به همین دلیل است که سرما می خورید


کودی با کمک تب ایرانی در کوند تبخال رو درمان کینیم؟

تهران (پانا) – شاید شنیده باشید که سرماخوردگی می تواند ناشی از حملات پانیک یا خواب های بد باشد. این جمله در بیشتر موارد درست است، البته علت اصلی تبخال شما تبخال نیست، بلکه ویروس هرپس سیمپلکس یا HSV عامل آن است.

به گزارش خراسان، اخیراً داده های ژنومی نشان داده است که ویروس هرپس سیمپلکس نوع ۱ (HSV-1) که امروزه ۳.۷ میلیارد نفر در سراسر جهان را مبتلا می کند، بیش از ۵۰۰۰ سال پیش ظاهر شده و افزایش یافته است. سابقه خانوادگی تبخال گسترده و طولانی است. ، بسیاری از گونه ها به میلیون ها سال قبل باز می گردند. از ۱۱۵ ویروس تبخال که در حال حاضر می شناسیم، تنها هشت نفر آلوده هستند.

مسن ترین نوزاد تایید شده مردی از روسیه بود که ۱۵۰۰ سال پیش زندگی می کرد. البته، یافتن علائم این ویروس در افراد مبتلا به بیماری لثه، تومور یا افراد سیگاری تعجب آور نیست و بیشتر یافته ها نشان می دهد افرادی که در گذشته تبخال داشته اند، از تنباکو استفاده می کردند. از کمبریج در انگلستان: “جهان شاهد یک جهش سریع در Covid-19 در هفته‌ها و ماه‌ها بوده است. این همچنین بر ویروس تبخال و گونه‌ای از ویروس تبخال مانند که در مدت زمان طولانی‌تری ایجاد شده است، تأثیر گذاشته است.

تبخال صورت تا پایان عمر در میزبان خود نهفته می ماند و تنها از طریق تماس دهانی منتقل می شود، بنابراین تغییرات در طول قرن ها و هزاره ها به آرامی رخ می دهد. دانشمندان در حال انجام تحقیقات عمیق برای درک چگونگی رشد DNA ویروس ها هستند.

هنگامی که برای اولین بار سرما خورده اید، ممکن است علائم زیر را تجربه کنید. این علائم می تواند با تب، تاول و سرماخوردگی رخ دهد:

درد و خارش

گره های لنفاوی

اکنون

خستگی و بد خلقی

در بیشتر موارد، ضایعات بدون باقی ماندن اسکار بهبود می یابند.

علائم هر دوره از این بیماری مانند علائم اولیه است اما شدت کمتری دارد و برای مدت کوتاهی در بدن باقی می ماند. مطالعات نشان می دهد که ۳۳ درصد از افراد مبتلا به تبخال دهان هر از گاهی علائمی را تجربه می کنند.

تبخال دهان ۸ تا ۱۰ روز طول می کشد تا قبل از بازگشت علائم بهبود یابد.

در حال حاضر هیچ درمانی برای این ویروس وجود ندارد. اکثر درمان های پزشکی توصیه شده برای تمیز کردن زخم ها و جلوگیری از گسترش بیماری است. با این حال، پزشک داروهایی را برای کاهش خطر انتقال ویروس به افراد دیگر تجویز می کند. در واقع، داروها به کاهش شدت بیماری و کاهش تعداد دفعات بروز آن کمک می کنند.

با توجه به اینکه تبخال درمانی ندارد، باید تا حد امکان از شدت قرارداد بکاهید. بنابراین، اگر متوجه علائم تبخال شدید، اقدامات پیشگیرانه زیر را در نظر بگیرید:

سعی کنید از تماس فیزیکی با افراد دیگر خودداری کنید.

از به اشتراک گذاشتن وسایلی که ممکن است ویروس را منتقل کنند، مانند عینک، حوله، ظروف غذاخوری، لباس، جواهرات و رژ لب خودداری کنید.

هنگام استفاده از دارو، دست های خود را بشویید و با کمک پنبه دارو را روی زخم بمالید تا تماس با زخم کاهش یابد.