تجویز گیاهی برای مشکلات روده تحریک پذیر ضروری است


روده

تهران (پانا) – اسطوخودوس از دیرباز در کشورهای اروپایی برای تبخال تناسلی، بیماری های گوارشی و اضطراب استفاده می شده است.

به گزارش عصر ایران، سنبل الطیب گیاهی دوساله از تیره چتریان است که به دلیل خواص دارویی و دارویی در سراسر جهان شهرت یافته است. اسطوخودوس یکی از گیاهان دارویی است که در طب سنتی به ویژه در کشورهای آسیایی مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه از ریشه انواع مختلف این گیاه برای تهیه داروهای گیاهی موثر استفاده می شود.

نام ریشه سنبل الطیب برای گونه های Angelica archangelica (A. archangelica) و Angelica sinensis (A. sinensis) استفاده می شود.

بر اساس مطالعه ای که از مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی ایالات متحده در دسترس است، ریشه ها و سایر اجزای هر دو گونه دارای سابقه طولانی در طب سنتی و گیاهان دارویی هستند. با این حال، مطالعات دیگری بر روی A. sinensis انجام شده است.

A. sinensis در طب سنتی چینی برای اهداف مختلفی از جمله تعادل هورمونی، حمایت از عملکرد دستگاه گوارش و سم زدایی کبد استفاده می شود.

از سوی دیگر، A. archanglica از دیرباز در کشورهای اروپایی برای مشکلات گوارشی، اختلالات گوارشی و سوء هاضمه استفاده می شده است.

گیاهان اسطوخودوس تا ۱۰ فوت (۳ متر) بلند می شوند و دارای دسته ای از گل های سبز یا زرد هستند که به صورت میوه های زرد کوچک شکوفا می شوند. رایحه آنها به دلیل ترکیبات معطرشان قوی و منحصر به فرد است. این رایحه مشک، خاکی یا علفی نام دارد.

A. archanglica به کرفس وحشی یا سنبل الطیب نروژی معروف است. این گونه عمدتاً در کشورهای اروپایی رشد می کند و به دلیل خواص غذایی و دارویی بسیار محبوب است.

اگرچه با استفاده از ریشه سنبل الطیب در کلمه ریشه سنبل الطیب، تصور می شود که عصاره این گیاه فقط ریشه است، اما بیشتر خواص دارویی گیاه A. archanglica علاوه بر ریشه، دانه، میوه و یا گل این گیاه است. . خواهند داد. با این حال، محصولات A. sinensis تنها با استفاده از ریشه گیاه تولید می شوند.

مزیت – فایده – سود – منفعت

اگرچه هنوز شواهد علمی کمی برای تایید تمام فواید دارویی سنبل الطیب (بیشتر یافته های مطالعات حیوانی و لوله های آزمایش تجربی) وجود دارد، از مزایای زیر به عنوان نشانه ای از اثرات این نوع استفاده می شود. :

سلاح های سرطانی

در مطالعات لوله های حیوانی، A. archanglica، و همچنین A. sinensis، در داروهای ضد التهابی و ضد التهابی موثر هستند.

به عنوان مثال، نشان داده شده است که این گیاه می تواند سلول های سرطان سینه را در لوله آزمایش از بین ببرد و رشد تومور را در موش ها مهار کند. عوارض جانبی مشابه سرطان حنجره و سرطان حنجره نیز ممکن است دیده شود.

دانشمندان بر این باورند که این اثرات از آنجلیسین و امپراطور، دو ماده شیمیایی گیاهی قوی که در A. archanglica یافت می شود، به دست آمده است.

با این حال، چنین مطالعاتی برای اثبات تأثیر عفونت A. archanglica در انسان کافی نیست و سایر مطالعات انسانی مورد نیاز است. اگر سرطان دارید، باید برنامه درمانی توصیه شده توسط تیم مراقبت بهداشتی خود را دنبال کنید و مکمل های گیاهی تنها در صورت تجویز پزشک به شما کمک می کند.

اثرات ضد میکروبی

A. archanglica می تواند باکتری ها، ویروس ها و قارچ های بیماری زا را از بین ببرد. به عنوان مثال، در مطالعات آزمایشگاهی لوله، اسانس A. archangelica با موفقیت باکتری های عفونی مانند استافیلوکوکوس اورئوس را از بین برد.

عصاره A. archanglica و برخی از ترکیبات خاص آن، از جمله زمرد، فعالیت ضد ویروسی در برابر ویروس هرپس سیمپلکس نشان داده است.

از سوی دیگر، اسانس A. archanglica به عنوان یک داروی رژیمی برای جلوگیری از رشد کپک وعده داده شده است. زیرا می تواند کپک هایی که روی گردو رشد می کند را از بین ببرد.

اثر مقاومتی-اضطرابی

شواهد قوی از مطالعات حیوانی وجود دارد که A. archanglica می تواند اضطراب و استرس را کاهش دهد.

سه مطالعه مستقل روی حیوانات نشان می دهد که عصاره A. archanglica باعث آرامش و کاهش رفتارهای استرس در حیوانات آزمایشگاهی می شود.

اثرات ضد اسپاسم

یکی از محبوب ترین استفاده های سنتی سنبل الطیب به دلیل خاصیت ضد اسپاسم آن است. این اثر منجر به استفاده از آن در ساخت دستگاه گوارش به ویژه بیماری روده تحریک پذیر شده است.

از دیگر مزایای این گیاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– تسکین درد آرتروز

– تسریع روند بهبود زخم

کاهش گرگرفتگی در دوران یائسگی، به ویژه توسط A. sinensis

عوارض جانبی و تداخلات

اعضای جنس ختای حاوی فورانوکومارین هستند، ترکیب مشابهی که در انگور یافت می شود. این ترکیب می تواند با بسیاری از داروها از جمله داروهای کاهش دهنده کلسترول و همچنین داروهای ضد تشنج کار کند.

اگر از این داروها استفاده می کنید، قبل از مصرف مکمل های اسطوخودوس با پزشک یا متخصص تغذیه خود صحبت کنید.

علاوه بر این، باید توجه داشته باشیم که فتودرماتیت (واکنش غیرطبیعی پوست به اشعه ماوراء بنفش) و عفونت های تماسی نیز در هنگام کار با این گیاه مشکل ساز هستند.

با توجه به فقدان شواهدی مبنی بر بی خطر بودن این ترکیبات در زنان باردار و زنان، اگر باردار هستید، در تلاش برای باردار شدن یا داشتن رابطه جنسی هستید، باید از A. archanglica me A. sinensis اجتناب کنید.