تقاضای عمومی برای ساخت سد الند در مرکز شهر خوی


تقاضای عمومی برای ساخت سد الند در مرکز شهر خوی

بر اساس گزارش ها لونی گروه مردم خوی کمپینی را به نخست وزیر، وزیر نیرو و استاندار آذربایجان غربی برای ساخت سد الند خوی راه اندازی کردند.

اسناد این کمپین که تا امروز به امضای بیش از ۵۰۰۰ نفر رسیده است به شرح زیر است:

وی ادامه داد: همانطور که می دانید امروزه بحران آب یکی از جدی ترین معضلات زیست محیطی جامعه بشری در جهان و ایران اسلامی است که پیش بینی می شود خیلی نزدیک نباشد، اختلاف فاحش بین جوامع منابع آبی.

ایران نیز که در منطقه خشک و نیمه خشک جهان قرار دارد از این قاعده مستثنی نیست، به همین دلیل در اینجا کارشناسان و اساتید برجسته سال هاست که نسبت به کمبود آب در کشور به مسئولان هشدار داده و خواستار یافتن آن هستند. یک راه حل خوب این معضل را پیدا کنید.

در ۱۵ تا ۲۰ سال گذشته گزارش های زیادی مبنی بر مواجهه پایتختی خوی با مشکل کم آبی در آینده نزدیک اعلام شده است و بر این اساس ظاهراً گفته می شود این شهر یک دشت مسدود است، اما نه، چالش ها. در کشور ما با محیط زیست مرتبط هستند و از این رو در شهرستان خوی، پایتخت، یکی از تصمیمات پروژه های مدیران اجرایی استان و شهرستان نیست.

پیش‌بینی می‌شود تامین آب شرب خوی و جمع‌آوری آب کشاورزی که بیش از ۹۰ درصد آب مصرفی این شهرستان را به خود اختصاص می‌دهد، با اختلال جدی مواجه شود و سد و تاسیسات ذخیره‌سازی آب در خوی احداث نشود.

لازم به ذکر است که در نتیجه خشکسالی علاوه بر آب شرب و کشاورزی، آلودگی هوا نیز افزایش یافته و در نتیجه وضعیت شهرک های گرد و غباری در مرکز شهرستان خوی همچنان معضل خواهد بود.

متأسفانه دشت های آبی مرکز شهرستان خوی دشت های بسیار مرتفع و سدی برای برداشت منابع آبی هستند. مناطق باید به دقت آماده شوند تا زمان لازم برای محافظت از بقایای آب داشته باشند.

این در حالی است که در صورت تداوم توجه مدیران و مسئولان به هشدارها و نظرات کارشناسان باید انتظار خسارات بیشتری را داشت و در صورت عدم نظارت و مطالعه دقیق برنامه های تامین آب شرب و فعالیت های کشاورزی در منطقه، از طریق احداث ساختمان سد. سرچشمه بسیاری از رودخانه‌ها، چشمه‌ها و دره‌های پایتخت، شاهد ویرانی‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی برای آینده پایتختی خوی هستیم.

لذا ما امضاء کننده پروژه اصلی هستیم، ضمن تشکر از زحمات عالی جناب آقای دکتر نجف زاده، ۴ تن از مدیران برجسته شهرهای بزرگ خوی و چایپاره در ساخت و پیگیری و سازمان تحقیقات سد الند، متواضعانه. از آن افسران درخواست کرد که عجله کنند. ساخت و اجرای نهایی این سد “برای حفظ خوی از دشت ذخیره و خارج شدن”.

این رویداد تا ۱ ژوئیه ۱۴۰۱ در این وب سایت امضا جمع آوری می کند.

برای مشاهده سایر کمپین های تبلیغاتی و حمایت از آنها روی این لینک کلیک کنید.

انتهای پیام/

نگرانی ایرانی ها چیست؟
اینجا را بررسی کن