تمرکز بر افزایش ارتباط بین تهران و دوشنبه


ره را زیارت کردم

تهران (پانا) – معاون وزیر ارتباطات وزارت راه و شهرسازی در نشست با گروه تاجیکستان ضمن اشاره به موازین فرهنگی و مذهبی و منافع مشترک ایران و تاجیکستان، لزوم افزایش ترافیک و حمل و نقل بین دو کشور را ضروری دانست. دو کشور

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، «شهریار افندی زاده» معاون وزیر ارتباطات وزارت راه و شهرسازی در دیدار با گروه تاجیکستان به درخواست این کشور، بر لزوم افزایش حمل و نقل و صادرات و صادرات ایران تاکید کرد. واردات تاجیکستان اعلام کرد ایران آماده همکاری در بخش های مختلف حمل و نقل از جمله جاده، ریلی، دریایی و بادی است.

وی افزود: ایران دروازه دریاهای بزرگ و کشورهای آسیای میانه است که می توان در این راه از آن استفاده کرد.

وی گفت: بنادر ایران نیز آمادگی سرمایه گذاری در بخش خصوصی در تاجیکستان را دارند و به دلیل وجود مسیرهای مشترک می توانیم به صورت دوجانبه یا چند جانبه کار کنیم.

افندی زاده گفت: باید گذرگاه های جاده ای و ریلی را افزایش دهیم و سایر کشورها را به این مسیر معرفی کنیم.

معاون وزیر ارتباطات وزارت راه و شهرسازی نیز با تقدیر از تشکیل کمیته ارتباط بین دو کشور گفت: تاجیکستان با حضور طولانی مدت در نقاط مختلف رشد خواهد کرد.

افندی زاده که از افزایش تعداد خطوط ریلی ایران و تاجیکستان در سال های اخیر صحبت می کند، خواستار تشکیل کمیته راه آهن به زودی شد.

همچنین در این دیدار همکاری طرف تاجیکستان با بنادر ایران به ویژه بنادر جنوبی (چابهار) برای دسترسی به آب‌های آزاد و افزایش حمل و نقل کالا و خدمات مورد تاکید قرار گرفت و بار با قطار و مسیر مورد بازدید قرار گرفت. .

بررسی و مدیریت بخش حمل و نقل و لزوم فعال سازی مسیر KTAI از جمله به قرقیزستان، تاجیکستان، افغانستان و ایران از طریق اکو از دیگر موضوعات مهم مطرح شده در این نشست بود.

اعلام آمادگی در خصوص لغو یا کاهش مشترک نرخ بلیت خطوط هوایی دو کشور از دیگر موضوعات مهم مطرح شده در این نشست بود.

پیشنهاد پرداخت به تاجیک ها برای افزایش خطوط ریلی، تبلیغات آماده همکاری در بنادر به ویژه بندر چابهار و ایجاد سرمایه گذاری مشترک ایرانی و تاجیک برای استفاده از چابهار از جمله درخواست های مقامات ایرانی در این اجلاس بود.

همچنین در ادامه جلسه، لزوم همکاری در مسیرهای داخلی مطرح و موضوع راه اندازی مرکز لجستیکی توسط شرکت های بخش مستقل دو کشور مطرح و در امور حمل و نقل تدوین و امضا شد.