تغذیه سالمندان و نقش حمایتی شیر بز

تغذیه سالمندان موضوعی است که برای بسیاری از سالمندان و مراقبان آنها مورد توجه قرار می گیرد. تغییرات طبیعی در بدن ما با افزایش سن، چالش هایی را برای دریافت و جذب کافی مواد مغذی ایجاد می کند. محصولات لبنی بز دارای خواصی است که می تواند به رفع این چالش ها برای کاهش احتمال تغذیه ناکافی برای سالمندان کمک کند.

شیر بز سرشار از کلسیم، پروتئین، چربی های مفید و بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی است. اما همانطور که خواهید دید، اجزای تغذیه ای تنها جنبه های مهم محصولات شیر ​​بز برای مقابله با چالش های تغذیه ای اصلی نیستند.

اولین مجموعه از چالش هایی که باید در نظر گرفت شامل تغییرات در کاهش احساسات بدن و در نتیجه کاهش میل به مواد مغذی است. بسیاری از افراد مسن دیگر احساس گرسنگی را تجربه یا تشخیص نمی دهند. این به خودی خود می تواند باعث کاهش قابل توجهی در مصرف غذا شود، به خصوص اگر فرد سالمند تنها زندگی کند و کسی به او یادآوری نکند که غذا بخورد.

به نظر می رسد حس چشایی نیز با افزایش سن تغییر می کند، به طوری که بسیاری از افراد مسن گزارش می دهند که از غذاهایی که زمانی از آنها لذت می بردند لذت کمتری می برند. با لذت کمتری که از طعم غذا به دست می آید، همراه با گرسنگی کمتر، انگیزه کمتری برای خوردن وجود دارد. همچنین، مانند غذا، میل به مایعات اغلب کاهش می‌یابد که منجر به افزایش خطر کم‌آبی بدن در افراد مسن می‌شود.

با توجه به اینکه غذای کمتری مصرف می شود، ضروری است که هر غذایی که مصرف می شود از کیفیت غذایی بالایی برخوردار باشد. شیر بز پرچرب سرشار از کالری و پروتئین است و چربی، پروتئین و اسیدهای آمینه بیشتری نسبت به شیر گاو دارد. شیر و لبنیات نیز طعم ملایمی دارند و معمولاً بافت نرم آن به خوبی قابل تحمل است. همچنین به راحتی با بسیاری از غذاهای پخته شده ترکیب می شود. شیر، ماست ساده یا خامه ترش را می توان برای مرطوب کردن غذاهایی که ممکن است خشک یا سخت جویده شوند استفاده کرد.

علاوه بر این، شیر تقریباً ۹۰٪ آب است و می تواند آبرسانی را به گونه ای تامین کند که بسیاری از سالمندان آن را جذاب تر از آب یا آبمیوه می دانند. شیر همچنین به راحتی با آب میوه های موجود مانند شکلات و توت فرنگی طعم دار می شود تا با ذائقه خاص مطابقت داشته باشد.

مشکلات گوارشی مجموعه دومی از چالش‌ها را برای سالمندان ایجاد می‌کند که می‌توان با افزودن محصولات شیر ​​بز به رژیم غذایی از آنها حمایت کرد. اغلب، مشکلات لثه و دهان، مانند از دست دادن دندان یا دندان مصنوعی نامناسب، غذاهایی را که می توان خوردند کاهش می دهد، که به افزایش احتمال ابتلا به کمبودهای تغذیه ای کمک می کند. کاهش تولید بزاق نیز گاهی بلع غذاهای نرم را دشوار می کند.

مشکل بعدی در معده ظاهر می شود، زیرا بسیاری از افراد مسن از کاهش تولید اسید معده رنج می برند. این امر هضم غذا و جذب مواد مغذی را دشوارتر می کند. برای پیچیده تر کردن مسائل، غذا در سیستم گوارشی افراد مسن تر حرکت می کند و اغلب منجر به یبوست می شود.

محصولات شیر ​​بز مخصوصاً برای پشتیبانی از این مناطق چالش برانگیز مناسب هستند. برخلاف پنیر سفت، محصولات لبنی بز نرم هستند و به راحتی می توان آنها را با سایر غذاهای نرم مانند میوه های له شده مخلوط کرد تا میان وعده ها یا وعده های غذایی مغذی درست شود. همچنین می‌توان بافت‌ها را تا حدی نازک کرد که بتوان از پستانک استفاده کرد و در نتیجه غذاها یا میان‌وعده‌هایی با مواد مغذی مایع تولید کرد. شیر یا ماست را می توان برای آبرسانی و تقویت به سبزیجات یا گوشت مخلوط اضافه کرد.

شیر بز یکی از راحت ترین مواد غذایی موجود است که به دلیل خواص بسیار منحصر به فرد پروتئین و مولکول های چربی موجود است. شیر بز با ترکیب پروتئینی که قبل از رسیدن به روده بزرگ کاملاً هضم می شود، در مطالعات نشان داده است که به متابولیسم مواد معدنی در بدن کمک می کند. این مزیت اضافی شیر بز در جلوگیری از نرم شدن استخوان ها که عامل بسیار مهمی در سلامت سالمندان است، مهم است.

برای کمک به سلامت دستگاه گوارش، می توان محصولات تخمیر شده شیر بز مانند دوغ و ماست را مصرف کرد. اینها حاوی باکتری هایی هستند که به فرآیند گوارش کمک می کنند.

تغذیه مناسب برای سالمندان مجموعه ای منحصر به فرد از چالش ها از جمله محدودیت های فیزیکی و زوال طبیعی عملکردهای بدن را به همراه دارد. ارزیابی فردی این محدودیت ها برای ارائه راه حل های رضایت بخش ضروری است.

محصولات لبنی بز می توانند نقش مهمی در رفع این چالش ها داشته باشند. شیر بز همیشه به لطافت معروف بوده و دارای خواصی است که آن را برای تغذیه افراد مسن از شیر گاو مناسب تر می کند.

شیر بز همه کاره، آسان هضم و سرشار از مواد مغذی است. محتوای پروتئین و چربی شیر بز می تواند به حفظ وزن و حفظ عضلات کمک کند، در حالی که ویتامین ها و مواد معدنی مواد مغذی ضروری برای عملکرد بدن و سلول ها را فراهم می کنند. شیر همچنین حاوی کربوهیدرات های ساده ای است که می تواند انرژی را افزایش دهد.

نتیجه؟ محصولات لبنی بز می توانند طعم عالی و مغذی را در برنامه غذایی اکثر سالمندان ایجاد کنند.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر