تعطیلی برنامه های گردشگری در چند استان/ هشدار به تهرانی ها برای پرهیز از بوم گردی


سیل

تهران (پانا) – بر اساس پیش بینی ها و هشدارهای مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات جوی و مدیریت بحران استان تهران و سایر استان ها، کوه نوردی و گردشگری طبیعی در ۲۱ استان کشور با مشکل و تهدید مواجه است.

به گزارش پانا، با توجه به وقوع سیلاب در برخی نقاط کشور طی چند روز گذشته تعداد زیادی از هموطنان جان خود را از دست داده و ناپدید شده اند تا مسئولان کشوری و منطقه ای نسبت به خطر و تهدید به شهروندان هشدار جدی دهند. اطلاعات در مورد پروژه های تفریحی و گردشگری.

از این رو در برخی استان ها بر اساس تصمیم مدیریت بحران استان ها، پروژه های گردشگری به روی مردم محلی و گردشگران تعطیل می شود. از جمله این استان ها می توان به خوزستان، اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد اشاره کرد.

همچنین در استان های تهران، گیلان، کرمان، زنجان، فارس و سیستان و بلوچستان نسبت به خطرات و تهدیدات ناشی از مشارکت در طرح های کوه نوردی و طبیعت گردی به شهروندان و گردشگران این استان ها هشدارهای جدی داده شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری تهران در این خصوص از تداوم رژیم بارندگی به ویژه در ارتفاعات و نیمه شمالی استان خبر داد و گفت: مردم مراقب باشند در حوالی مرز چادر نزنند. جریان

حامد یزدی مهر با بیان پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی استان تهران، از تداوم سامانه بارشی ضمن تایید اخطاریه نارنجی رنگ صادر شده در ۱۲ مرداد ماه خبر داد و گفت: زمان آغاز فعالیت سامانه بارشی از روز شنبه است. ، ۸ مرداد تا پایان یکشنبه ۹ مرداد.

وی خطرات ذکر شده را بارش باران، رعد و برق، تگرگ، وزش باد شدید و گرد و غبار در مناطق خارج از استان تهران به ویژه ارتفاعات و نیمه شمالی عنوان کرد و گفت: آب روان و جاری شدن سیل. در این مکان ها

مدیرکل مدیریت بحران استانداری تهران برای خسارات وزش باد شدید کوتاه مدت و افزایش کوتاه مدت گرد و غبار و کاهش دید در حین بهره برداری از سامانه بارشی در خواند و ادامه داد: از شهروندان و شهروندان تقاضا داریم از ایستادن خودداری کنند. کنار درختان خسته از رفتن و ماندن در سواحل و بستر رودخانه های فصلی خودداری کنید.

وی به عشایر نسبت به حرکت نکردن و بالا نرفتن از ارتفاعات و دره ها و ماندن در مسیل ها و رودخانه ها هشدار داد و گفت: از بومیان می خواهیم در کنار درختان خشکیده پارک نکنند.

یزدی مهر استحکام سازه های موقت از جمله پوشش گلخانه ها و بیلبوردها را بسیار مهم دانست و گفت: سازمان هایی مانند نیروهای امدادی، راهداری، شهرستان ها، وزارت نیرو از جمله الزامات لازم را دارند. مشکل.

توصیه های ایمنی برای شهروندان آسیب دیده از سیل

مدیرکل مدیریت بحران استانداری تهران گفت: از همه شهروندان می‌خواهیم در زمان وقوع سیل از آرامش دوری کنند و در صورت پیاده روی از عبور و مرور خودداری کنند، هرگز از زانو عبور نکنند. درختان آسیب دیده از سیل از عنوان مکان امن استفاده نکنید و در صورت خروج از خانه اشیای قیمتی را در مکان های مرتفع رها کنید و درها را ببندید و اگر در آب حرکت می کنید از چوب برای آزمایش استحکام زمین استفاده کنید. و داخل منطقه سیل زده رانندگی نکنید، اگر سیل قایق را احاطه کرد، آن را رها کنید، در جریان سیل شنا نکنید، از پل های چوبی که بر روی رودخانه ها سست هستند و جریان آب را قطع می کنند عبور نکنید. ، برق و گاز.

هشدار مدیریت ریسک در سایر ایالت ها

در خوزستان، معاون گردشگری این استان از لغو تمامی سفرهای خوزستان تا اطلاع ثانوی و افزایش آن خبر داد و گفت: حفظ سفر در شرایط جوی فعلی غیرقانونی تلقی می شود و در صورت مشاهده، اپراتور تور طبق قانون ساخته خواهد شد.

مدیرکل مدیریت بحران استان اصفهان از تعطیلی تمامی مناطق گردشگری به ویژه غرب و جنوب این استان در روزهای پایانی هفته به دلیل بارش شدید باران خبر داد.

به گفته منصور شه فروش، مناطق گردشگری استان در محل عبور برخی رودخانه ها قرار دارد که ممکن است در اثر سیل آسیب ببیند. بنابراین زمانی که این مکان ها در روزهای پایانی هفته تعطیل هستند، بازدید گردشگران از این مراکز و توقف در حاشیه رودخانه ها و نهرها ممنوع شود.

مدیرکل فرهنگی، اجتماعی و صنایع دستی استان کهگیلویه و بویار احمد واقع در رودخانه خروشانی از تعطیلی تمامی اماکن گردشگری حاشیه رودخانه و مسیر تا اطلاعیه خبر داد و گفت: بازرسی انجام خواهد شد. در روزهای آخر هفته از تنگ گنجه ای، کمپ های تنگ.مهریان، چشمه میشی، کوه گل، شراب های گروه چرام اجازه پذیرش مسافر و گردشگر در این مکان ها را ندارند.

شهر یاسوج نیز تمامی اماکن گردشگری و پارک های شهری را تعطیل کرده است.

در استان سیستان و بلوچستان بسیاری از بناهای باستانی بر اثر سیل و بارندگی شدید آسیب دیده اند. بنا به گزارش معاون میراث فرهنگی این استان، دیوار شمالی قلعه سرباز، سقف طبقه دوم موزه چابهار و ضلع و ضلع غربی داخل قلعه نیکشهر تخریب و طوفان شد. همچنین در ایرانشهر درختان نخل بر روی بیمارستان قدیمی سقوط کرد، بخشی از دیوار، ساختمان آسیب دید و فروریخت.

همچنین مدیرکل مدیریت بحران استانداری زنجان از جان باختن دو نفر در سیل پنج شنبه شب در شهرستان ماهنشان خبر داد و از وقوع سیل دیگری در اقصی نقاط استان به ویژه وی در چهار شهر کو ماهنشان، طارم، خدابنده و زنجان از مردم خواسته است از ایستادن و استراحت در رودخانه‌ها، دره‌ها، تپه‌ها، ارتفاعات خودداری کنند و به دلیل وزش باد شدید از ماندن در کنار درختان کهنسال و وسایل ساختمانی خودداری کنند. در دست ساخت است.

اداره کل هواشناسی گیلان همچنین از شدت سیلاب منطقه ای و افزایش ناگهانی سطح آب و طغیان رودخانه ها و سیلاب های موقت و محلی خبر داد و از مردم و گردشگران خواست در روزهای پایانی هفته از اقامت در کنار رودخانه ها خودداری کنند.

خسارات و بلایای سیل در فارس، کرمان و سیستان و بلوچستان همچنان ادامه دارد. در تهران و سایر استان ها، اداره کل هواشناسی با صدور اخطاریه بارشی برای ارتفاعات و نیمه شمالی، پرهیز از هرگونه کوه نوردی، طبیعت گردی به ویژه در کوهپایه ها و دره ها و عترق را توصیه می کند. ، و کمپ های موقت در حاشیه رودخانه ها تا بازگشت شرایط عادی