تشخیص سرطان در زمان واقعی تنها با لنز هوشمند


குற்றுக்கு க்குக்கு ப்புலுக்குக்கு ப்புலுக்கு

تهران (پانا) – محققان لنز چشم هوشمندی ساخته اند که می تواند سرطان را در بدن به صورت لحظه ای تشخیص دهد.

دانشمندان موسسه تراساکی برای نوآوری‌های زیست‌پزشکی (TIBI) لنزهای تماسی هوشمندی را برای تشخیص و نظارت سرطان ایجاد کرده‌اند که می‌تواند اگزوزوم‌ها را ضبط کند، ذرات نانومتری که در ترشحات بدن یافت می‌شوند، نقش یک نشانگر زیستی سرطان را ایفا می‌کنند.

این لنز با ریزحفره‌های متصل به آنتی‌بادی طراحی شده است که می‌تواند اگزوزوم‌ها را در اشک جذب کند.

این طرح بستری را برای غربالگری اولیه سرطان و پشتیبانی از ابزارهای تشخیصی ساده، سریع، حساس، مقرون به صرفه و غیرتهاجمی فراهم می‌کند. اگزوزوم ها در اکثر سلول ها تولید می شوند و در بسیاری از مایعات بدن مانند پلاسما و بزاق یافت می شوند. ، ادرار و اشک ترشح می شود.

زمانی تصور می‌شد که مکانی است که مواد ناخواسته از سلول‌های مبدا آزاد می‌شوند، اکنون مشخص شده است که اگزوزوم‌ها می‌توانند انواع مختلفی از مواد بیولوژیکی را بین سلول‌ها منتقل کنند.

بسیاری از پروتئین های سطحی نیز بر روی اگزوزوم ها یافت شده اند. برخی از آنها برای همه اگزوزوم ها مشترک هستند، در حالی که برخی دیگر در پاسخ به سرطان، عفونت ویروسی یا آسیب افزایش می یابند.

علاوه بر این، اگزوزوم‌های مشتق از تومور تأثیر زیادی بر مدیریت، پیشرفت و متاستاز تومور دارند. با توجه به این نقاط قوت، علاقه زیادی به استفاده از اگزوزوم‌ها برای درمان، تشخیص و درمان سرطان وجود دارد.

با این حال، مشکل در جداسازی اگزوزوم ها از نظر کمیت و خلوص برای این منظور مانع از این امر شده است. روش‌های کنونی شامل اولتراسانتریفیوژ زمان‌بر و گرادیان‌های چگالی است که ده‌ها ساعت طول می‌کشد تا تکمیل شود.

روش های مرسوم به تجهیزات گران قیمت و وقت گیر نیاز دارند. تیم TIBI از تخصص خود در طراحی و ساخت حسگرهای زیستی استفاده کرده است تا نیاز به این روش‌های جداسازی را با ایجاد ACSM-CL برای گرفتن اگزوزوم از اشک، یک منبع بسیار خوب، خوب و تمیز، برآورده کند. اگزوزوم ها از خون، ادرار و بزاق استخراج می شوند.

آنها همچنین آماده سازی ACSM-CL را با استفاده از روش های دیگر مدیریت و بهینه کردند.هنگام ایجاد محفظه های میکروسکوپی برای لنزهای خود، تیم به جای ساخت لنز، از برش و حکاکی لیزری دقیق استفاده کردند.

علاوه بر این، تیم تحقیقاتی روشی را برای اصلاح شیمیایی سطوح سلول‌های میکروبی معرفی کردند تا آنها را برای اتصال آنتی‌بادی قوی‌تر کند.

این تیم روش‌هایی را برای اتصال یک آنتی‌بادی جذب به ریز محفظه‌های ACSM-CL و یک آنتی‌بادی تشخیص متفاوت (کنترل مثبت) به نانوذرات طلا که می‌توان به صورت بصری مشاهده کرد، تطبیق داد.

در اولین آزمایش اعتبارسنجی، ACSM-CL در برابر اگزوزوم های ترشح شده از ده نوع مختلف و رده های سلولی سرطانی آزمایش شد.

نتایج مشابهی زمانی به دست آمد که ACSM-CL بر روی ده نمونه اشک مختلف جمع آوری شده از داوطلبان آزمایش شد. ترکیبی از آنتی بادی های خاص مارکر

الگوهای حاصل از تشخیص و عدم تشخیص اگزوزوم‌ها از سه رده سلولی مختلف مطابق انتظار بود، بنابراین توانایی ACSM-CL در ضبط و تشخیص دقیق اگزوزوم‌ها، اگزوزوم‌ها با نشانگرهای مختلف را تایید می‌کند.

علی خادم حسینی، دکترا، مدیر و مدیر عامل TIBI گفت: اگزوزوم ها منبع مهمی از سیگنال ها و مولکول های زیستی هستند که می توانند در بسیاری از کاربردهای بیولوژیکی مورد هدف قرار گیرند.