تلاش برای ریشه کنی بیکاری در روستاها ظرف ۵ سال


برکت بنیاد

تهران (پانا) – رئیس هیئت مدیره بنیاد برکت فرمان امام از تلاش برای حل معضل بیکاری در روستاها در ۵ سال آینده خبر داد.

محمود عسکری آزاد در مراسم تبریک دویست هزارمین طرح ایجاد مددکاری اجتماعی و پایان ششمین دوره جذب و آموزش مدیران اقتصادی اجتماعی بنیاد برکت با بیان این مطلب افزود: در صورت همکاری دولت و اعطای تسهیلات قرض الحسنه. تا ۵ سال آینده بیشترین بیکاری در مناطق روستایی کشور برطرف می شود.

وی خاطرنشان کرد: بنیاد برکت در سال گذشته ۹۰ هزار طرح اشتغال زایی در مناطق محروم و روستایی کشور اجرا کرد و امسال نیز ۱۲۰ هزار طرح دیگر را در نظر دارد.

به گفته رئیس هیئت مدیره بنیاد برکت، با توجه به اشتغالزایی این بنیاد در مناطق روستایی، ۱۱ هزار خانوار از شهرستان ها به خانه های خود بازگشته اند و ۸ هزار خانوار کولبران نیز در منازل خود اقامت کرده اند.

عسگری آزاد با بیان اینکه ۲۰۰ عامل جدید به شبکه نمایندگی های برکت در سراسر کشور الحاق می شوند، گفت: ۳۰ هزار پروژه از ۱۰۰ هزار طرح هدف گذاری شده در سال ۱۴۰۱ توسط این واسطه های جدید در مناطق دورافتاده و روستایی ۱۴۱ شهرستان ایجاد می شود.

وی در تشریح ماهیت طرح های اشتغال زایی بنیاد برکت گفت: همه این طرح ها بر اساس علاقه فردی، فرصت و صنعت بوده و هیچ نظارتی بر بنیاد ندارد. از ۲۲ میلیارد تومان سرمایه گذاری برای ایجاد اشتغال در مناطق توسعه نیافته و روستایی کشور، ۱۴ میلیارد تومان به مردم رسیده است.

رئیس هیئت مدیره بنیاد برکت ادامه داد: باز هم همه این پروژه ها بر اساس توان انسانی، فنی، فیزیکی، زیست محیطی و مالی هر منطقه راه اندازی شده و رشد جوامع محلی بالا رفته است.

عسگری آزاد مشارکت جوامع محلی را یکی از شاخص های برنامه های عملیاتی برکت برشمرد و گفت: جوامع محلی، مدیران، مراجع و مجموعه های مدیریتی محلی در حال همکاری نزدیک با مدیران بنیاد و ۴۷ هزار و ۵۰۰ ولی فقیه، ائمه جماعات و مراجع تقلید در ۹ هزار نفر هستند. و ۲۷۰ تیم توسعه کاری در روستاها سازماندهی شده و امکان اجرای طرح ها را دارند.

وی همچنین گفت: ۱۴ هزار و ۷۹۰ کارگروه مردمی در سطح روستاها ایجاد شده که ۱۹۸ هزار نفر در این کارگروه ها حضور دارند. همچنین ۵ هزار و ۲۵۴ حساب بانکی در روستاها ایجاد و ۷۷ میلیارد تومان از سوی مردم در این حساب ها سرمایه گذاری شده است.

رئیس هیئت مدیره بنیاد برکت از تشکیل ۴۱۲ کمیته کاری در شهرستان ها خبر داد و گفت: ۶۰۰۰ ائمه جمعه، فرمانداران و مدیران محلی در این کمیته ها عضویت دارند.

عسگری آزاد یادآور شد: بر اساس مذاکراتی که با استانداران ۲۲ استان انجام دادیم، استانداران متعهد شدند ۱۲ هزار میلیارد تومان برای ایجاد اشتغال برای مردم روستایی و مناطق کوچک کمک کنند.

وی خاطرنشان کرد: فعالیت بنیاد برکت در اشتغالزایی در سه سال و ۹ ماه گذشته ۲۰۰ هزار طرح اشتغال زایی با پتانسیل ۶۰۰ هزار شغل مستقیم و غیرانتفاعی راه اندازی کرده است.

رئیس هیئت مدیره بنیاد برکت از تبدیل پروژه های کوچک به کارگاهی خبر داد و گفت: از ۲۰۰ هزار پروژه راه اندازی شده تا به امروز، ۱۳ هزار و ۷۱۵ پروژه کوچک و خانه به کارگاه و صنعت تبدیل شده است. توسعه یک منطقه از درون ساختمان ها را نشان می دهد.

عسگری آزاد، پایداری را یکی دیگر از طرح های اشتغال زایی برکت عنوان کرد و افزود: بیش از ۹۳ درصد پروژه های ساخته شده پایدار هستند. همچنین تعداد ورودی های دریافتی کارآفرینان یک و هفتاد درصد است که در کشور بی نظیر است.

وی تاکید کرد: تمامی کارها در حوزه کار ساختمانی مبتنی بر تحلیل، علم و تجربه است و تا امروز ۳۵ کتاب از نتایج کار منتشر شده است.

عسگری آزاد در پایان یادآور شد: تمامی روش های ساخت بنیاد برکت با فناوری های نوین و سیستم های نظارتی مدیریت می شود که هر از چند گاهی بر کار این حوزه نظارت می کنند.