخل خانه را تمیز نگه دارید. از طرفی سعی کنید زمان بیشتری را در محیط های تمیز با هوای تازه بگذرانید. در محیط های آلوده حتما از ماسک فیلتر استفاده کنید.

۱۱. استفاده از ادویه ها را کاهش دهید

او ممکن است فکر کند که حذف اسپری و شمع های معطر باعث بهبود هوا و سلامت می شود. با این حال، این عطرها حاوی مواد شیمیایی مضری هستند که می توانند لب های شما را تحریک کنند. سعی کنید این غذاها را با محصولات طبیعی جایگزین کنید.

برخی مهم هستند

هیچ دارو یا دارویی برای پاکسازی تومورها وجود ندارد. اما توصیه می شود افراد در محیط های آلوده زندگی نکنند. تغییرات سبک زندگی مانند ترک سیگار، تغذیه صحیح و ورزش می تواند سلامت ریه را بهبود بخشد. افراد نباید از قرص ها و روش هایی که پشتوانه علمی ندارند استفاده کنند.

افرادی که ریه‌های آسیب‌دیده دارند، برای پاکسازی مخاط از ریه‌های خود مشکل‌تر هستند. بیماری های مزمن مانند آسم، فیبروز کیستیک و بیماری انسدادی ریه می توانند باعث ایجاد مخاط اضافی یا بسیار غلیظ در ریه ها شوند. تمیز کردن راه هوایی را می توان با استفاده از روش های تمیز کردن خاک انجام داد.

شما بگو

چقدر در مورد تکنیک های دفع زباله می دانید؟ با توجه به هوای سرد و شیوع ویروس های مختلف، چگونه می توانید از لب های خود محافظت کنید؟ .

هشدار! این سند فقط برای اهداف آموزشی است و باید توسط پزشک یا متخصص مشورت شود. اطلاعات بیشتر