تاکید قالیباف بر مرجعیت ائمه جمعه در روند اجرای قوانین موثر است.


مجلس شوری اسلامی

تهران (پانا) – رئیس مجلس تلاش کرد تا از نظرات رهبران و ائمه جمعه برای تصویب قوانین شورای اسلامی استفاده کند و گفت: علمای روز جمعه به خوبی به مشکل واقف هستند، برای این منظور از طریق مرکز پژوهش‌ها. . شورای اسلامی برای بررسی نظام امور، مرجعیت در ایالت ها با استفاده از رهبران و نظرات مردم تعیین شده است، به این ترتیب از دیدگاه رهبری به صورت ولایی بهره مند می شوند.

به گزارش مرکز ارتباطات و رسانه سازمان نماز جمعه، محمدباقر قالیباف رئیس شورای اسلامی شهر در دومین روز از اقامه نماز جمعه سراسر کشور که عصر جمعه در تهران برگزار شد، ائمه جمعه مورد بحث و بررسی قرار گرفت. به عنوان حافظان منطقه ای مکتب اهل بیت و قرآن کریم.

وی به برخی گلایه های سران ولی فقیه و ائمه جماعات کشور مبنی بر دخالت اعضا در محاکمه و جذب نیرو در استان ها و شهرستان ها اشاره کرد و تصریح کرد: رهبر انقلاب اسلامی در دیدار با نمایندگان مجلس خاطرنشان کردند: مجلس، دخالت مخالفان و مشارکت نمایندگان مطلقاً نیست. البته این مداخلات کاهش یافته و قابل مقایسه با گذشته نیست.

رئیس شورای اسلامی به برخی از دلایل عزل و جذب اعضای استانی و شهرستانی اشاره کرد و یادآور شد: ضعف کار و مدیریت برخی وزرا، سوء استفاده نمایندگان مجلس از قانون قوانین، نه. ضعف برخی از قوانین شورای اسلامی یکی از علل این مشکل است. اصولاً یک وزیر باید اجازه داشته باشد که در صلاحیت خود تصمیم بگیرد و به نحو مقتضی عمل کند تا در قبال اعمال خود پاسخگو باشد.

وی همچنین به مشکل نظارت بر ضوابط پذیرش و رد صلاحیت نامزدهای انتخابات شورای شهر و شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: با شورای نگهبان درباره حرکت در ۵ ماه آینده برای حل این مشکلات صحبت کردیم و خوشبختانه مجلس قانون انتخابات به توافق نهایی رسیده است تا قانون مورد مناقشه قرار نگیرد». خیلی مهم نیست و امیدوارم شورای اسلامی به زودی آن را تصویب کند.

قالیباف دلایل عدم استفاده از اصول کلی قانون انتخابات در قوانین جاری کشور را تشریح کرد و گفت: گفته می شود در این بند از اصول کلی قانون انتخابات استفاده نشده است، بحث مستقیمی در حوزه است. شورای شهر به دلیل اینکه نظام بازرسی شوراهای شهر نیازمند مطالعه، عادلانه و بدون روش مناسب، تحت تأثیر گفت و گوهای بین قومی، قبیله ای و قومی بوده است. به همین دلیل اکیداً توصیه می کنم که پذیرش و رد افراد در این زمینه طبق قوانین قانونی انجام شود.

وی بر استفاده از نظرات رهبران و ائمه جمعه برای تصویب قوانین شورای اسلامی تاکید کرد و افزود: ائمه جمعه به خوبی از مشکلات آگاه هستند که در این راستا از طریق مرکز پژوهش های شورای اسلامی، نظام را مورد بررسی قرار دهند. از مسائل، اتاق فکر مدیریت با استفاده از نگاهی پیشرو و مردمی در دولت ها راه اندازی کرده ایم تا به صورت استانی از نگاه بزرگواران بهره مند شوند.

سرپرست تیم حقوقی وجود منشور اخلاقی در شورای اسلامی را ضروری دانست و تصریح کرد: لذا با توجه به رهنمودهای رهبر انقلاب اسلامی در خصوص شورای اسلامی، همه اینها را جمع آوری کرده و در قالبی منتشر می کنیم. فرم. قانون شورای اسلامی

وی نظارت بر اجرای قانون و ترک کار را در پروژه های مهم شورای اسلامی برشمرد و تاکید کرد: در این زمینه سیاست هایی را تعیین کرده ایم و در حال تکمیل سیاست گذاری هستیم.

قالیباف با بیان اینکه ایجاد این مجلس تلفیقی بی نظیر از جوانان انقلابی و وفادار، فهیم و پیشکسوت است، ادامه داد: این مجلس دارای مدیران شایسته ای است که تجربیات موفقی در وزارتخانه ها و استانداری ها در حوزه های مختلف داشته اند و امروز نیز ترکیب این مجلس از مدیران شایسته ای برخوردار است. پارلمان شامل آموزش، بلوغ و تخصص است. نعمتی در این مجلس وجود دارد که تا به حال دیده نشده است، چرا که بیش از ۲۲۰ رأی در مهم ترین و مهم ترین تصمیمات ثبت شده است.

رفع تحریم ها و لغو تحریم ها یکی از اولویت های مجلس است

وی به اولویت های مجلس در حوزه های مختلف اشاره کرد و گفت: امروز شورای اسلامی نظارت بین دو قانون و نظارت را در اولویت قرار داده است. چون در حوزه حقوقی افزایش زیادی وجود دارد، این قوانین در بخش حقوقی به خوبی اجرا نمی شوند. به طور کلی مجلس به دنبال بستن دست نظارت نیست، بلکه دنبال پیگیری روند اداری در ادارات است.

رئیس مجلس حمایت از مدیران قوی، شجاع و منصف را یکی از اهداف اصلی این سازمان دانست و ادامه داد: در مجلس به دنبال طرح ریزی دقیق در ایالت ها هستیم و اگر تخلفی در آن باشد. دولت ، اخطار مقتضی را صادر خواهیم کرد.

وی بسیاری از مشکلات کشور را در ساختار سازمانی جامعه دانست و بر حل و اصلاح این معضل متمرکز شد.

قالیباف درباره لغو مضاعف تحریم ها و رفع تحریم ها گفت: نظر مجلس این است که رفع تحریم ها مهم ترین موضوع است، چرا که ما بیست سال است که درگیر بحث هسته ای هستیم. امروز باید به زبان دنیا صحبت کنیم، انقلاب و خواست مردم ایران را با مترجم بین المللی در چارچوب حقوق بین الملل بیان کنیم تا از حقوق اولیه خود دفاع کنیم. لذا حفظ اقتدار، اقتدار و اراده کشور و ملت برای اجرای قانون را به عنوان راهکار راهبردی رفع تحریم ها ضروری دانستیم که با دقت، تخصص و تخصص انجام شد.

ما از تمام توان خود برای جلوگیری از تحریم ها استفاده خواهیم کرد

وی به یکی دیگر از مشکلات موجود در شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلات این دفتر این است که در این مجلس چه اولویت هایی وجود دارد؟ به نظر ما بر اساس تأسیس مجلس یکی از دلایل آن بحث فرهنگی است و دیگری بحث اقتصادی. ما باید راه حل های مناسبی را برای اجرای این موضوعات انتخاب کنیم که شامل چهار حوزه دانش، وضوح، محبوبیت و اثربخشی است.

رئیس شورای اسلامی با بیان اینکه تلاش های زیادی در دولت و مجلس برای حل مشکلات مردم انجام شده است، اما این تلاش ها را کافی ندانست و توضیح داد: با وجود این همه تلاش، مردم هنوز نیستند. از ما راضی بود، در بسیاری از ما به مردم دلگرم کننده پاسخ نمی دهیم. از این رو عده ای جان باخته اند و از این وضعیت ناراحت هستند که این وضعیت توسط دشمنان خارجی و داخلی ایجاد و پیگیری می شود.

وی به برخی از کارهای انجام شده در شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: در این حوزه ها هدف اصلی رفع بیکاری و ایجاد اشتغال است. توسعه راه های روستایی، رفع کمبود آب شرب و کشاورزی در محلات فقیر نشین، تمرکز بر امکانات بهداشتی، بیمه رایگان سه سال اول، تمرکز بر حقوق بازنشستگی، برخی پذیرفته می شوند، برخی دیگر پیگیری می شوند.

قالیباف درباره اهمیت جهاد تبیینی گفت: در حوزه جهاد تبیینی اطلاع رسانی لازم است و آگاه سازی مردم بسیار مهم است. در قدم اول باید حقوق مردم را نشان دهیم. آنها حقوق را می شناسند، آرامش دارند و وظایف خود را به خوبی انجام می دهند.
وی اعتماد مردم را مهم ترین سرمایه اجتماعی دانست و گفت: وقتی اعتماد ایجاد می شود، مردم در همه جا فرصت های زیادی دارند، بنابراین مردم در کشور نمی مانند و به میدان می آیند تا خودشان مشکل را حل کنند. از طرفی مشکل سیستم اداری و بوروکراتیک را حل می کند.

رئیس شورای اسلامی مردم را رکن مهم نظام و انقلاب دانست و ادامه داد: باید در همه جا از مردم کمک گرفته شود، مردم به فعالیت های تولیدی بپردازند. وقتی مردم درگیر هستند، مطمئن باشید که پیشرفت و توسعه نیز اتفاق خواهد افتاد.