تعداد گوزن های زرد پارک ملی کرخه به هفت راس رسید


فروشگاه پایین صفحه اصلی و داخلی

تعداد گوزن های زرد پارک ملی کرخه به هفت راس رسید

به گزارش گلونی به نقل از ایرنا، رئیس پارک ملی کرخه از تولد یک گوساله جدید در سایت حفاظت و نگهداری گوزن زرد ایرانی خبر داد و گفت: «تعداد گوزن‌های زرد ایرانی این پارک به هفت راس رسیده است».

محمد الوندی روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به آخرین وضعیت گوزن‌های سایت حفاظت و نگهداری پارک ملی کرخه واقع در محدوده شهرستان‌ شوش و کرخه افزود: «در حال حاضر هفت رأس گوزن زرد ایرانی در یک فضای پنج هکتاری در پارک ملی کرخه به قصد تکثیر و افزایش جمعیت این گونه، نگهداری می‌شوند».

وی با بیان اینکه چهار رأس از این تعداد، گوزن نر و ۲ رأس ماده هستند، ادامه داد: «تنها یکی از این گوزن‌های ماده به بلوغ و زادآوری رسیده که حدود ۲۰ روز پیش زایمان کرد و نخستین تولد در سال ۱۴۰۱ در این سایت به شمار می‌رود».

تعداد گوزن های زرد پارک ملی کرخه

رئیس پارک ملی کرخه وضعیت گوزن‌های زرد ایرانی سایت حفاظت و نگهداری کرخه به ویژه گوزن تازه متولد شده را خوب ارزیابی کرد و اظهارداشت: «تلاش داریم فعلا به حریم طبیعی گوزن‌ها وارد نشویم تا از ایجاد فضای استرس‌زا برای گوزن تازه متولد شده جلوگیری شود لذا هنوز از جنسیت آن اطلاعی نداریم».

پارک ملی کرخه در پنج کیلومتری غرب جاده ترانزیتی اندیمشک – اهواز در حوزه شهرستان شوش قرار گرفته‌ است.

این منطقه پس از یافتن آخرین بازمانده‌های گوزن زرد ایرانی در دهه ۱۳۳۰ ابتدا به عنوان پارک وحش و سپس براساس مصوبه شماره یک شورای عالی محیط زیست در سال ۱۳۴۹ به عنوان پناهگاه حیات وحش و منطقه حفاظت شده تبدیل شد؛ سپس در سال ۱۳۸۹ براساس مصوبه شماره ۳۳۷ شورای عالی حفاظت محیط زیست کشور مندرج در روزنامه رسمی شماره ۱۹۱۶۲ مورخ ۲۳/۹/۱۳۸۹ بخش پناهگاه به عنوان پارک ملی ارتقا یافت.

تولد نخستین بچه گوزن زرد ایرانی در سال ۱۴۰۱

درباره گوزن زرد ایرانی بیشتر بخوانید

پایان پیام

ایرانی‌ها چه دغدغه‌هایی دارند؟
اینجا را ببینید

کد خبر : ۲۶۷۷۶۷ ساعت خبر : ۹:۳۰ ق.ظ