تاثیر خشونت والدین بر فرزندان چیست؟


کد

تهران (پانا) – خشونت خانگی از جمله تجاوز فیزیکی، آزار روانی و سایر اعمال خشونت آمیز می تواند زندگی و سلامت افراد آسیب دیده از این حملات را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

به گزارش ایرنا، در حالی که ترس از بدرفتاری در قربانیان دیده می شود، کودکانی که شاهد آزار و اذیت مادر، پدر یا سایر اعضای خانواده خود هستند نیز تحت تأثیر قرار می گیرند. این مقاله به بررسی تأثیرات روانی و جسمی کودکان در رابطه با خشونت خانگی می پردازد.

تماشای خشونت خانگی چه تاثیری بر کودکان دارد؟

در سراسر ایالات متحده بسیار رایج است و خشونت خانگی در بسیاری از جوامع آمریکایی یک پدیده نگران کننده است. تخمین زده می شود که سالانه ۱۰ میلیون نفر در ایالات متحده از خشونت خانگی خشونت آمیز رنج می برند، به گفته کودکان، تعداد کسانی که سکوت می کنند افزایش می یابد. تاثیرات آزار خانگی بر کودکان را می توان در کوتاه مدت دید، اما موارد منفی دیگر را در بلندمدت می توان دید. این گزارش به برخی از اثرات پیش بینی نشده ای می پردازد که کودکان پس از قرار گرفتن در معرض خشونت خانگی می توانند داشته باشند.

آوانگاوانگا

اگر کودکان دائماً توسط یکی از والدین مورد آزار قرار گیرند، احتمال تحقیر آنها بیشتر است. این کودکان برای دفعه بعد که در خانه مورد آزار جسمی یا کلامی قرار می گیرند، نفس نفس نمی زنند. این می تواند نوعی استرس دائمی باشد.

این فقط این نیست که بچه های دبیرستانی این را می بینند و به عادات کودکان خردسال روی می آورند. مکیدن شست، شب ادراری، افزایش گریه و ناله نتیجه مشاهده بدرفتاری است. کودکان مدرسه ای می توانند نگرش های منفی داشته باشند و نسبت به آزاری که متحمل شده اند اعتراف کنند. این کودکان اغلب در معرض اعمال قلدری علیه والدین خود قرار می گیرند، این باور که می تواند به عزت نفس آنها آسیب جدی وارد کند.

درد پشت درد است

یکی از مخرب ترین اثرات خشونت خانگی، پتانسیل آن برای ایجاد اختلال استرس پس از سانحه در کودکانی است که در طرف مقابل رشد می کنند. در حالی که از کودکان در برابر آزار فیزیکی محافظت می شود، آسیب های ناشی از خشونت خانگی می تواند تأثیر منفی بسیار بیشتری بر رشد مغز کودکان داشته باشد. این تغییرات می‌تواند منجر به کابوس‌های شبانه، تغییر الگوی خواب، تحریک‌پذیری، تحریک‌پذیری، مشکل در تمرکز شود و گاهی اوقات به کودکان این فرصت را می‌دهد تا رفتارهای منفی که مشاهده کرده‌اند را بازسازی کنند.

چالش های فیزیکی

استرس صرفاً نتیجه تماشای رفتار آزاردهنده والدین است. با این حال، گاهی اوقات این اثرات را می توان در سلامت جسمانی کودکان مشاهده کرد. کودکان مدرسه ای بیشتر در معرض سردرد و شکم درد هستند که می تواند در موقعیت های استرس زا در خانه مشاهده شود.

رفتار خشونت آمیز

وقتی نوجوانان در خانه در معرض قلدری قرار می گیرند، به موقعیت توجه می کنند. آنها ممکن است دعوا کنند، مدرسه را ترک کنند، درگیر فعالیت جنسی شوند یا مواد مخدر مصرف کنند. این جوانان بیشتر با قانون مشکل دارند.

آزار جسمی

در بسیاری از موارد، کودکانی که در خانواده های بدسرپرست زندگی می کنند، بیشتر از این رفتار رنج می برند. شریک خشونت آمیز به راحتی می تواند به یک والدین یا قیم بدرفتار تبدیل شود و فرزندان خود را به لحاظ جسمی، کلامی و عاطفی مورد آزار و اذیت قرار دهد.

تاریکی

کودک بی خبر در محیطی مسموم و بی حوصله بزرگ می شود و به بزرگسالی غمگین تبدیل می شود. آسیب های ناشی از قرار گرفتن مداوم در معرض خشونت در خانه می تواند کودکان را بیشتر در معرض افسردگی، غم و اندوه، مشکل در تمرکز و سایر علائم افسردگی در بزرگسالی قرار دهد.